20. 1. 2012

Padělek

V noci 19. ledna přijala obsluhující herny v Novém Jičíně od neznámého muže tisící korunový padělek. Pod záminkou odmítnutí bankovky automatem mu jí vyměnila za jinou. Po nějaké době přišel muž opětovně se stejnou záminkou. Tehdy si obsluhující všimla, že je bankovka zřejmě falešná. Proto mu jí nevyměnila. Muž z herny odešel. Až později si uvědomila, že už mu jednu bankovku vyměnila. Kontrolou zjistila, že je skutečně nepravá. Případ prověřují policisté z Nového Jičína pro podezření ze spáchání zločinu padělání a pozměňování peněz.

 

Odcizili dálniční známky

Patnáct řidičů bude jezdit s odcizenou dálniční známkou. Pro přečin krádež prověřují fulnečtí policisté okolnosti krádeže dálničních známek. Z vyjádření poškozené majitelky čerpací stanice policisté zjistili, že doposud neznámý pachatel v době od 13. do 18. ledna odcizil z prodejny čerpací stanice dálniční známky pro osobní vozidla. Odcizením známek tak vznikla majitelce škoda ve výši 22.500 korun.

 

Krádeže na železnici

Několik pachatelů z loňska už má sdělené obvinění. V těchto dnech prověřují Bílovečtí policisté krádež železných roštů. V období od 22. 12. 2011 do včerejšího dne měl doposud neznámý pachatel odcizit v katastru obce Jistebník, na železniční trati, ve směru z železniční stanice Jistebník na Polanku nad Odrou 6 ks pozinkovaných železných roštů se zábradlím o rozměru 60 x 90 cm, v celkové hodnotě 25.000,-Kč. Po pachateli policisté pátrají. Ke krádežím na železnici docházelo také v minulém roce v letních měsících. Pachatele, kteří kradli měděné kabely na železnici v Kopřivnici, už policisté vypátrali. Dvěma mužům ve věku 31 a 26let sdělili obvinění. Starší z nich již několikrát trestaný, je nyní ve vazební věznici, pro svou další majetkovou trestnou činnost. V období letních měsíců tito muži opakovaně v několika případech odcizili měděná přívodní lana ke stykovým transformátorům. Svým jednáním způsobili škodu ve výši 40 tisíc korun. Jednalo se o více jak 60m měděných lan průměru 2-2,5 cm. Odstřižením a následným odcizením, vyvolali na železnici poruchu, která způsobila, že projíždějící vlaky v tomto úseku musely projíždět velice opatrně. Co se týče výše trestu tak tu určí soud. Na svědomí totiž mají mimo krádeží na železnici také další trestnou činnost.

 

Bílý kůň

Nejdříve vytvořil společnost s ručením omezeným, tu převedl na základě smlouvy o převodu obchodního podílu společnosti na jiného – jediného jednatele. Vytipovaného 21letého mladíka – „bílého koně“ přesvědčil k převzetí společnosti a následně jej vedl k podvodům. Poškozeným firmám tak během měsíce prosince loňského roku způsobili společně škody za téměř milion korun. Hlavní aktér, 36letý muž, přesvědčil o dvanáct let mladšího společníka k podvodům. Během měsíce prosince loňského roku, minimálně dvakrát v Praze a dvakrát v Ostravě uzavřeli smlouvy o pronájmu vozidel. Začali se Škodou Fábií, poté přešli na Škody Octavie a skončili u Audi. Jednatel firmy vždy uzavřel smlouvu o pronájmu vozidla, složil zálohu, převzal vozidlo a to následně předal hlavnímu aktérovi. Co se s vozidly následně dělo, mu není známo. Poškozené firmy nemají do dnešního dne peníze z pronájmu ani auta. Novojičínské oddělení hospodářské kriminality prověřuje jejich jednání s podezřením ze spáchání podvodu. V tuto chvíli je zřejmé, že po celou dobu byli oba aktéři srozumění s tím, že společnost, pod kterou uzavírali smlouvy o pronájmu, je neaktivní a nepodniká. Poškozené firmy tak svým jednáním uvedli v omyl. Za uvedené jednání hrozí oběma mužům 8letý trest odnětí svobody.

 

Statistika dopravních nehod za rok 2011 v porovnání s r. 2010 – PČR DI Nový Jičín

Celkem evidujeme 1289 dopravních nehod a přestupků. V loňském roce jsme na novojičínských silnicích vyjížděli k více jak 1000 dopravním nehodám. Řidiči se dopustili téměř 300 přestupků v dopravě. Devadesát šest řidičů způsobilo dopravní nehodu pod vlivem alkoholu. Necelé tři stovky osob bylo zraněných, 7 lidí na silnicích zemřelo. V porovnání s rokem 2010 je to o 6 osob méně.

V průběhu celého loňského roku jsme prováděli cílené preventivně dopravní akce spočívající v úplných uzávěrách silnic. Soustředili jsme se na tzv. zbytkový alkohol řidičů jedoucích v časných ranních hodinách. Našim cílem bylo vyloučit z dopravy opilé řidiče dříve, než způsobí dopravní nehodu se ztrátou lidských životů. Což se nám s ohledem na statistiku podařilo.

Případy smrtelných nehod v roce 2011:
– 1. února v časných ranních hodinách v Mošnově byla sražená chodkyně řidičem auta
– 18. června na následky zranění zemřela spolujezdkyně v os.autě v Sedlnicích, po střetu dvou os. vozidel
– 20. července v Bílovec nedobrzdil řidič Avie a narazil do vozidla před sebou. Ridič Avie na následky vnitřního zranění umřel
– 4. září v Bravinném, narazil motorkář se spolujezdcem do stromu, oba na místě zahynuli
– 8. prosince v Odrách, řidič Š 120 přejel do protisměru, kde se čelně srazil s nákladním vozidlem
– 17. prosince v Barošovicích, zahynul chodec po střetu s autem

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice