24. 1. 2013

Trpěla jak zvíře

Téměř 6let trpěla 61letá žena příkoří ze strany svého syna. V malém bytě na Novojičínsku už situaci psychicky nezvládala, měla obavu o svůj život. Její syn tak skončil ve vazební věznici. Jednání, 24letého syna, prověřujeme s podezřením ze spáchání zločinů vydírání a týrání osoby žijící ve společném obydlí. 
Nadávky, vydírání, krádeže věcí z bytu, noční buzení, vyhrožování ublížením na zdraví, bití a zjevný úmysl zabití. To už se prostě nedalo unést. A tak ve stavu zhroucení utekla z domu a požádala o pomoc. Na jeho výchovu byla sama. Vše začalo absencí školní docházky, střídáním středních škol, potřebou peněz spojovanou s psychickým nátlakem a vydíráním ze strany syna. Došlo i na užívání drog, které ovlivnily další stupňující agresi vůči ní. Stále věřila, že se syn polepší. Platila za něj dluhy, dávala mu peníze, vykupovala ze zastaváren své věci, které jí tam syn odnášel. Trpěla fyzický i psychický nátlak. Všechny útrapy si nechávala pro sebe. Nakonec z obavy o svůj život před synem utekla na služebnu městské policie. V současnosti je syn ve vazební věznici. Stejně jako mnoho jiných poškozených a trpících rodičů věřila, že se její dítě napraví.  Také ona měla obavu, ostych, strach z okolí, stud z vlastního selhání rodičovské výchovy. Všechno to příkoří snášela, skrývala modřiny a utrpení.  Mohlo to dopadnout i hůře. Vyhrožoval jí také podříznutím hrdla. S nožem u krku a kbelíkem na podlaze, kvůli znečištění podlahy, po ní požadoval peníze na pokrytí svých výdajů.
Každá rada je v těchto situacích dobrá. Policisté vědí jak pomoci. „V problematice domácího násilí máme zkušenosti, umíme obětem pomoci. Spolupracujeme s organizacemi, které nabízejí psychickou pomoc poškozeným (intervenční centra, Bílý kruh bezpečí). Máme oprávnění útočníka – agresora, vykázat ze společného obydlí, poskytnout oběti krátkodobou ochranu a samotnou věc řešit. V každém případě není dobré si toto příkoří nechávat pro sebe. Trpí vždy jen oběť.

Policie MS kraje  zabývající se touto problematikou. Na tomto odkaze zjistíte vše potřebné, včetně ilustračních záběrů, znělek a materiálů.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice