26. 8. 2022

Silniční kontrola řidiče osobního automobilu pod vlivem alkoholu v Příboře

Pár minut před půlnocí 25. srpna letošního roku službu konající policejní autohlídka z příborského Obvodního oddělení prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Štramberské v Příboře, přičemž stavěla a kontrolovala zde projíždějícího řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia, a to 57letého muže z Novojičínska. Odborným měřením dechovými zkouškami bylo zjištěno, že tento muž řídí automobil po předchozím požití alkoholických nápojů (naměřeny pozitivní výsledky s hodnotami téměř 2,1 promile alkoholu v dechu), což plně doznal, o lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) nepožádal, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a bylo mu zakázáno řízení všech motorových vozidel do dalšího rozhodnutí a opatření. Celou záležitostí se nyní zabývají policisté z Obvodního oddělení v Příboře v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty pro důvodné podezření, že se výše uvedený 57letý muž dopustil přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

 

Objasnění majetkové trestné činnosti dvou osob v Kopřivnici

V těchto dnech policisté z kopřivnického Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody 32letému muži z Novojičínska a 19leté ženě z Novojičínska, neboť tyto osoby měly okolo třiadvacáté hodiny večerní 24. srpna 2022, po vzájemné domluvě, neoprávněně vstoupit na oplocený pozemek jednoho z domů na ulici Na Pinkavce v Kopřivnici a odtud odcizit jízdní kolo, čímž poškozené 28leté místní ženě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši 9 a půl tisíce korun. Lustracemi v dostupných evidencích bylo dále prokázáno, že se u výše uvedeného 32letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen a potrestán rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání dvaceti měsíců, který vykonal na konci června letošního roku. Celou záležitostí se nadále intenzivně zabývají kopřivničtí policisté a novojičínští kriminalisté.

 

Nález nevybuchlé munice z období 2. světové války ve Vítkově

Patnáct minut před třináctou hodinou odpolední 22. srpna letošního roku na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámil 58letý muž z Vítkova, že před chvíli při výkopových pracích v souvislosti s opravou oplocení u jeho rodinného domu na ulici Křivé nalezl v zemi, a to v hloubce přibližně 30 centimetrů, nějaký zrezivělý kovový předmět, který připomíná munici. Místo nálezu okamžitě zajistili místně příslušní policisté z Obvodního oddělení ve Vítkově až do příjezdu policejního pyrotechnika z Expozitury ve Frýdku-Místku, přičemž tento specialista si následně převzal, odborně znehodnotil a k totální likvidaci odvezl nevybuchlý dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů, pocházející z období 2. světové války.

 

Další nálezy munice a podezřelých předmětů na Opavsku

Pět minut před dvanáctou hodinou polední 25. srpna 2022 na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 oznámil 39letý muž z Hlučínska, že před chvíli nalezl při výkopových pracích na zahradě svého rodinného domu na ulici Polní v obci Šilheřovice nějaký zrezivělý kovový předmět, který vypadá jako munice. Místo nálezu zajistili policisté z Obvodního oddělení v Hlučíně do příjezdu přivolaného policejního pyrotechnika z Pyrotechnické služby a Expozitury ve Frýdku-Místku, který nalezenou věc označil jako nevybuchlý dělostřelecký granát ráže 88 milimetrů, pocházející z období 2. světové války.

Policejní specialista byl patnáct minut po devatenácté hodině podvečerní 25. srpna letošního roku také přizván do lesa na katastru obce Nové Těchanovice, kde 51letý muž z Vítkovska během hledání hřibů nalezl dělostřeleckou minu ráže 80 milimetrů bez nálože a zápalky. Vítkovská policisté a následně i pyrotechnický specialista se před dvacátou hodinou večerní téhož dne dostavili i k vodní nádrži Balaton u Vítkova, kde 38letý muž z Novojičínska nalezl v remízku při sběru hub podezřelý kovový předmět. Tento byl následně identifikován jako kovová součástka blíže neupřesněného elektromotoru. Všechny výše uvedené nálezy byly na místě odborně prozkoumány a případně i znehodnoceny a následně policejním pyrotechnikem převezeny k totální likvidaci.

 

Objasnění vloupání do objektu supermarketu v Opavě-Kateřinkách

V těchto dnech policisté z opavského Obvodního oddělení ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže 40letému místnímu muži, neboť tento se měl podle doposud všech zjištěných skutečností chvíli po jednadvacáté hodině večerní 22. srpna tohoto roku vloupat do zajištěného objektu supermarketu na ulici Na Pastvisku v Opavě-Kateřinkách. Po přelezení uzamčeného oplocení tak vstoupil do areálu nákladové plochy provozovny a ze zde instalovaných nádob odcizil různé druhy a množství pečiva, sleďové filety, sýry a zákusky se škodou několika stovek korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nadále prověřují opavští policisté a kriminalisté, přičemž zjišťují případnou i další obdobnou trestnou činnost shora uvedeného muže.

 

Loupež objasněná do 48 hodin

Necelé dva dny stačily kriminalistům 1. oddělení obecné kriminality ve Frýdku-Místku, aby po vyhodnocení získaných poznatků zadrželi muže podezřelého z loupeže. Dnes již obviněný jednadvacetiletý muž měl reagovat na inzerát o prodeji tabletu a telefonicky si domluvit osobní schůzku s prodejcem. Ten přijel na smluvené místo do jedné z obcí na Frýdecko-Místecku. Zájemce si měl tablet nejprve prohlédnout a poté souhlasit s jeho koupí za částku 21 tisíc korun. Prodávajícímu však měl sdělit, že u sebe nemá dostatek finanční hotovosti. Poté měl zavolat své údajné babičce, aby mu zbytek peněz přinesla. Místo toho měl obviněný využít chvilkové nepozornosti poškozeného a nastříkat mu do očí pepřový sprej. Poté se měl zmocnit tabletu a z místa utéci. Dosud netrestaný mladík s kriminalisty spolupracoval, při výslechu se ke skutku doznal a také uvedl, že nutně potřeboval peníze na finanční výpomoc pro příbuznou. Kriminalisté jej obvinili ze zvlášť závažného zločinu loupeže. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice