3. 12. 2020

Chcete ze zahraničí psa, koně? Není problém, ale…

Peníze poškozená zasílala, ale vyhlédnutého psa se nedočkala.Žena z Karvinska si chtěla zřejmě udělat společně s dcerou radost a před pár dny zareagovala na nabídku inzertního internetového bazaru. K mání bylo štěně za téměř  7 000 korun, což nebyla cena neobvyklá. A zvláštní ani nebylo, že pes bude zaslán z Německa. Paní tedy dle e-mailových  instrukcí neznámé osoby zaslala peníze na účet s identifikačními údaji jisté africké republiky. Od neznámého však přišel další e-mail, neboť bylo zapotřebí mimořádné platby za přepravu ve výši téměř 26 000 korun. Prodávající byl „velmi vstřícný“ a chtěl „jen polovinu“, paní ji tedy uhradila. U dalšího požadavku k nutnosti splacení tisíců korun za přepravku však paní již začala mít podezření, že je obětí podvodu. Bohužel, nemá psa a je chudší celkově o 20 000 korun. Policisté obvodního oddělení Karviná 1 zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu podvodu. Pachatel je ohrožen trestní sazbou v rozmezí od dvou do osmi let (pozn. skutek byl spáchán v době nouzového stavu, proto vyšší trestní sazba). Policisté budou i nadále zjišťovat,  shromažďovat a analyzovat veškeré dostupné informace k tomuto případu.

Uvedený případ není ojedinělý. Shodou okolností zhruba ve stejnou dobu a rovněž žena z Karvinska, objevila na internetovém portále inzerát nabízející k prodeji koně. Za uhrazených cca 15 000 korun mělo být zvíře dopraveno ze zahraničí letecky do naší republiky a poté do bydliště paní. Následné e-maily obsahovaly požadavky na další částky – jednou šlo o vakcínu, podruhé o pojištění a podobně. Celkově zaslala žena téměř 55 000 korun, ale s osobou nijak nehovořila – i uvedený kontaktní telefon byl evidentně mimoevropský. Komunikace poté ustala. Policisté kvalifikovali věc jako přečin podvodu. Prověřili všechny možné souvislosti, byli v kontaktu i se zahraničím, ale nepodařilo se ustanovit konkrétní podezřelou osobu. Policisté tuto věc odložili.

Co poradit?

Oba případy jsou z Karvinska, ale poškození obdobným jednání jsou z celého Moravskoslezského kraje a samozřejmě i republiky. Kriminalita páchaná prostřednictvím internetu a sociálních sítí nezná hranice. Cílem podvodníků, kteří využívají anonymity virtuálního prostředí a složitosti při pátrání po „neznámých“ v tomto případě prodejcích, je majetkový prospěch.

K prodeji je nabízeno leccos – elektronika, automobily, pronájmy nemovitostí nebo v našem případě zvířata. Finanční prostředky často jsou vyvedeny mimo území našeho státu za účelem anonymizace finančních toků, případně jsou využívány virtuální měny. Každý zájemce o koupi by si měl řádně prověřit prodávajícího, podívat se na kontaktní údaje a klidně i telefonicky se s ním spojit. Když zvažujete koupi zvířete, není od věci kontaktovat nějakou tuzemskou chovnou stanici, která poskytne určitě podrobnější a hlavně skutečnosti odpovídající informace. Je vhodné znát hodnotu požadovaného zboží – nabídky za extrémně nízké ceny nejsou zřejmě zárukou kvality a férového jednání, stejně tak, když kromě zboží musíte platit jednu přidruženou „komplikaci“ či službu za druhou.

Nelze vynechat zásadní informaci: „Bezpečně internetem a virtuálním světem“ je video zaměřené právě na bezpečí na internetu. Je součástí nového preventivního projektu moravskoslezské policie „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“ (představení projektu: PORADCE policejní rádce pro bezpečný život – Policie České republiky). Projekt obsahuje celou škálu témat a cílí na všechny věkové kategorie Jedná se o elektronickou formu osvěty, kdy moravskoslezští policisté nezapomněli ani na příspěvky věnované základní odpovědnosti trestní i přestupkové.

Zde již samotné odkazy:

Video Bezpečně internetem a virtuálním světem: bit.ly/3q6J0cF
Projekt PORADCE:  bit.ly/2YBbKhq

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice