16. 12. 2019

Bezpečně na horách – policejní hlídky na lyžích

Návštěvníci lyžařských areálu se v Beskydech se mohou setkat s policisty nejen, když řeší plynulost provozu na pozemních komunikacích, ale nově také na svahu. Výběr policistů probíhal na začátku roku, jedná se o policisty ze speciální pořádkové jednotky, kteří již mají zkušenosti s pohybem na lyžích.  S otevřením areálů policisté spustili preventivní projekt „Bezpečně na horách“, který byl finančně podpořen Krajským úřadem Moravskoslezského kraje.  Od ledna 2020 budete také moci v akci vidět policejní lyžařské hlídky v Jeseníkách.

Policejní lyžařské hlídky dohlíží na lyžaře a snowboardisty, zda svým jednáním neohrožují ostatní osoby i na bezpečnost na sjezdových tratích. Policisté touto preventivní činností chtějí u sportujících osob zvýšit právní povědomí, respektování pravidel FIS a zároveň dodržování bezpečného pohybu a předcházet různé majetkové trestné činnosti.  Policisté jsou vybaveni nejen na sjezdové lyžování, ale také pro skialpinismus. Budou se pohybovat a preventivně monitorovat nejen sjezdovky, ale také zajištění chat a rekreačních objektů v nepřístupném horském terénu a pomáhat při pátrání po hledaných osobách Horské službě České republiky.

 

 

 

 

 

Pravidla bezpečného chování na sjezdovce

 1. Ohled na ostatní lyžaře: Musí se neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
 2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy: Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.
 3. Volba jízdní stopy: Každý přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
 4. Předjíždění: Předjíždět se může shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
 5. Vjíždění a rozjíždění: Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
 6. Zastavení: Musí se vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Ten, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
 7. Stoupání a sestup: Ten, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
 8. Respektování značek: Musí respektovat značení a signalizaci.
 9. Chování při úrazech: Při úrazech je každý povinen poskytnout první pomoc.
 10. Povinnost prokázání se: Každý, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

 

Pro bezpečný a ničím nerušený pohyb na sjezdovkách je také správná výbava.

 

Doporučujeme lyžařům i snowboardistům:

 • používat ochranné pomůcky zejména ochrannou přilbu, která musí splňovat podmínky podle směrnic, doporučujeme užívat nejen dětem, ale i dospělým osobám
 • ochrana očí při sněžení, mlze i slunci, možnost použití filtrů
 • chrániče páteře
 • začátečníci a malé děti nosit při lyžování vestu s reflexními prvky.

 

Vyznavačům běžeckého lyžování:

 • s rozvahou plánovat své trasy
 • pozorně číst v mapách
 • na běžeckých tratích nevstupovat mimo vyznačené stopy.

 

Pokud se chcete občerstvit nebo si odpočinout  po náročném lyžování – neponechávejte sportovní výbavu bez dozoru!   

 

 

Za pár dnů nastanou vánoční svátky a děti mají prázdniny, dospělí dovolené. S tím bude spojená větší návštěvnost právě lyžařských areálů a většího počtu vozidel, kterými budou návštěvníci do těchto míst přijíždět. Doporučení pro řidiče:

 

 • řádná zimní výbava na vozidle, používat zimní pneumatiky a na určených úsecích i sněhové řetězy
 • v zimních střediscích parkovat na vyznačených místech, jinak může dojít k zablokování komunikace a znesnadnění průjezdu ostatních vozidel a vozidel IZS
 • nezanechávejte v zaparkovaných vozidlech hodnotné věci ani doklady
 • nezapomeňte zajistit motorové vozidlo proti odcizení
 • respektujte dopravní značení.     

 

Přejeme všem návštěvníkům našeho kraje krásné sportovní zážitky bez komplikací.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice