22. 4. 2011

Pracovní úraz

Kopřivničtí policisté v těchto dnech proštřují okolnosti pracovního úrazu, ke kterému došlo ve čtvrtek 21. dubna v jedné firmě na Kopřivnicku. Úraz se stal okolo poledne. Pětapadesátiletý řidič vysokozdvižného vozíku si při couvání, nevšiml spuštěné vysokozdvižné plošiny a o její rám si přimáčkl prst pravé ruky, který si částečně amputoval. Muž byl ihned po příjezdu Rychlé záchranné služby převezen do ostravsvé fakultní nemocnice s dosud neustanovenou dobou léčení, která je rovněž předmětem dalšího šetření. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení směřující k objasnění a prověření skutečností důvodně nasvědčujících spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Krádež kabelů ze stavenište obchvatu Příbora

Během jednoho měsíce v době od 21. března do 21. dubna došlo na staveništi obchvatu Příbora na ulici Štramberská v Příboře ke krádeži elektro kabelu. Neznámý pachatel odcizil několik kusů elektro kabelu o délkách 4 metrů, sloužící k budoucímu veřejnému osvětlení. Poškozené firmě byla odcizením způsobena škoda přes šestnáct tisíc korun.

 

Cyklistická sezóna je tady!

Novojičínští policisté se během celého roku zaměřují při dopravních kontrolách nejen na chodce, ale také na cyklisty.

Již přes měsíc máme jarní období, počasí přeje a na silnicích a cyklostezkách se čím dál více objevují chodci, bruslaři i cyklisté. Někdo už svých sto jarních kilometrů najel a na někoho to teprve čeká. Každý si chce užít projížďky nebo procházky, ale ani při těchto aktivitách bychom neměli zapomínat na svou bezpečnost.

Cyklisté by tak měli, nejen v těchto dnech, počítat s možnou zastávkou a kontrolou u policejních hlídek, které je na silnicích zastaví.

Ke kontrolám se přitom policisté rozhodli především z preventivního hlediska. Mnoho cyklistů totiž podceňuje bezpečnost jak sebe, tak i ostatních účastníků silničního provozu, nemají řádně vybavené kolo nebo nejezdí dle pravidel. Záměrem by ale nemělo být stíhání příznivců jízdy na kole. Našim cílem je upozornit na to, že i cyklisté mají dbát na své bezpečí a dodržovat dopravní předpisy. Ale pokud si někteří nedají říct, tak mohou očekátat nekopromisní jednání ze strany policistů. Nelze ale počítat s tím, že se hlídky objeví pokaždé na stejném místě. Na cyklisty se policisté více zaměří při výkonu každodenní služby. Kontroly budou probíhat na území celého Novojičínska.

 Zejména cyklisté by si měli na začátku sezóny zkontrolovat povinné vybavení svého jízdního kola a případné nedostatky zavčas odstranit.

 

Připomeňme si, co mezi povinnou výbavu jízdního kola patří:
– dvě na sobě nezávislé účinné brzdy,
– zadní odrazka červené barvy (tato může být kombinována se zadní červenou svítilnou nebo nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností),
– přední odrazka bílé barvy (tato odrazka může být nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností),
– odrazky oranžové barvy na obou stranách šlapátek, na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jedna boční odrazka oranžové barvy na každé straně kola

Odrazové materiály nahrazující přední nebo zadní odrazku mohou být umístěny na oděvu či obuvi cyklisty. Oranžové odrazky mohou být hrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo na bočních částech oděvů cyklisty.

 

Za snížené viditelnosti:
– světlomet svítící dopředu bílým světlem,
– zadní svítilna červené barvy.

 

Mezi doporučenou výbavu patří zvonek, účinný kryt řetězu a účinné blatníky. Pro cyklisty do osmnácti let stále platí, že je povinná přilba!

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice