21. 10. 2011

Nepoctivý nálezce

Novojičínsko – Až rok vězení hrozí tomu, kdo najde ztracenou věc a nechá si jí. Případem zatajení nálezu se v těchto dnech zabývají oderští policisté. Ve čtvrtek 20. října se na oderské policisty obrátila místní dvaasedmdesátiletá žena. Policistům uvedla, že v Odrách na ulici Hranická po čtvrté hodině odpoledne vytratila peněženku. Ztracenou peněženku již nenašla a nikdo jí také neodevzdal. Je zřejmé, že si neznámý pachatel nálezem přisvojil dámskou peněženku, ve které byla finanční hotovosti, platební karta, zlatý řetízek, doklady a další věci. Nálezce, který si peněženku i s doklady nechá, se dopouští přečinu zatajení věci. Policisté upozorňují, že i takové jednání, které nemá přímo znaky krádeže, je trestné! Trestník zákoník říká, že ten kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty (nad pět tisíc korun), která se dostala do jeho moci nálezem nebo omylem, bude potrestán, v případě prokázání viny, odnětím svobody až na jeden rok. V případě, že by se jednalo o nález nižší hodnoty než pět tisíc korun, dopouští se osoba, která si jej ponechá, přestupku na úseku majetku a může být následně, v rámci správního řízení, pokutována až do výše patnácti tisíc korun. Oderští policisté případ prošetřují pro přečin zatajení věci a taky pro přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

A jak postupovat při nálezu věci?
Nalezenou věc (nebo hotovost, zvíře apod.) například předejte na obecní úřad, na jehož území jste ji našli. Nechte si vystavit potvrzení o tom, že jste věc předali. Nalezenou věc můžete předat i Policii České republiky, zvýší se tím šance na vypátrání původního majitele. Nalezené osobní doklady předejte na obecní úřad anebo na kteroukoliv služebnu Policie České republiky. Můžete je vložit i do takzvaných schránek důvěry, které jsou u některých policejních služeben.

 

Zapůjčené stroje nevrátil

Dvaadvacetiletý muž z Rožnova pod Radhoštěm si měl postupně v době od 12. do 17. října letošního roku v Odrách, zapůjčil od šestačtyřicetileté ženy tři pracovní stroje, které však v dohodnutém termínu nevrátil. Jednalo se o řezačku SPAR RS 19, vibrační desku WEBER CF2 a bourací kladivo HITACHIH 45MR. Zapůjčené stroje v hodnotě 65 tisíc korun měl vrátit nejpozději do osmé hodiny večerní v pondělní 17. října. Do současné doby ji stroje nevrátil a kontaktu s poškozenou se vyhýbá. Ženě došla trpělivost a věc oznámila oderským policistům.

 

Zpronevěra

Z přečinu zpronevěry je prošetřování třiadvacetiletá žena z Frenštátska. Mladá žena měla v období od ledna do července letošního roku, jako obchodní zástupkyně jedné společnosti, zpronevěřit finanční hotovost přes pětaosmdesát tisíc korun. Za téměř půl roku vybrala nejméně od patnácti klientů splátky na půjčky, které ovšem neodvedla vůbec nebo pouze z části. Dále poškozené společnosti neodvedla převedenou zálohu ve výši 14 tisíc korun. Finanční prostředky použila pro svou osobní potřebu a tímto svým jednáním si přisvojila cizí věc, která ji byla svěřena.

 

Vloupání do restaurace

Během noci na 19. října se vloupal neznámý pachatel do jedné restaurace v Kopřivnici na ulici Školní. Z objektu si pachatel odnesl několik kusů krabiček cigaret různých značek, zapalovače, žvýkačky, džusy a další věci. Celková škoda poškozením a odcizením přesáhla částku deset tisíc korun.

 

Krádež motorové pily

V noci na 20. října vnikl neznámý lapka do hospodářské budovy, která se nachází u rodinného domu v obci Albrechtičky. Z budovy následně odcizil jednonápravový malotraktor Agrozet MT7-033. Majitel škodu předběžně vyčíslil na dvacet tisíc korun. Policisté ze Studénky po pachateli krádeže a odcizeném traktoru usilovně pátrají.

 

Krádež odvodňovacích žlabu u cyklostezky

Neznámý lapka demontoval a odcizil v polovině září letošního roku z cyklostezky vedoucí z Nového Jičína na obec Rybí odvodňovací žlaby s roštem BGU-Z 200. Jednalo se o tři metry materiálu s litinovou hranou v hodnotě přes čtrnáct tisíc korun. Ke krádeži došlo při vjezdu na cyklostezku před obcí Rybí. Případ byl původně šetřen pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku a po doručení vyčíslení škody jej novojičínští policisté překvalifikovali na přečin krádeže.

 

Při kontrole v Bohumíně zajištěno 62 litrů alkoholu bez kontrolní pásky.

V úterý 18. 10. prováděla hlídka mobilního dohledu Celního úřadu Ostrava kontrolní činnost zaměřenou na přepravu vybraných výrobků, tedy alkoholu, cigaret a pohonných hmot. Na parkovišti u Náměstí Svobody v Bohumíně celníci spatřili, že dochází k překládce zboží mezi dvěma osobními vozidly. Z dáli bylo vidět, že se jedná a papírové kartony a s velkou pravděpodobností obsahovaly lahve s alkoholem. Jedno z vozidel Opel Meriva polské imatrikulace bylo zablokováno vozidlem celní správy. Řidič druhého vozidla Opel Vectra nereagoval na pokyn k zastavení a razantním způsobem z místa ujel. Vzhledem k tomu, že celníci měli jen jeden služební vůz, museli se věnovat řidiči zablokovaného auta. Nicméně si registrační značku ujíždějícího vozu zaznamenali. Ten se vydal boční stranou parkoviště směrem do Polska. Těsně před vjezdem na most řidič odbočil doprava na Starý Bohumín a ujížděl podél řeky. Celý tento manévr byl velmi nebezpečný a riskantní. Po provedení kontroly zablokovaného vozidla bylo zjištěno, že se v něm nachází 62 litrů neznačených lihovin, kdy únik na spotřební dani byl vyčíslen na téměř 14.000 korun. Zboží bylo zajištěno a umístěno v celním skladu. Pracovníci s kompetencí trestního prověřování zahájili trestní stíhání.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice