28. 8. 2013

Methanol číhal ve sklepě

Necelých 700 litrů vraždícího methanolu, to je záchyt moravskoslezských celníků a policie. V měsíci srpnu se občan z Rychvaldu dostavil na oddělení policie v Karviné, kde příslušníkům předal láhev „nějakého“ alkoholu a to včetně výsledků z Krajské hygienické stanice. Závěr z laboratoře hygieny byl jednoznačný: lihovina obsahovala smrtící methanol. Občan na policii sdělil, že láhev s alkoholem obdržel od známé s tím, aby zajistil provedení laboratorní zkoušky na obsah tekutiny v lahvi. Paní totiž při úklidu rodinného domu po zemřelém majiteli objevila ve sklepních prostorách různé kanystry a barely s neznámou látkou. Nejednalo se o jednu láhev, ale celkem o 665 litrů čiré tekutiny se zápachem po lihu. Případ si převzali moravskoslezští celníci s tím, že veškeré lihoviny zajistili a odebrali vzorky, které ihned převezli do Celně technické laboratoře v Ostravě. Jelikož se jednalo o vysoce toxickou látku, která byla navíc umístěna ve sklepních prostorách a v různých nádobách, byli s ohledem na zajištění bezpečnosti přivoláni příslušníci Hasičského záchranného sboru pro Moravskoslezský kraj. Ti tekutinu odborným způsobem odsáli do jiných přenositelných nádob a převezli do střeženého skladu celního úřadu. Výsledek testů Celně technické laboratoře v Ostravě byl katastrofální, neboť se jednalo o čistý methanol. Vzhledem k tomu, že to není výrobek zatížený spotřební daní, ale jed, byl celý případ pro nepříslušnost předán Policii České republiky k dalšímu šetření. Celní správa, ale i ostatní státní orgány, apeluje na občany a veřejnost, aby se vyvarovali konzumaci alkoholu nejasného původu z nejistých zdrojů.

 

Léky s obsahem pseudoefedrinu do Českého Těšína nedorazily

Celkem 1 820 tablet značky CIRRUS s obsahem pseudoefedrinu našli v osobním vozidle moravskoslezští celníci. V pondělí 26. 8., ve večerních hodinách, hlídka ostravského mobilního dohledu prováděla rutinní kontrolu vozidel v prostoru bývalého hraničního přechodu Chotěbuz. Celníci si ke kontrole vytipovali osobní vozidlo značky Citroen české imatrikulace, které přijíždělo z Polska a jelo podezřele blízko za nákladním autem. Řidička ve věku 29 let cestovala sama a po zastavení umožnila členům hlídky provést namátkovou kontrolu vozidla a zavazadlového prostoru. Ti za sedadlem spolujezdce našli černou tašku s větším obsahem krabiček s nápisem CIRRUS. Celníci řidičku vyzvali k vjetí do kontrolní haly, kde bylo vozidlo důkladně prohledáno. V tašce bylo celkem 130 krabiček po 14 kusech léku CIRRUS, tudíž 1 820 tablet. (Jedná se o léky s obsahem pseudoefedrinu, které slouží k výrobě pervitinu. V Polsku jsou snadno dostupné, a proto dochází v rámci republiky k nárůstu pašování těchto a podobných léků). Kontrolovaná osoba se snažila několikrát vložit baterii do mobilního telefonu, což jí celníci neumožnili. V bundě měla doklad o nákupu 3 200 polských zlotých, které zakoupila téhož dne ve směnárně Skočow (Polsko). Řidička dále vypověděla, že léky nejsou její a o převoz ji požádal neznámý polský občan v Bielsko – Biale, který ji oslovil při odjezdu z nákupního střediska. Léky měla předat opět neznámému občanovi z Polska za poplatek 200 zlotých. K této transakci mělo dojít v Českém Těšíně u obchodního centra. Celníci prostor monitorovali, ale žádný podezřelý občan se tam neobjevil. Vzniklo důvodné podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kdy pachateli hrozí odnětí svobody až na pět let. Případ byl předán Celní protidrogové jednotce a je nadále v šetření.

 

 

Lešení  postavené u domu v centru Příbora, využil neznámý zloděj.

V době z neděle na pondělí 26. srpna vylezl neznámý pachatel v Příboře na Náměstí S. Freuda po žebříku na lešení, které bylo postavené u opravovaného domu. Následně z lešení vytlačil uzamčené balkónové dveře, vnikl do bytu a ze skříně v pokoji odcizil uloženou finanční hotovost. Jednalo se o téměř deset tisíc korun. Příborští policisté případ prošetřují pro přečiny krádeže a porušování domovní svobody.

 

K pekárně přijel na jízdním kole, domů musel pěšky

Pouhé tři minuty stačily neznámému pachateli ke krádeži odstaveného jízdního kola u pekárny ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ke krádeži došlo v úterý 27. srpna okolo osmé hodiny ranní na ulici Dolní. Zloděj se zmocnil horského jízdního kola Merida za patnáct tisíc korun. Frenštátští policisté po pachateli a odcizeném kole intenzivně pátrají.

 

Poškození výlohy v Kopřivnici

Neznámý vandal poškodil v noci na 27. srpna letošního roku výlohu prodejny v Kopřivnici. Vandal poškodil výlohu s bezpečnostní fólií prodejny s tabákovými výrobky o velikosti 220 krát 250 centimetrů, kdy na této způsobil praskliny přes celou plochu. Způsobena škoda poškozením se vyšplhala na částku sedm tisíc korun. Kopřivničtí policisté po pachateli přečinu poškození cizí věci usilovně pátrají.

 

Ukradl pivní sud

Novojičínským policistům se v těchto dnech podařilo objasnit krádež vloupání do jedné z novojičínských restaurací. K vloupání došlo na konci července letošního roku. Tehdy neznámý pachatel vnikl po vypáčení okna do sklepního prostoru restaurace, ze které odcizil prázdný hliníkový pivního sudu o objemu 50 litrů. Celková škoda odcizením a poškozením byla majitelem restaurace vyčíslena na téměř tři tisíce korun. Jako pachatel skutku byl v těchto dnech zjištěn sedmadvacetiletý muž z Nového Jičína, který se k činu doznal. Policistům uvedl, že odcizený pivní sud prodal náhodné osobě za částku tři sta korun a utržené peníze použil pro vlastní potřebu. Mladý muž se nyní bude zodpovídat z přečinu krádeže.

 

Zloděj sportovec

Škodu za čtyřicet tisíc korun způsobil neznámý pachatel poškozené organizaci v Kopřivnici. Zloděj v noci na 27. srpna násilím vnikl do kanceláře házenkářského klubu na ulici Sportovní, ze které odcizil sportovní oblečení, boty, cukrovinky a peníze. Lapka si z objektu například odnesl několik kusů triček s krátkým rukávem, ponožky Adidas, sálovou obuv téže značky a další věci.

 

Černý odběr elektřiny

Další případ neoprávněného odběru elektrické energie prošetřují novojičínští policisté. V jedné obci u Nového Jičína se měli majitelé rodinného domku neoprávněně připojit k distribuční síti přívodu elektrického proudu ve společné rozvodné skříni v domě. V době od června do konce srpna tak neoprávněně odebírali energii a poškozené společnosti tak způsobili škodu, která zjevně překročí částku pět tisíc korun.

 

Ukradl jízdní kolo

Pro krádež jízdního kola z areálu podnikatelské zóny v Mošnově prověřují příborští policisté 41letého zloděje.  Pánské jízdní kolo zn. Santor za 15 tisíc korun měl odcizit 41letý zloděj z kolárny podniku na začátku měsíce srpna. K jeho odhalení napomohl kamerový systém. Vyhodnocením záběrů se podařilo muže ztotožnit. Ačkoli zprvu zapíral, nakonec se doznal a kolo vydal vyšetřujícím policistům. Majitel se tak může těšit, že mu bude vráceno. Podezřelý je prověřován ze spáchání přečinu krádež.  Zda zůstane nadále zaměstnancem firmy, si rozhodne samotné vedení společnosti.

 

Pervitin

Z podezření ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy je vyšetřován 20letý muž z Novojičínska. Ten měl v průběhu prázdnin opakovaně nabídnout a prodat 18letému mladíkovi pervitin. Mladík si jej aplikoval do těla vdechnutím. Případ nadále vyšetřují kriminalisté z oddělení toxi. 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice