21. 4. 2011

Ořezával stromy a nalezl munici z války

V úterý 19. dubna v odpoledních hodinách byl telefonicky oznámen bílovickým policistům nález munice. Sedmačtyřicetiletý muž z Bílovce při ořezávání stromů v lese na okraji obce Nové Dvory ve směru na Děrné našel nevybuchlou munici z druhé světové války. Bílovečtí policisté zjistili, že se jednalo o nevybuchlý dělostřelecký granát ráže 122 milimetrů. Na místo byli přivoláni pyrotechnici, kteří si nevybuchlou munici převzali. Munici poté v bezpečném a zajištěném prostoru zneškodnili.

Lidé nacházejí nevybuchlou munici po celé republice téměř denně. Většinou jde o předměty z druhé světové války. Obvykle nemusí být tak nebezpečné jako nové výbušniny, přesto lidé musí být opatrní.

Co mají lidé dělat, když najdou nějakou nevybuchlou munici?
Měli by ihned zavolat na linku 158 a nesahat na ni. Je také vhodné zajistit místo, aby tam nikdo nechodil. Přivolaná hlídka ověří, o jakou munici se jedná, a zavolá pyrotechniky.

Co se pak s municí děje?
Pyrotechnik ji zlikviduje. Většinou ji odváží na bezpečné místo, jako jsou třeba kamenolomy, a tam ji odstřelí. Rozhodně se ji nesnaží třeba rozmontovat.

 

Další nahlášené případy nebezpečného pronásledování

V minulém týdnu jsme informovali o šestém letošním nahlášeném přečinu nebezpečného pronásledování a novojičínští policisté již šetří další dva podobné případy. I tentokrát se jedná o pachatele, které opustily přítelkyně. V prvním případě má dvaadvacetiletý muž z Kopřivnice od prosince minulého roku do současné doby vytrvale pronásledovat prostřednictvím SMS zpráv i osobními kontakty bývalou přítelkyní.
V Odrách policisté šetří podobné jednání místního šestadvacetiletého muže, který od konce února letošního roku do současné doby pronásleduje bývalou družku. Podezřelý jí má denně několikrát telefonát a zasílat SMS zprávy, kterými poškozenou vulgárně napadá a vyhrožuje ublížením na zdraví. Tímto jednáním vzbudil u poškozené důvodnou obavu o svůj život nebo zdraví. Poškozená dala souhlas s trestním stíháním svého bývalého druha. Ani v obou případech poškozené ženy nežádaly krátkodobou ochranu osob.
Oba muži nyní čelí podezření z přečinu nebezpečné pronásledování, za což jim hrozí až roční pobyt ve vězení. 

 

Muže udeřil tzv. čelem do nosu

Pro přečiny výtržnictví a ublížení na zdraví je prošetřován čtyřicetiletý muž z Bílovce. Čtyřicátník měl v polovině dubna v jedné bílovické restauraci fyzicky napadnout o sedmnáct let staršího muže. Agresor za přítomnosti svědků fyzicky napadl, úderem hlavy do nosu a dalšími údery do těla místního muže. Při napadení utrpěl zlomeninu nosních kůstek a zlomeninu žeber.

 

Z vozidla zmizela navigace přes 60 tisíc korun

V noci na 20. dubna vnikl v Kopřivnici do zapakovaného vozidla Škoda Octavia neznámý pachatel. Z vozidla odcizil radionavigační systém Columbus v hodnotě šedesát pět tisíc korun. Poškozením okna dveří u vozidla byla způsobena další škoda za pět tisíc korun.

 

Krádeže jízdních kol

V těchto dnech novojičínští policisté zaznamenali dva případy krádeží jízdních kol. K prvnímu nahlášenému případů došlo v noci na 19. dubna ve Frenštátě pod Radhoštěm. Neznámý pachatel ve Školské čtvrti vnikl do společné kolárny domu, odkud odcizil pánské horské jízdní kolo Agresor. Majiteli byla způsobena škoda ve výši 7 tisíc korun.
Další případ odcizení jízdního kola se stal v Novém Jičíně, kde pachatel vnikl do kolárny na ulici U Jičínky. Následně z kolárny odcizil horské kolo Kellys za sedm tisíc korun. Poškozením způsobil další škodu za tisíc korun.
V obou případech se pachatelé dopustili přečinu krádeže.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice