2. 12. 2015

Inventury a manka

S koncem roku prověřují novojičínští policisté opakovaně několik případů krádeží spojených s mankem na provozovnách a podnicích. Posledním případem je prověřované oznámení týkající se prodejny ve Frenštátě pod Radhoštěm se škodou přesahující 200tisíc korun.  Předmětem zájmu pachatele byly loterijní losy, zboží i finance.  V současné době je prověřovaným obdobím časový úsek dvou let. Dalším případem je fingované vloupání do prodejny v Odrách se snahou zakrýt manko ve výši přesahující 120 tisíc korun. Způsob provedení vloupání, zajištěné stopy na místě činu a svědecké výpovědi přivedly vyšetřující policisty k podezření, že vše může být jinak, než je prvotně oznámeno. Postupným skládáním informací dospěli k závěru, že jde spíše o defraudaci peněz a zboží než o krádež. Podezřelá 32letá vedoucí prodejny se k činu doznala. Ve snaze zakrýt manko oznámila vykradení prodejny, ke které mělo dojít v období konce měsíce září. Získané peníze z neodvedených tržeb použila pro svou potřebu. Z oznamovatelky a poškozené se nakonec stala obviněnou, kterou nyní vyšetřují policisté hospodářské kriminality s trestní sazbou od 1 do 5let trestu odnětí svobody. Většina případů se dostane k policistům po provedených ročních inventurách, účetních uzávěrkách či „likvidaci“ provozoven vlastníky.  V průběhu prověřování se ve většině případů jedná o snahu zakrýt manko oznámením dodatečných krádeží s následným uplatněním pojistné události.  Častým zjištěním je také systematické rozkrádání zboží zaměstnanci či přímo pověřenými pracovníky provozoven a v případě zjištění vedením, snaha zakrýt vlastní účast na finančních ztrátách. Zjištění pachatelé pak mají sdělené obvinění z přečinu zpronevěry nebo podvodu. Nicméně úhrada vzniklých ztrát jde za pachatelem tohoto jednání.  

 

Točila zvuk zvonů

Mezi tím co si natáčela znějící zvony, pachatel jí okradl. Podezřelým je 29letý recidivista, který využil krátké nepozornosti 33leté ženy a z kabelky zanechané na lavičce na Masarykově náměstí v Novém Jičíně jí odcizil peníze a cigarety. Prvotně se s ní dal do rozhovoru, přisedl si k ní a po krátké chvíli kdy vstala a šla si natočit znějící zvony, využil krátkého okamžiku a i přesto, že již byl v minulosti pravomocně odsouzen za přečiny krádeže, tak jí okradl. Zřejmě uložený trest 300 hodin veřejných prací pro něj nebyl překážkou k pokračování v protiprávním jednání. O výši trestu při prokázaném skutku bude rozhodovat soud. Nyní mu hrozí až dva roky trestu odnětí svobody. 

 

Příležitost dělá zloděje

Nechal věci v autě, přišel o téměř 20 tisíc korun. Další krádeže věcí z automobilu se dopustil doposud neznámý pachatel v Bravanticích. Majitel uvnitř auta zanechal notebook, mobil, příruční tašku s doklady a penězi.  Pouhá čtvrt hodina mu stačila k tomu, aby rozbil okno dveří a věci si odnesl.  Stejně jako v jiných prověřovaných případech v okrese využil okamžiku, kdy rodič umísťoval dítě do školky a věci si zanechal uvnitř vozu.  Znovu platí, že auto není trezor a že viditelně zanechané věci uvnitř auta jsou lákadlem pro zloděje.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice