8. 12. 2011

Smrtelná nehoda v Odrách na Novojičínsku

Střet dvou vozidel nepřežil jeden člověk. Dne 8. 12. 2011v ranních hodinách okolo půl šesté došlo na silnici z Oder na Mankovice k tragické dopravní nehodě. Řidič osobního vozidla Škoda 120 pravděpodobně nepřízpůsobil rychlost a na zledovatělé vozovce dostal smyk. Následně přejel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím nákladním vozidlem. Pětačtyřicetiletý řidič škodovky na místě zemřel. Řidič nákladního vozidla zraněn nebyl. Silnice v místě dopravní nehody je po dobu vyšetřován uzavřena.

  

 

Srazil autem ženu, ujel

Už třetí případ sražení chodce s následným ujetím z místa dopravní nehody prošetřují novojičínští policisté.  V noci 6. 12. 2011 krátce po 22 hodině, v obci Lichnov, poblíže autobusové zastávky „U Přibylů“ srazil řidič motorového vozidla 39letou ženu. Z místa nehody ujel. Zraněné ženě neposkytl první pomoc. Měla štěstí v neštěstí. Dopravní nehoda se stala v blízkosti rodinných domů. Náhodný svědek, který když uslyšel náraz, vyšel před dům a v příkopě nalezl ležící ženu. Společně s osádkou dalšího projíždějícího vozidla poskytli ženě první pomoc a přivolali lékaře. Žena utrpěla zranění, s kterými je hospitalizována v nemocnici. Vozidlo z místa dopravní nehody pokračovalo dále na Bordovice. Žádáme svědky této dopravní nehody, řidiče vozidel či spolujezdce, kteří v době mezi desátou hodinou noční a půl jedenáctou jeli po silnici z Frenštátu pod Radhoštěm na Bordovice, aby se přihlásili telefonicky na linku 158. Je zarážející kolik případů se v tak krátké době tedy během jednoho měsíce na silnicích Novojičínska událo. Bezohlednost těchto řidičů je ohromující. V každém případě řidiči za to, že z místa dopravní nehody ujel a neposkytl první pomoc, hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.

  

 

Sebevraždy na Novojičínsku

Do konce měsíce listopadu letošního roku evidujeme 20 případů sebevražd. Z toho 19 mužů a jedné ženy. Do 30let to byli tři lidé, do 40let dva a nad 50let 14 osob. Pro porovnání v celém předešlém roce 2010 si svůj život vzalo 26 osob a v roce 2009 celkem 37. Nejčastěji pro svou smrt volili způsob oběšením. Častými příčinami jsou důvody jak rodinné, pracovní tak i psychické problémy.

 

Sebrali mu z krku 45 tisíc

Novojičínští policisté prověřují víkendovou událost krádeže zlatých šperků. Dva zlaté řetízky za 45tisíc korun měl odcizit doposud neznámý pachatel 36letému muži v jednom z barů na Novojičínsku. Podle poškozeného mu je zloděj strhl z krku v neděli kolem páté hodiny ranní ve chvíli, kdy usnul na chodbě u vstupu na toalety. Dva řetízky z 18 a 14 karátového zlata v délce 64 a 40 cm si poškozený cení na částku 45 tisíc korun.

 

Zvýšený počet krádeží věcí z automobilů

Od začátku měsíce prosince prověřujeme zvýšený počet krádeží věcí z automobilů. K samotným krádežím dochází na území celého Novojičínska. Pachatelé se vloupávají do vozidel různými způsoby a odnášejí si z nich cenné věci. Ke krádežím dochází v průběhu celého dne. V noci 6. 12. 2011 ve Studénce odcizil pachatel autorádio ze zaparkovaného auta, jiný případ se udál krátce po sedmé hodině ranní v obci Libhošť, ze zaparkovaného vozidla odcizil pachatel dámskou kabelku, a po poledni vedle přečerpávací stanice kanalizace ve Starém Jičíně odcizil notebook s finanční hotovostí a firemními doklady. Ve všech případech vnikl pachatel do vozidla rozbitím oken dveří.

 

Stovky litrů neznačeného alkoholu v autě

Zavazadlový prostor dodávkového vozu pick-up ukrýval 400 litrů neznačeného alkoholu. V neděli 4. 12. prováděla hlídka mobilní skupiny Celního ředitelství Ostrava v obci Český Těšín monitoring se zaměřením na dodržování zákona o povinném značení lihu. V ranních hodinách hlídka spatřila dodávkové vozidlo pick-up, které zajelo do dvora jednoho z domů na nábřeží. Poté jeden z posádky vozidla uzamkl vrata. Když k nim členové hlídky přistoupili, bylo slyšet cinkání skla. Pohledem přes vrata byl spatřen muž, který nosil krabice z vozidla do skladu. Celníci se domnívali, že dochází k nedovolené manipulaci s alkoholem. Z toho důvodu vyzvali osoby ve dvoře, aby jim umožnily vstoupit, což neučinily. Podezření z nelegální činnosti se potvrzovalo, proto členové hlídky překonali překážku tím, že přelezli plot. Řidič a jeho spolujezdec chtěli uniknout bočním vchodem, ten byl však uzamčen. Zůstali proto na místě, aniž by kladli nějaký odpor. Ani jeden z mužů neměl u sebe doklady, navíc řidič dodávky neměl ani řidičské oprávnění, pouze osvědčení o registraci vozidla. Starší muž tvrdil, že alkohol není jeho a do vozidla jej naložil cizinec z Polska, kterého blíže nezná. Měl alkohol jen dovézt na smluvené místo, tedy do skladu. Mladší z mužů byl jeho syn, který mu pouze pomáhal alkohol vyložit. V zavazadlovém prostoru bylo naloženo celkem 16 kartónových krabic s alkoholem ve spotřebitelském balení bez kontrolní pásky. Jednalo se především o Spiritus a Rum, který byl balen v litrových lahvích v celkovém počtu 400 kusů. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na téměř 104.000 korun. Osoby nepředložily žádný doklad o řádném nabytí a zdanění alkoholu. Výše uvedeným jednáním došlo k důvodnému podezření z přečinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Zboží bylo zajištěno a umístěno v celním skladu. Pracovníci s kompetencí trestního prověřování zahájili trestní řízení. V pondělí 5. 12. prováděli pracovníci mobilní skupiny rutinní silniční kontrolu, a opět v Českém Těšíně. V jednom z kontrolovaných vozidel našli alkohol neznačený kontrolní páskou, a to dalších 60 litrů. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na 13.000 korun. Scénář opět stejný, zboží zajištěno, umístěno v celním skladu a případ předán pracovníkům s kompetencí trestního prověřování k dalšímu šetření. 

 

 

Dnem 1. prosince 2011 bylo zahájeno pokračování preventivně informační kampaně „Obezřetnost se vyplatí“, která již probíhala v letošním roce během velikonočních svátků. Cílem této kampaně je upozorňovat občany, aby si dávali pozor na své osobní věci, čímž zlodějům znemožní „snadnou cestu k výdělku“.

Na této kampani se aktivně účastní partneři:
a) AHOLD Czech Republic, a.s., kde bude kampaň probíhat v termínu od 1. prosince 2011 do 1 ½ ledna 2012, a to ve všech hypermarketech a supermarketech Albert. Doprovodné materiály – plakáty ve velikosti A1 budou umístěny nad pokladnami a v prodejnách Albert bude také v intervalu cca 20 min. pouštěn radiový spot.
b) TESCO STORES ČR, a.s., kde bude kampaň probíhat od 1. prosince 2011 do konce roku 2011, ale pouze v 73 vybraných prodejnách (seznam prodejen máme přislíbený). Plakáty ve velikosti A1 budou umístěny zejména ve vestibulech prodejen.

Po dohodě se zástupci společnosti AHOLD Czech Republic, a.s., bude ze strany PIO, PIS, možno k této kampani uspořádat doprovodné akce (např. informační stánek v prodejně apod.) a to v hypermarketech uvedených v seznamu, který zasíláme v příloze. Jedná se o ty hypermarkety, které jsou vyznačeny zelenou barvou. V těchto prodejnách bude pro naše (vaše) kolegy vytvořené vhodné zázemí (prezentační prostor, toalety, odpočinková místnost). Bližší informace k projektu „Obezřetnost se vyplatí“ naleznete na intranetových stránkách preventivně informačního odboru KPP v sekci „Preventivní činnost“ nebo na internetových stránkách Policie ČR.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice