20. 2. 2017

„Fulnečtí policisté odhalili varnu pervitinu“

V prvním měsíci letošního roku odhalili policisté z obvodního oddělení Fulnek výrobce pervitinu. Následným šetřením byla kriminalisty zajištěna varna a osobní motorové vozidlo. Dva muži z Novojičínska ve věku šestatřicet a jednatřicet let se budou zpovídat z výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. V lednu letošního roku policejní hlídka z Fulneku při prověřování protiprávního jednání šestatřicetiletého muže zjistila, že na místě se nacházejí látky k výrobě pervitinu a další předměty určené k nedovolené výrobě omamné nebo psychotropní látky, konkrétně k výrobě drogy pervitinu. Následně byla v domě kriminalisty z Nového Jičína provedena domovní prohlídka, při které byla zajištěna varna pervitinu a osobní motorové vozidlo. Na výrobě pervitinu se měl podílet i jednatřicetiletý muž, který v domě bydlel. Mužům hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

 

Jaký byl rok 2016 u moravskoslezských celníků…

Tři miliardy 65 milionů korun, to je částka, o kterou moravskoslezští celníci navýšili v roce 2016 státní rozpočet při výběru cla, daní a jiných poplatků v souvislosti s výkonem fiskálních kompetencí celní správy. 

V rámci kontrolní činnosti v roce 2016 bylo zajištěno, mimo jiné, i zboží podléhající spotřební dani: 3 000 litrů lihovin, 14 milionů kusů cigaret, 241 000 kg tabákových listů a tabáku, 6 700 000 litrů minerálních olejů. Ostravští celníci zabránili svou činností daňovému úniku ve výši 655 420 000 korun. V oblasti zaměstnávání cizinců byl v roce 2016 patrný nárůst nelegálně pracujících občanů ze zemí bývalého Sovětského svazu. Při kontrolních akcích bylo u 35 občanů ukrajinské, ruské a moldavské národnosti prokázána nelegální práce (bez platného pracovního povolení, resp. bez platného víza). Útvary mobilního dohledu při silničních kontrolách zaznamenaly 1 164 chybějících dálničních kupónů a téměř 3 000 porušení v oblasti výkonového zpoplatnění – elektronické mýtné. ekordním úlovkem ostravských celníků byl záchyt 112 000 kilogramů surového tabáku, který označil a našel služební pes Wiky při kontrole nelegálního zaměstnávání cizinců v jedné z hal v havířovském průmyslovém objektu. V tomto případě bylo zabráněno úniku na spotřební dani ve výši 240 milionů korun. Na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově bylo v loňském roce přes letecké cargo odbaveno celkem 4 152 tun zboží v zásilkách (nákladní i letecká přeprava). Mezi další závažné zjištění moravskoslezských celníků patří zajištění 13 510 000 kusů cigaret, které převážel kamion ukrajinské imatrikulace. Státnímu rozpočtu byly zachráněny finanční prostředky na spotřební dani ve výši 34 milionů korun. Mimořádné výsledky moravskoslezských psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků neunikly pozornosti nejvyšším představitelům ministerstva financí. Z rukou ministra financí Ing. Andreje Babiše si plaketu nejúspěšnějšího psovoda celní správy a jeho psa pro rok 2016 převzal prap. Daniel Kantor a jeho pes Iron. Na Mezinárodním mistrovství služební kynologie v Rakousku si pprap. Kamil Lacek a jeho pes Fram odvezli krásné 4. místo.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice