18. 3. 2013

 

Tři promile za volantem, naboural i policejní auto

Blížící se světla ve zpětném zrcátku naznačovala řidiči, že se něco stane. A stalo se. Náraz do zadní části vozidla, předjetí dodávkovým vozidlem a jako by nic auto, které do něj narazilo, pokračuje v jízdě dále. 

V sobotu 16. března 2013 před 7 hodinou večerní na silnici z Nového Jičína do Příboru, boural zezadu řidič dodávkového vozidla do vpředu jedoucího auta. Nic netušící řidič osobního vozidla zpozoroval ve zpětném zrcátku blížící se vozidlo. Po zadním nárazu viděl, že vozidlo, které do něj bouralo, pokračuje v jízdě dále, jakoby se nic nestalo. Řidič poškozeného aut dodávku dojel a donutil jí zastavit.  Během jízdy volal policistům, co se stalo a žádal o jejich příjezd.

„Po příjezdu na místo jsme zjistili, že 40 letý řidič dávkového vozidla řídil pod vlivem alkoholu. Opakovanou dechovou zkouškou jsme mu naměřili témě 3 promile alkoholu. V průběhu šetření dopravní nehody, došlo k nehodě další. Jeho spolujezdec totiž nastartoval dodávku, která začala samovolně couvat a po chvíli nabourala policejní auto stojící za ním. Také tento spolujezdec byl v silně podnapilém stavu. Po zadokumentování dopravní nehody jsme opilého řidiče cizí státní příslušnosti, umístili do protialkoholní záchytné stanice. Jeho jednání prověřujeme s podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.“

V průběhu dopravní nehody nedošlo ke zranění osob.

 

 

Potřebujete peníze, volejte seniorům

V dobré víře chtěla pomoci svému vnukovi 84 letá paní z Novojičínska. Svou důvěřivostí přišla o svých 45tisíc korun.

Stále se opakující případy podvodů na seniorech neberou mezí. Drzost s jakou organizované skupiny páchají trestnou činnost na seniorech a využívají jejich dobroty je trestu hodná. Podvedených či okradených jsou stovky. Jen za první měsíce letošního roku vyšetřujeme na Novojičínsku téměř 10 případů podvodů. Na druhou stranu, lehkovážnost s jakou o své peníze senioři přicházejí je také zarážející. Ne každý senior má takové štěstí jako paní z Příboru, které pomohli sousedé a zlodějku i s penězi zadrželi. Ta teď čeká ve vazební věznici na soud. 

Tentokráte volal údajný vnuk své babičce, že boural s autem a potřebuje peníze na opravu. Babičku přesvědčil a ta odnesla peníze na autobusovou zastávku, kde si je převzala pro ní cizí žena. Spokojila se s tvrzením, že je kamarádka vnuka.  Až poté volala svému vnukovi, kdy zjistila, že byla podvedena. 

 

 

 

Policisté se zaměřili na kontrolu používání bezpečnostních pásů.

Přestože používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů je jedním z důležitých prvků pasívní bezpečnosti vozidel a jejich neužití je možno sankcionovat citelnými pokutami, stále se policisté setkávají s řidiči nebo spolujezdci, kteří na tuto zákonnou povinnosti zapomínají. Právě na důkladnou kontrolu používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů se v uplynulém týdnu zaměřili policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje v rámci dopravně bezpečnostní akce, která proběhla ve dnech 11. až 17. března 2013.

Během trvání akce policisté na vytipovaných stanovištích zkontrolovali 2 091 vozidel. Povinnost použít během jízdy bezpečnostní pásy porušilo 143 osob, z nichž 135 byli řidiči nebo spolujezdci na předních sedadlech a 10 cestujících na zadních sedadlech. Možná by bylo k věci připomenout, že zákon o provozu na pozemních komunikacích stanoví také povinnosti přepravovaných osob být za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Této povinnosti jsou zproštěny pouze osoby starší 18 let  a menší než 150 cm, případně ty, které se nemohou připoutat ze zdravotních důvodů (což musí doložit lékařským potvrzením). Takže v konečném důsledku může být finanční sankce v podobě blokové pokuty uložena také nepřipoutanému spolujezdci. Na pováženou je skutečnost, že 2 děti nebyly přepravovány v zádržných bezpečnostních systémech, tzv. autosedačkách. 

Celkové výsledky: Včetně výše uvedených porušení zákona policisté zjistili 380 přestupků, z nichž 343 vyřešili na místě uložením blokových pokut a 37 oznámili příslušných správním úřadům. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku 143 600,- Kč. Ze závažnějších porušení zákona stojí za zmínku zjištění požití alkoholických nápojů nebo návykové látky u 17 řidičů (14 alkohol). Nejvyšší povolenou rychlost nedodrželo 54 řidičů, bez dálniční známky jelo 8 vozidel a u 77 policisté zjistili nevyhovující technický stav. Tři řidiči sedli za volanty vozidel, k jejichž řízení neměli příslušné oprávnění a čtyři při kontrole nepředložili řidičský průkaz. Se dvěma z nich, kteří měli průkazy pro dříve spáchané přestupky odebrány, policisté zahájili trestní stíhání pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Z uvedených výsledků je zřejmé, jak je pro prevenci v dopravě nutné a potřebné podobné dopravně bezpečností akce neustále opakovat. 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice