22. 9. 2011

Velkokapacitní rentgen pomohl odhalit celostátně hledanou osobu

V týdnu od 13. 9. do středy 21. 9. probíhala v Moravskoslezském regionu součinnostní kontrolní akce s názvem „Paprsek II“, které se zúčastnili celníci skupiny mobilního dohledu a taktické mobilní skupiny Celního ředitelství Ostrava, kolegové z Generálního ředitelství cel Praha, policisté a celníci z Polské republiky. Velkým pomocníkem při těchto kontrolách byl i velkokapacitní rentgen, který je jediným v republice a dovede provést kontrolu kamionu během pár minut.

A zrovna v sobotu 17. 9. předvedl, co všechno dokáže. Rentgen byl přistaven na stanovišti bývalého hraničního přechodu Bumbálka ve směru do České republiky. V dopoledních hodinách byl ke kontrole vytipován a zastaven nákladní automobil české imatrikulace. Na místě spolujezdce cestovala mladá žena. Před započetím kontroly pomocí velkokapacitního RTG byl řidič obsluhou rentgenu požádán, aby spolucestující z vozidla vystoupili. Poté byl proveden kontrolní scan vozidla, ze kterého bylo patrné, že se v prostoru kabiny řidiče nachází další osoba. Celníci položili řidiči otázku, zda je ve vozidle ještě někdo jiný. Ten odpověděl, že veze stopaře, který spí v kabině a na kterého zapomněl. Určitě není obvyklé, aby neznámé osoby přespávaly v prostoru pro odpočinek řidiče. Informace byla bezprostředně předána příslušníkům PČR, odbor cizinecké policie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, a ti ihned provedli lustraci pasažéra. Bylo zjištěno, že se jedná o občana z ČR, na kterého bylo vyhlášeno celostátní pátrání, neboť nenastoupil k výkonu trestu odnětí svobody. Celníci provedli důkladnou kontrolu zavazadla, kabiny vozidla a ložné plochy za použití služebního psa. V zavazadle „stopaře“ byly nalezeny igelitové sáčky, tzv. „dealeráky“, poté byla provedena kontrola na omamné a psychotropní látky s negativním výsledkem. Osoba byla předána příslušníkům PČR – cizinecké policie, oddělení dokladů a specializovaných činností, kteří ji s použitím donucovacích prostředků – služebních pout – eskortovali na oddělení PČR v Ostravě. Na základě příkazu k zatčení byl umístěn v ostravské vazební věznici.

Při kontrolní akci „Paprsek II“ bylo využito velkokapacitního RTG na pěti stanovištích, a to: Bumbálka, Bohumín most, D1 dálnice směr Brno, Krnov – Bartultovice. Na akci se mimo výše uvedené složky podíleli i celníci z Krnova. Kontroly byly zaměřeny na vážení vozidel pomocí stacionárních a mobilních vah, dodržování bezpečnostních přestávek, přepravu vybraných výrobků (alkohol, cigarety), oblast CITES, omamné a psychotropní látky. V Bartultovicích, kde je umístěna jediná stacionární váha v regionu, byla provedena i kontrola na nelegální používání značkované a barvené nafty pro pohon motorů dopravních prostředků.

Výsledky celé kontrolní akce jsou následující:
Osobní vozidlo přepravovalo 97.600 kusů cigaret bez platné tabákové nálepky, kdy únik na spotřební dani byl vyčíslen na téměř 200.000 korun. Vybrané výrobky byly zajištěny a umístěny v celním skladu.
V 11 případech bylo zjištěno přetížení vozidla nebo nápravy, čímž byl porušen zákon o pozemních komunikacích a byly uloženy blokové pokuty ve výši 30.000 korun.
Dva řidiči měli prošlou dvouletou lhůtu u záznamového zařízení, tím porušili zákon o silniční dopravě a byla jim stanovena kauce ve výši 30.000 korun.
Na stanovišti Bumbálka byla zjištěna přeprava nadlimitního množství motorové nafty v celkové výši 105 litrů. Řidič nepředložil žádné doklady prokazující zdanění a výše spotřební daně byla vyčíslena na 1.150 korun.
Dnes celá akce končí a velkokapacitní RTG, který moravskoslezským celníkům pomáhal při odhalování nelegálních přeprav, se přesunuje do Mošnova na Dny NATO. A rovna tam si jej návštěvníci mohou prohlédnout a dozvědět se spoustu zajímavostí o tomto jedinečném vozidle.

 

Kradli v době výkonu obecně prospěšných prací za krádeže.

V době kdy vykonávali soudem uložený trest obecně prospěšných prací, kradli. Přesto že mají oba soudem udělen výkon trestu obecně prospěšných prací v déle 300 hodin za předešlé krádeže, nedali si říct. V úterý 20. září v ranních hodinách se společně domluvili dva muži ve věku 23 a 28let. Jeden hlídal, druhý kradl peníze ze šatní skříňky sportovního areálu v Novém Jičíně. Peníze si pak rozdělili na půl. Krátce po krádeži je policisté zadrželi i s penězi. Nyní jejich jednání prověřují s podezřením ze spáchání přečinu krádež. O výši trestu rozhodne soud.

 

Dne 19. září kolem 17 hodiny v Novém Jičíně, v blízkosti Okresního soudu na křižovatce ulic Tyršova, Divadelní a Lidická, došlo k dopravní nehodě. Chodce přecházejícího po přechodu srazil řidič vozidla zn. KIA, typu SUV nebo OFF ROAD světle modré barvy a následně z místa odjel. Policisté žádají případné svědky události o poskytnutí informací k uvedenému vozidlu, jeho řidiči a také průběhu této nehody.

Policisté vozidlo i řidiče vypátrali. Nyní prověřují okolnosti dopravní nehody. O výši trestu zatím nelze hovořit. Celá událost je ve stádiu prověřování.

 

V Kopřivnici kradl falešný elektrikář.

V pátek 16. září krátce před devátou hodinou dopoledne zazvonil u bytu ženy z Kopřivnice neznámý muž. Majitelce bytu z ulice Alšova uvedl, že v domě provádí opravy elektroinstalací. Pod touto záminkou následně vnikl do bytu poškozené. Údajný elektrikář ženě sdělil, že potřebuje v jejím bytě provést kontrolu elektrických rozvodů. Do bytu však vešel bez brašny či nářadí. V bytě rozsvítil všechna světla a požádal důchodkyní, aby zapnula v kuchyni žehličku. Následně využil její chvilkové nepozornosti a zmocnil se její kabelky. Poté byt s odcizenou kabelkou, ve které se nacházela peněženka, peníze, platební karta a další věci, opustil. Majitelce způsobil škodu přes sedm set korun. Téhož dne byla kabelka, ve které scházely peníze, nalezena v travnatém porostu na ulici Záhumenní v Kopřivnici. Kopřivničtí policisté případ prošetřují pro přečiny krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. K popisu pachatele se policistům podařilo zjistit, že se jednalo o muže ve věku kolem 50 let, výšky 165 centimetrů, štíhlé postavy, vlasy krátké rovné hnědé, vousy měl takzvané strniště. Zvláštním znakem byl hubený propadlý obličej, pravděpodobně mu scházely některé zuby. Oblečený byl v ošuntělém oděvu, nejednalo se však o montérky. Muž mluvil plynule česky, bez přízvuku. Jakékoliv informace k pachateli lze sdělit na kterékoliv policejní služebně nebo na lince 158. Občané mohou volat i přímo kopřivnickým policistům na telefonní číslo 974 735 731.

 

Z kočárkáren odcizili horské kola

Během krátké doby evidují kopřivničtí policisté několik případů krádeží jízdních kol. V době od 3. do 16. září vnikl neznámý pachatel v Kopřivnici na ulici Pod Bílou horou do kočárkárny. Z domu poté odcizil pánské horské jízdní kolo Merida v hodnotě přes deset tisíc korun. Další případ krádeže se stal během soboty dne 17. září letošního roku. V době od osmé do desáté hodiny dopoledne odcizil neznámý pachatel z místnosti kočárkárny na ulici Z. Buriana v Kopřivnici horské jízdní kolo SCOTT Scalle. Majiteli kola tak vznikla škoda za třicet tisíc korun. Kopřivničtí policisté po pachatelích krádeží a odcizených kolech intenzivně pátrají.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice