26. 10. 2011

Hřbitovy lákají zloděje

Novojičínští policisté se opět v období ’Dušiček’ zaměří na okolí hřbitovů. V období kolem svátku Památky zesnulých se novojičínští policisté zaměřují tradičně na hřbitovy a přilehlá parkoviště. Důvodem je zvýšené riziko krádeží, ke kterým může docházet právě v tomto období. V případě krádeží na hřbitovech se dá s klidem říci, že zlodějům není nic svaté. Policisté budou ve zvýšené míře dohlížet v blízkosti hřbitovů na bezpečnost silničního provozu a zároveň upozorňovat občany, aby nenechávali cenné věci v autech a nedávali tak zlodějům příležitost ke krádežím. Každoročně dochází na některých hřbitovech ke drobným krádežím, převážně věcí na hrobech, které pachatelé demontují a následně odcizí. V minulých letech a ani doposud jsme však nezaznamenali vzestup krádeží věcí na hřbitovech. Kromě krádeží z hrobů policisté řeší u hřbitovů každoročně případy vloupání do vozidel nebo přímo krádeže vozidel. Majitelé či cestující by tedy neměli nechávat na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné cenné věci, zejména kabelky, kufříky, mobilní telefony, doklady od vozidla, peníze či další věci. Cokoliv může pachatele nalákat. Rovněž zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu věcí.

 

Řidiči jsou připraveni

Až s podivem všech zúčastněných, proběhla dnešní preventivní akce novojičínských a vsetínských policistů zaměřená na zimní pneumatiky, velice zdařile. Většina kontrolovaných řidičů již měla přezuto své auto na zimní pneumatiky. A ti, co ještě neměli, si byli dostatečně vědomi, že tak učinit mají. Pouze pár řidičů nevědělo, že zimní hloubka dezénu musí dosahovat minimálně 4 mm. Ve dvou případech jsme však zaznamenali opravdu kuriozitu. Vozidlo autoškoly s řidičem začátečníkem, mělo pneumatiky ojeté pod povolenou mez 1,6mm. Instruktor řízení byl tedy policisty odměněn pokutou. Dalším přestupcem byl mladý řidič vozidla ford, který na dvou kolech neměl vzorek vůbec žádný. Jeho pneumatiky byly úplně hladké. Také on byl na rozdíl od těch vzorných řidičů potrestán. Z preventivní kontroly je zřejmé, že řidiči alespoň v této oblasti jsou na zimu připraveni. Spokojenost byla vidět také na tváři řidičů a to tehdy, když byli odměněni drobnými dárky Besipu z rukou Karla Lopraize. Již tradičně se tato akce konala s Besipem a společností Best Drive.

  

 

Vytrhl jí kabelku

V pondělí 24. října krátce po 19 hodině, ve Studénce na ul. Beskydské, vytrhl z ruky 80leté poškozené zloděj kabelku. Traumatizující zážitek přinesl poškozené škodu ve výši několika tisíců korun a také ztrátu dokladů. Policisté pátrají po pachateli s podezřením ze spáchání přečinu krádeže. V rámci programu prevence kriminality pořádá Město Kopřivnice v těchto dnech Kurzy sebeobrany pro seniory. V deseti blocích se přihlášení zájemci seznámí s možnými způsoby obrany napadení na ulici. Zkušený lektor jim ukáže možnosti, jak v případě takto vzniklé situace postupovat i s běžnými prostředky které nosí stále při sobě. Cílem těchto kurzů je zvýšit pocit bezpečí seniorů. Během kurzu jsou však upozorňování také na to, že ne vždy, se vyplatí s ohledem na fyzickou převahu mladších útočníků jim vzdorovat.

 

Sprejer

Neznámý pachatel posprejoval obytný dům na ul. Poděbradova v Novém Jičíně. Různobarevnými nápisy poškodil fasádu domu. Některé z nich dosahují velikosti až čtyř metrů. Vlastníkům domu tak způsobil škodu přesahující 5 tisíc korun. Policisté prověřují jednání pachatele s podezřením ze spáchání přečinu poškození cizí věci.

 

Garáže v hledáčku zlodějů

Zvýšený počet vykradených garáží zaznamenávají policisté z celého území Novojičínska. Kopřivnice, Štramberk, Pustějov, Veřovice, a další obce jsou místa, která si v posledním období několika dní vyhlédli zloději. Z garáží berou vše co má hodnotu. Elektonářadí, pneumatiky, jízdní kola, lyže a další věci. Škody způsobené majitelům dosahují výše několika desítek tisíců korun.
Samotným krádežím může zabránit snad jen dostatečné bezpečnostní zajištění garáží, kvalitními pasivními i aktivními prvky ochrany. Mezi ně patří bezpečnostní zámky či elektronická poplachová čidla.
Důležité je také si poznamenat výrobní čísla a vytvořit fotodokumentaci jednotlivých věcí v garáži. A to z důvodu následné identifikace v případě vyhlášeného pátrání po věcech. Mnohdy se stává, že policisté zajistí u zadržených pachatelů věci, které zjevně pocházejí z trestné činnosti, ale vzhledem k tomu, že majitelé krádež neoznámí, nebo nejsou schopni popsat odcizenou věc, tak pachatelům se tyto věci vracejí. V případě podezřelého pohybu osob v blízkosti garáží volejte policisty na linku 158. Chráníte svůj majetek i druhých.

 

Násilí na stadionu v Novém Jičíně

Sobotní hokejové utkání týmu HC Nový Jičín a HC Havířov bylo ve znamení diváckého násilí. Výtržnosti diváků dosáhly takové úrovně, že před 18 hodinou již pořadatelská služba nebyl schopna vzniklou situaci vyvolanou havířovskými fanoušky zvládnout – a proto přivolala na pomoc policii. Situace na stadionu byla vyhrocená a neukáznění fanoušci komplikovali již tak vyhrocenou situaci přivolaným policistům. Situaci se policii podařilo uklidnit před jednadvacátou hodinou. Na místě zadrželi policisté 3 agresivní osoby, které umístili v policejních celách, s podezřením ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě, a výtržnictví. Další 2 osoby byla předvedeny s podezřením ze spáchání přestupků proti veřejnému pořádku. Policisté nadále vyhodnocují okolnosti protiprávního jednání. V následujících dnech se uskuteční jednání mezi policií a vedením pořadatelského klubu.

 

Bratranci kradli

Dva třicetiletí muži z Novojičínska, se vloupávali do chat v chatových oblastech na území Nového Jičína, Kopřivnice a Fulneku. V pátek 21. 10. byli zadrženi na Jesenicku, při další trestné činnosti. V průběhu letních měsíců, až do těchto dnů se vloupávali za použití násilí do chat, z kterých brali vše, co se jim líbilo. Část věcí použili pro svou potřebu, něco prodali a něco poztráceli v lesích, kde přespávali. Způsobená škoda dosahuje v řádu několik desítek tisíc korun. Policisté prověřují jejich jednání s podezřením ze spáchání přečinů poškození cizí věci, krádež a porušování domovní svobody.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice