3. 1. 2018

Z odcizeného kola se dlouho neradoval

O své jízdní kolo přišel první letošní den osmapadesátiletý muž z Nového Jičína. Ten své jízdní kolo v hodnotě 8 tisíc korun nechal v chodbě jednoho z místních barů, kde pak po třech hodinách našel pouze prázdné místo. Lapka se však z jízdního kola dlouho neradoval, jelikož policistům se ho podařilo během dnešního dne díky osobní znalosti ustanovit. Jedná se o dvacetiletého muže, který odcizené jízdní kolo policistům následně vydal. Jelikož byl muž v posledních třech letech za majetkovou trestnou činnost již odsouzen, hrozí mu nyní trest odnětí svobody na 6 měsíců až 3 roky.

 

Dluží na výživném přes 100 tisíc

Policisté z Nového Jičína během včerejšího dne zahájili úkony trestního řízení pro přečin zanedbání povinné výživy. Z tohoto trestného činu je podezřelý jednatřicetiletý muž, který si od roku 2015 řádně neplní vyživovací povinnost na svou tříletou dceru. K rukám její matky muž dluží více jak 100 tisíc korun. Za neplacení výživného mu nyní hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Dvě dopravní nehody pod vlivem alkoholu

V úterý 1. ledna 2019 vyjížděli novojičínští dopravní policisté k havárii osobního vozidla, ke které došlo okolo druhé hodiny ranní v katastru obce Bílov. Šestadvacetiletá žena z Novojičínska řídila osobní vozidlo značky Volkswagen Golf po silnici II/464 ve směru od obce Studénka, přičemž při průjezdu křižovatkou pravděpodobně v důsledku své silné podnapilosti nezvládla řízení, vyjela s vozidlem mimo pozemní komunikaci a havarovala v silničním příkopu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky, které si vyžádalo ošetření v nemocnici. Policisté u řidičky provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol, při které opakovaně nadýchala hodnoty přesahující dvě promile alkoholu v krvi.

Dalším podnapilým řidičem, který v úterý 1. ledna tohoto roku okolo druhé hodiny ranní havaroval, byl dvaačtyřicetiletý řidič vozidla Volkswagen Golf. K dopravní nehodě došlo v obci Štramberk, na ulici Nádražní, kde muž nezvládl řízení a najel na středový vyvýšený travnatý ostrůvek, poté přední části vozidla narazil do informativní tabule. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Když na místo přijeli policisté, naměřili v dechu řidiče hodnotu téměř dvě promile alkoholu v krvi.

V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

 

Přes půl milionu

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 29letého muže pro trestné činy krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Muž byl opakovaně odsouzen, poslední trest odnětí svobody vykonal v dubnu roku 2018. K sérii protiprávního jednání (detailněji 16 skutkům) došlo v době od 13. 8. 2018 do 27. 11. 2018 v Ostravě. Celková škoda na majetku byla předběžně specifikována v částce, jež přesáhla 530 000 korun. Pachateli předmětných činů hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Soud vzal obviněného do vazby. Muž je podezřelý, že vnikal různým způsobem do objektů (často do garáží, dále do rodinného domu, jindy do dílny, provozovny společnosti, zahradní chatky, rekonstruovaného domu či kanceláře…). Čin byl spáchán i v jedné z nemocnic, budově vysoké školy…Způsob spáchání činů byl rozličný, často měl překonávat zajištění objektů páčením (dveří, okna, mříží), rozbitím skla nebo do objektů vnikat po překonání oplocení (například přes ventilační okna) či měl využít situace neuzamčení objektu. V několika případech měl muž z garáží odcizit jízdní kola, dále různé nářadí – vrtačky, lasery, brusku, akušroubovák, sekáč, generátor, vysokotlaký čistič, pilku a mnohé další…Odcizit však měl i šperky, sluchátka, dataprojektor, monitor, stavební materiál.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice