2. 2. 2015

 

Kradli dřevo po kamionech. Škoda je 3 miliony

 

 

Skupina čtyř lidí je podezřelá z desítky případů odcizení dřevní hmoty ze skládek v lesích. Novojičínští kriminalisté zjišťují další případy.

Informace o podezřelé nakládce dřeva přišla od svědka, který si poznamenal registrační značku nákladního vozidla v lese. Následně policisté zjistili, že se jednalo o krádež pokácených stromů uložených na skládce připravené k odvozu. Postupně zjišťovali, že ke krádežím dřeva mělo dojít opakovaně. Prozatím mají zjištěných 10 případů se škodou dosahující 3 miliony korun. Skupina mužů pracovala organizovaně. Jejich doposud zjištěným působištěm byla oblast Oderska, Guntramovic a Vítkovska okresu Nový Jičín. Prozatím mají policisté zadokumentovány případy krádeží z období měsíce dubna až června 2014. Z jednotlivých zjištění je zřejmé, že mezi sebou měli vzájemnou provázanost v osobní i finanční rovině. Jedna skupina mužů vyhledávala uskladněné pokácené stromy, druhá je operativně nakládala na nákladní vozidlo a odvážela k cílovým odběratelům. V několika případech mělo jít o soukromé odběratele, ale převážně o firmu zpracovávající dřevo ze sousedního okresu. Všichni čtyři hlavní aktéři ve věci jednali s vědomím, že se dopouštějí protiprávního jednání s finančním ziskem. K samotným nakládkám docházelo vždy v nočních hodinách mezi půlnocí a 5 hodinou ranní. Hlavní organizátor muž ve věku 39let, znalý obchodu s dřevem, měl k dispozici nákladní vozidlo s návěsem. Měl však odebraný řidičský průkaz a tak k sobě přibral dalšího 52 letého společníka jako řidiče. Spojil se s dalšími muži, ve věku 44 a 42let, kteří jednotlivá místa nakládky vytypovávali. Po telefonické domluvě vyjížděl na odběrná místa, finančně se s „tipaři“ vyrovnal a naložené dřevo odvážel ke konečnému odběrateli. Pokaždé se jednalo o množství kulatiny v rozmezí mezi 20-30 m3, tedy plně naloženého návěsu. Samotná společnost-vlastník do sdělení o prověřovaném podezření ze spáchání krádeže nevěděla. Následně však provedla vlastní šetření a vyčíslila vzniklou škodu na 3 mil. korun.

Ke krádeži dřevní hmoty dochází na Novojičínsku opakovaně. S takto organizovanou skupinou se policisté setkali poprvé. Někdy jsou odcizené pouze ojedinělé kusy stromů od soukromých vlastníků pokácené zlodějem, jindy krádeže pokáceného a přiblíženého dřeva na skládky připravené k odvozu. V několika případech zajistili policisté odcizené stromy na dvorech rodinných domů, jindy na malých pilách, v okolí.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice