5. 12. 2011

Kopali s dotací EU – Podvedli na dvě desítky lidí

V montérkách projížděli vesnicemi a majitelům rodinných domků nabízeli provedení výkopových prací. Jednou to bylo provedení přípojek, terénní úpravy, jindy opravy chodníků, či podřezání domů. Se stejnou a dalšími podobnými legendami oslovovali lidi na Novojičínsku, Opavsku, Karvinsku a Frýdeckomístecku. Svým podvodným jednáním a krádežemi získali dva muži z Ostravska téměř půl milionu korun. Z toho více jak 250 tisíc odcizili a zbylou část vybrali na zálohách. Starší z pachatelů, 57letý muž se krátce před prvním podvodem vrátil z výkonu trestu. Jelikož neměl peníze, kontaktoval svého kamaráda a pustili se do práce. Druhý mladší 30letý většinou vystupoval jako zástupce firmy, coby jednatel, nebo zaměstnanec obecního úřadu. Ve vesnicích, kde se prováděly výkopové práce, si vybrali některý z rodinných domů a majitelům nabízeli provedení prací. Uváděli, že cena je výhodná, jelikož část prací jim proplácí Evropská unie. Na místě propočítali cenu zakázky, tu snížili na polovinu a od poškozených požadovali uhrazení zálohy. Někdy, dokonce hned začali proměřovat, či krokovat chodníky a přípojky, navrhovat způsob provedení prací a propočítávat celkovou sumu k úhradě. Jelikož pro oslovené podvedené lidi byla cena výhodná, zálohy platili. Dokonce když peníze neměli doma, zajeli je vybrat do bankomatů a zálohy uhradili. Ti co je pustili do svých domů, byli navíc okradeni o další peníze a cennosti. Ve všech případech vystupovali pod legendou falešné firmy. Oba muži se již v minulosti podobné trestné činnosti dopouštěli. Dnes jsou oba ve vazební věznici. Policisté jim sdělili obvinění z přečinu podvodu podle ustanovení § 209 odst. 1, 3 trestního zákoníku spáchaný formou spolupachatelství podle ustanovení § 23 trestního zákoníku, dílem dokonaný a dílem nedokonaný ve stádiu pokusu podle ustanovení § 21 odst. 1 trestního zákoníku. Oběma mužům hrozí trest odnětí svobody v délce 5 let. První případ jsme zaznamenali v měsíci červenci letošního roku ve Fulneku. Majitelka domu přišla o několik tisíc korun. Následně se objevovaly další případy na území celého Moravskoslezského kraje. Takto získané peníze a věci použili pro svou potřebu. Vyšetřujeme okolnosti u téměř dvaceti případů podvedených a okradených lidí. Předpokládáme, že jich bude ještě více.

 

Řidička po nehodě nadýchala přes 3,5 promile

Ve středu 30. listopadu krátce po páté hodině odpoledne došlo v Příboře k dopravní nehodě osobního vozidla. Jednapadesátiletá řidička z Frýdeckomístecka jela po ulici Lidická ve směru na ulici Jičínská a vyjela na ostrůvek pro přecházení chodců. S vozidlem Chevrolet Spark následně narazila do svislé dopravní značky Dej přednost v jízdě a Přikázaný směr jízdy. Příčina nehody se v tomto případě dala předpokládat. Dechová zkouška u řidičky prokázala alkohol. Nejdříve jí byla naměřena hodnota 3,63 promile alkoholu, následná byla s výsledkem 3,51 promile. Řidička s výsledkem dechových zkoušek souhlasila a nežádala odběr krve. Policisté řidičce na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Vozidlo si na místě převzal její manžel. Ke zranění osob naštěstí nedošlo.
Další dvě nehody s alkoholem okolo 2 promile šetřili novojičínští dopravní policisté už v pondělí 28. listopadu ve Studénce. Krátce před desátou hodinou večerní v blízkosti křižovatky ulic Mírová a Sjednocení způsobil nehodu 24letý řidič. S vozidlem Škoda Fabia narazil do zaparkovaného vozidla Renault. Následně z místa nehody ujel. Krátce nato byl policisty ze Studénky vypátrán. Dechová zkouška odhalila, že před jízdou konzumoval alkohol. První zkouška byla s výsledkem 1,80 promile, následná s hodnotou 1,56 promile. Řidič se následně podrobil lékařskému vyšetření s odběrem krve.
O necelou hodinu a několik ulic dále došlo k další nehodě s alkoholem u řidiče. Sedmatřicetiletý řidič jel s vozidlem Ford Mondeo bezprostředně po požití alkoholických nápojů, a vlivem své podnapilosti nezvládl řízení a narazil do zaparkovaného osobního vozidla. I tento řidič z místa nehody ujel. Daleko však nedojel, jelikož byl vypátrán hlídkou strážníků ze Studénky. Dechová zkouška odhalila přes dvě promile v jeho dechu. Také tento řidič se následně podrobil lékařskému vyšetření s odběrem krve. I při této dopravní nehodě naštěstí nedošlo ke zranění osob.
Všichni tři řidiči nyní čelí podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

   

 

Vloupání do sklepů v Kopřivnici

Neznámý lapka vnikl na konci listopadu do několika sklepů na ulici I. Šustaly v Kopřivnici. Po násilném vniknutí do společných sklepních prostor domu se postupně vloupal do několika sklepních kójí. Z nich například odcizil horské jízdní kolo KELLYS, pánské horské jízdní kolo MERIDA a další věci. Některé sklepní boxy jen prohledal a nakonec z nich nic cenného neodcizil. Celková částka odcizením a poškozením přesáhla dvacet tisíc korun. K dalšímu případu vloupání, tentokrát do sklepa restaurace, došlo v době od 28. do 30. listopadu. Neznámý lapka vnikl do sklepních prostor restaurace v Kopřivnici, místní části Lubina. Z objektu si odnesl několik nerezových pivních sudů. Předběžná škoda přesáhla částku devět tisíc korun.

 

Vloupání do garáží

Policisté v Kopřivnici prošetřují v těchto dnech několik případů vloupání do garáží. Například v noci na 30. listopadu na ulici Dolní neznámý pachatel násilím vnikl do garáže. Z objektu garáže zloděj odcizil motorovou pilu STIHL, typ 440 v hodnotě 20 tisíc korun. Dále si odnesl sadu pneumatik CONTINENTAL R 15 rozměr 185/60 s ALU disky SUZUKI. Celková škoda se vyšplhala na částku 40 tisíc korun. Další případ se stal v době od 14. do 30. listopadu na ulici Pod Morávií. Doposud neznámý pachatel z garáže odcizil paraglidové křídlo GRADIENT STREAM 2, včetně příslušenství v hodnotě 100 tisíc korun. Pachatel si odnesl i dětské lyže, rybářské potřeby, sadu pneumatik a další věci. Celková škoda se vyšplhala na téměř 130 tisíc korun.

 

Poškození vozidla

Další případ poškození vozidla nyní prošetřují novojičínští policisté. K události došlo v době od 28. do 30. listopadu v Novém Jičíně na ulici Za Korunou. Vandal nezjištěným předmětem způsobil nepravidelnou rýhu o šíři jednoho milimetru do spodní vrstvy laku, a to po celém obvodu zaparkovaného vozidla Renault Laguna. Majiteli vozidla tak způsobil předběžnou škodu okolo 30 tisíc korun.

 

Krádež sekačky

V době od 30. listopadu do 1. prosince se v obci Bernartice nad Odrou vloupal do stodoly u rodinného domu neznámý pachatel. Ze stodoly následně odcizil traktorovou sekačku Husqvarna, typ CTH 200 Twin v hodnotě 50 tisíc korun. Novojičínští policisté po pachateli krádeže a odcizené sekačce usilovně pátrají.

 

Krádež lešení

Od rozestavěné novostavby rodinného domku v Bravanticích odcizil v době od 30. listopadu do 1. prosince neznámý pachatel kovové lešení. Jednalo se o kovové lešení THYSSEN Austria. Odcizením byla majiteli způsobena předběžná škoda ve výši 15 tisíc korun.

 

Vloupání do mateřské školky

Neznámý lapka se v noci na 1. prosince vloupal do objektu Mateřské školy Kujavy. Ze školky odcizil LCD monitor Asus. Předběžná škoda odcizením a poškozením přesáhla třináct tisíc korun. Fulnečtí policisté po pachateli přečinu krádeže intenzivně pátrají.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice