17. 1. 2012

Zpronevěra

Na počátku ledna letošního roku byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání přečinu zpronevěry, ze které je podezřelá žena z Novojičínska. Podezřelá žena měla v době od ledna 2008 do konce srpna minulého roku, jako zaměstnakyně jedné příspěvkové organizaci, například nesprávně dokládat paragony k výběru finanční hotovosti od zákonných zástupců organizace, rovněž bez schválení zřizovatele si neoprávněně vyplácela mimořádné odměny. Dále měla provádět nákup zboží, které se v organizaci nenacházelo, nebo si měla z pokladní hotovosti postupně přisvojit dílčí finanční částky, které jí nenáležely. Předběžná škoda činí řádově několik stovek tisíc korun. V případě prokázaní viny hrozí ženě až dva roky odnětí svobody.

 

Vloupání do kasičky na toaletách

V době od půl jedné do druhé hodiny odpoledne dne 16. ledna došlo k vloupání do kovové kasičky v budově Českých drah v Suchdole nad Odrou. Neznámý pachatel zde v prostorách čekáren na dveřích dámských toalet poškodil horní kryt plechové skříňky, ve které se nachází kovová kasička pro platbu ke vstupu na toaletu. Z kasičky následně odcizil drobné mince, které se zde nacházely. Jednalo se o několik mincí v hodnotě do sta korun. Škoda poškozením předběžně činí pět set korun. Novojičínští policisté případ prošetřuji pro přečin krádeže.

 

Krádež nafty

V noci na 17. ledna došlo na parkovišti benzínové čerpací stanice v Libhošti ke krádeži pohonných hmot ze zaparkovaného kamionu. Neznámý lapka na nákladním vozidle Man odšrouboval neuzamčené víčko palivové nádrže, ze které následně odčerpal přibližně 600 litrů nafty, kdy se jednalo o biodiesel. Způsobena škoda odcizením se vyšplhala na téměř dvacet tisíc korun. Novojičínští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a objasnění skutečností nasvědčujících spáchání přečinu krádeže.

 

Sražený chodec zemřel

V Novém Jičíně zemřel chodec po srážce s vozidlem. První letošní oběť dopravních nehod zaznamenali policisté na silnicích Novojičínska. Tragická nehoda se stala v pondělí 16. ledna dopoledne v Novém Jičíně na přechodu pro chodce před hlavním vjezdem do novojičínské nemocnice. Krátce po deváté hodině dopoledne došlo v Novém Jičíně na ulici K Nemocnice k dopravní nehodě, při níž byl velmi vážně zraněn chodec. Ten byl sražen osobním vozidlem Škoda Favorit v době, kdy přecházel vozovku na přechodu pro chodce v blízkosti novojičínské nemocnice. Pětasedmdesátiletý chodec byl přepraven do přilehlé nemocnice, kde svým zraněním podlehl. Policisté provedli u jednadvacetiletého řidiče dechovou zkoušku, ta byla s negativním výsledkem. V souvislosti s nehodou byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti. Případ si převzal policejní komisař. Okolnosti nehody jsou i nadále v šetření.

 

Prodej cigaret přímo z auta

Cigarety bez platné tabákové nálepky prodával muž přímo ve svém dodávkovém vozidle. Pracovníci mobilní skupiny Celního ředitelství Ostrava prováděli pravidelnou rutinní kontrolu v obci Havířov. Podivný manévr jízdy dodávkového vozidla Iveco s českou imatrikulací, náhlé zastavení před trafikou a pak žádný pohyb ve vozidle. Po pár minutách následuje příchod osob od stánku k vozidlu, kde řidič otvírá nákladový prostor – to byly indicie, které hlídka vyhodnotila jako podivné a přistoupila ke kontrole. Bylo evidentní, že zde dochází k nabídce zboží. Jakmile zákazníci uviděli uniformované celníky, místo rychle opustili. V otevřeném nákladovém prostoru vozidla se nacházely kartónové krabice a reklamní igelitová taška. Jejich obsah tvořilo 3.560 ks cigaret (FEST, MARLBORO, JIN LING, MINSK) a přes 8 kilogramů tabáku bez platné tabákové nálepky. Řidič prohlásil, že tabákové výrobky koupil od neznámého muže, jsou jeho vlastnictvím a pro osobní potřebu. K prodeji je nabízel, neboť si chtěl finančně přilepšit. V souladu se zákonem o spotřebních daních nelze hovořit o množství pro osobní spotřebu. Řidič k vybraným výrobkům nepředložil žádné doklady, neprokázal zdanění výrobků, ani způsob jejich oprávněného nabytí bez daně. Z toho důvodu byly tabákové výrobky zajištěny a umístěny v celním skladu. Případ je nadále v šetření. Pátek třináctého a další záchyt ostravských celníků z mobilní skupiny. Objektem kontroly se stala karvinská večerka. Více než 11.000 kusů cigaret bez tabákové nálepky a 37 litrů alkoholu ve spotřebitelském balení bez kontrolní pásky. Toto našli celníci v prodejní budce a v osobním vozidle majitele. Ten ke zboží nepředložil žádné doklady a ani neprokázal, že se jedná o vybrané výrobky zdaněné. Sečteno a podtrženo. Dva záchyty pracovníků mobilní skupiny, celkem 15.000 kusů cigaret, přes 8 kilogramů tabáku a 37 litrů alkoholu, vše bez platných kolků. Únik na spotřební dani je vyčíslen na 47.000 korun.

  

 

Zavraždíme vaší rodinu

Z podezření ze spáchání přečinu vydírání prověřují novojičínští policisté jednání 22letého muže. Dopis napsaný rukou s požadavkem 350tisíc korun zanechal 22letý muž v noci z 11. na 12. ledna za dveřmi uzavřeného bankovního domu na Novojičínsku. Samotný dopis na listu vytrženého papíru, nalezl jeden ze zaměstnanců v ranních hodinách při příchodu do zaměstnání. Nenechal nic náhodě, ačkoli se mu to zdálo jako hloupý žert. S obsahem dopisu, v kterém pachatel požadoval 350 tisíc korun v malých bankovkách pod pohrůžkou vyvraždění celé rodiny, informoval policii. Od začátku byla policistům podezřelá forma podání požadavku, způsob předání peněz a také obsah psaného textu. Požadavek nebyl psán konkrétní osobě, ale obecně pracovníkům finanční instituce. Okruhem možných obětí bylo tedy více osob. Prověřovali jsme všechny dostupné informace z místa. Tipovali jsme osoby a možné důvody tohoto požadavku. Vyhodnocovali jsme možná rizika a případné dopady jeho nesplnění. Krátké časové období nás nutilo jednat rychle. V pátek 13. ledna v jednu hodinu noční jsme pachatele při vyzvednutí obálky zadrželi. Zadržený 22letý muž z Novojičínska se k činu doznal. V následujících dnech budeme nadále prověřovat jeho jednání. Nicméně za to co provedl, mu může soud udělit trest odnětí svobody v délce čtyř let.

 

Jak se bouralo o víkendu

Od pátku do nedělní půlnoci vyjížděli novojičínští dopravní policisté k 8 dopravním nehodám. V pátek se staly 3 dopravní nehody bez zranění, v sobotu také 3 s jedním lehkým zraněním a v neděli 2 dopravní nehody. Ve všech případech se jednalo o nepřiměřenou rychlost a způsob jízdy. V sobotu 14. ledna v Novém Jičíně na ul. Hřbitovní, havaroval 49letý řidič se svým vozidlem do příkopu, kde přerazil dopravní značku a poté narazil do betonového můstku. Vozidlo bylo následně vymrštěno a několikrát se převrátilo přes střechu. Řidič během rotace z vozidla vypadl. Po nehodě byl na místě ošetřen a následně převezen do nemocnice k dalšímu ošetření.

  

 

Pohřešovaný muž

Při zpáteční cestě z Pusteven se ztratil 32letý muž. V neděli 15. ledna po 18hodině, přijali frenštátští policisté oznámení o pohřešování 32letého muže. Žena policistům uvedla, že šli společně dolů z Pusteven směrem na Raztoku. Po nějaké době si všimla, že nemá svého partnera. Snažila se mu dovolat, telefon však byl nedostupný. Z obavy o jeho život se obrátila na pomoc k policistům. Policisté společně se psem a horskou službou propátrávali trasu sestupu, kterou šli. Pátrání po muži se rozjelo několika směry, prověřovala se trasa pohybu, restaurační zařízení a další místa. Naštěstí vše dopadlo dobře. Muž se našel po dvacáté hodině ve Frýdku-Místku, živý a zdravý. Z hor si stopl auto a to jej dovezlo domů.

Upozornění!
Ne všechna pohřešování v horách dopadnou tak dobře. Mnohdy i sebemenší zranění, ztráta orientace v terénu, ale i alkohol způsobí zbytečnou ztrátu lidského života. Na cestu do hor je v každém případě vhodné si vzít s sebou plně nabitý mobilní telefon. Informovat své nejbližší okolí o trase pohybu, zbytečně neriskovat a hlavně nechodit sám. Mobilní telefon v případě pohřešování mnohdy pomůže, když ne přímo nalézt, tak alespoň částečně lokalizovat místo ztraceného v terénu. Usnadní to pátrání a také záchranu lidského života.

 

Rozbíjeli vstupní prostory domů.

V pátek 13. ledna mezi půl sedmou a sedmou hodinou večerní v Kopřivnici ve třech obytných domech na ul. Pod Morávií, rozbíjeli dva mladíci ve věku 16et výplně vchodových dveří a skleněných vitrín. Proč to dělali je předmětem dalšího prověřování. Oba hochy si po zadokumentování celé události z policejního oddělení převzali rodiče. Svým jednáním v podnapilém stavu způsobili škodu v předběžné výši 26 tisíc korun. Kopřivničtí policisté prověřují jejich jednání s podezřením ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

 

Opilí mladiství poškodili vagón

V sobotu 14. ledna před čtvrtou hodinou odpolední, během jízdy vlakem z Ostravy do Studénky poškodili tři mladiství vnitřní zařízení železničního vagonu. Poškozením dveří a prověřením celé události způsobili zpoždění vlaku v čase 17 minut. České dráhy vyčíslily předběžně vzniklou škodu ve výši 7 tisíc korun. Policisté mladistvé vzhledem k jejich podnapilosti a věku předali jejich rodičům. Jejich jednání nyní prověřují s podezřením ze spáchání přečinu výtržnictví.

 

Odcizil 10 m okapů

Začátkem měsíce ledna 2011 vnikl 21letý mladík do stodoly v Hodslavicích. Uvnitř pošlapal a polámal 10m nových měděných okapových žlabů, které odnesl do sběrny. Za odevzdaný měděný odpad dostal necelých 1500 korun. Majitelce však způsobil škodu ve výši téměř 7 tisíc korun. Novojičínští policisté mladíka vypátrali měsíc po samotné krádeži. Nyní prověřují jeho jednání s podezřením ze spáchání přečinu krádež.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice