6. 10. 2022

Mladíkovi pomalu, ale jistě přibývaly miliony na kontě. Obviněn z podvodu, hrozí mu až desetiletý trest.

Tak trošku, vlastně spíše více po svém, měl pojmout podnikání mladý muž z Frýdku-Místku. Užitím Ponziho schématu mu na účtu přibylo přes 62 milionů korun. V průběhu let 2020 a 2021 se zprvu nad dobrou investicí radovalo téměř 80 osob a několik firem zejména z Brna, ale také z Havířova či Frýdlantu nad Ostravicí. Na doporučení zpravidla známých se rozhodli zhodnotit své úspory, které svěřili jistému muži (z Frýdecko-Místecka) s vazbami na Brno. Ten měl nabízet investiční a finanční služby, prezentovat je vysoce profesionálně a přesvědčivě, rovněž na webu. Lákadlem byly měsíční výnosy ve výši od cca 6 % do 10 %. Účty zájemců byly díky uzavřeným smlouvám o zápůjčkách finančních prostředků „odlehčeny“ tu o 100 000 korun, tu o 1 milion korun, dokonce v několika případech až o více než 3 miliony. Muž ale peníze neinvestoval a k výplatě úroků některým stávajícím investorům měl užít vkladů nových klientů. Tedy typické Ponziho schéma, kdy jeho dalším znakem je dlouhodobá neudržitelnost a v podstatě nevyplácení vložených financí ani úroků klientům, které dříve či později musí zákonitě nastat. 50 milionů korun konkrétně v našem případu představuje zajištěnou částku jako výnos z trestné činnosti. Je tedy zřejmé, že moravskoslezští kriminalisté zabránili efektivní prací vyšší škodě. Současně je třeba vyzdvihnout na samotném počátku oznámení učiněné jistou státní dohledovou institucí, která pojala důvodné podezření z trestné činnosti. Krajští kriminalisté specializující se na závažnou trestnou činnost hospodářského charakteru v průběhu prověřování kromě jiného shromáždili a vyhodnotili množství informací. Byli samozřejmě v kontaktu s poškozenými, stejně tak s finančními institucemi. Součinnost jim vzhledem k bydlišti poškozených poskytovali rovněž kolegové z jiných krajů. Na základě zadokumentovaných skutečností obvinil vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství muže ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 let odnětí svobody. Obviněný muž měl pro své potřeby užít z vkladů klientů určených k investicím zhruba 7 milionů korun. Měl si pořídit například luxusní vůz či elektroniku nebo uhradit desetitisíce cestovní kanceláři. Možná v době, kdy si již nebyl jist „podnikáním“, prodal auto za zhruba milion korun, který obratem užil k vyplacení některých věřitelů. Jak je však výše popsáno, rychlým zásahem policistů byla zajištěna u obviněného poměrně vysoká finanční částka jako výnos z trestné činnosti. Kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování. V této souvislosti lze konstatovat, že při investování je obecně zapotřebí být obezřetný. Ani doporučení známého či věrohodné vystupování není vždy zárukou – je nutné vzít v potaz všechny okolnosti, například reálnost nabízených výnosů (úroků) a podobně.

 

Zadržení dvou mužů při vloupání do prodejny v obci Vlkovice u Fulneku

V těchto dnech policisté Územního odboru Policie České republiky v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci, spáchaných ve formě spolupachatelství, ze kterých jsou důvodné podezřelí dva muži ve věku 35 a 40 let z Opavska (Vítkovsko).

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak oba muži se chvíli před jednou hodinou ranní 4. října 2022, a to po předchozím vypáčení zámku dveří, společně vloupali do prodejny smíšeného zboží v obci Fulnek, v části Vlkovice, čímž poškozeným právnickým společnostem a organizacím vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 10 tisíc korun.

Několik desítek minut po půlnoci 4. října letošního roku oba výše uvedení muži na dětském hřišti ve Fulneku, v části Vlkovice úmyslně ulomili zde instalovanou značku (informační cedule s kovovou tyčí), se kterou následně přišli k zadnímu traktu nedaleké prodejny a za pomocí ní jako páčidla a donesených sikových kleští poškodili celodřevěné dveře v oblasti zámku a takto vnikli do skladu a dalších prostor provozovny. Bezprostředně poté, aniž by stačili cokoli odcizit, byli na místě činu zadrženi službu konající policejní autohlídkou z místně příslušného Obvodního oddělení Policie České republiky ve Fulneku. Následně byli umístěni do novojičínské policejní cely a byly s nimi prováděny různé nutné procesní úkony. Při prvotních úkonech oba výše uvedení muži uvedli, že se na vloupání do prodejny společně domluvili, že chtěli odcizit jídlo a pití a případně i finanční prostředky na živobytí a například i na platbu svých nájmů. Celá záležitost je nadále v intenzivním prověřování ze strany novojičínských kriminalistů v úzké spolupráci s jejich opavskými kolegy.

 

Odcizení televizoru z pergoly na zahradě rodinného domu v obci Štěpánkovice

Okolo páté hodiny ranní 5. října letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Zahradní v obci Štěpánkovice přečin porušování domovní svobody a přečin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů a z přilehlé zahradní pergoly vytrhl ze zdi a následně odcizil televizor značky Samsung s uhlopříčkou 110 centimetrů, čímž poškozenému 52letému místnímu muži vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši nejméně 11 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní intenzivně prověřují policisté z Obvodního oddělení v Kravařích a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizeného elektrospotřebiče, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na kravařské policejní číslo 974 737 721.

 

Silniční kontrola prokázala řidiče pod vlivem návykových látek a nalezla u něj i konopí

Třicet minut po osmé hodině ranní 5. října 2022 službu konající policejní autohlídka z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě prováděla dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Bílovecké v Opavě, přičemž stavěla a kontrolovala 36letého muže z Budišova nad Budišovkou jako řidiče osobního motorového vozidla tovární značky Škoda Octavia. Orientační dechová zkouška u něj vyzněla negativně, pozitivní však byl následný test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v jeho těle, a to na návykové látky amfetamin a metamfetamin. Na výzvu policistů se výše uvedený řidič bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči) a lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že není držitelem řidičského průkazu s příslušným řidičským oprávněním. Vzhledem ke zjištěným skutečnostem zakročující policisté provedli i zákonem danou a možnou kontrolu vnitřních prostor osobního automobilu (zavazadlový prostor), přičemž následně nalezli a zajistili textilní pytel se dvaceti kusy čerstvě střiženého konopí setého o výšce 60 až 80 centimetrů. Tyto rostliny byly následně odeslány ke speciální chemické expertíze, která rozborem přesně určí a stanoví množství účinné omamné látky THC. Celá záležitost je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany opavských policistů a kriminalistů.

 

Objasnění případu krádeže mobilního telefonu ve vestibulu opavského vlakového nádraží

V těchto dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Opavě zahájil trestní stíhání 29letého místního muže jako obviněného ze spáchání přečinu krádeže, kterého se měl dopustit v brzkých ranních hodinách 17. července letošního roku ve vestibulu železniční stanice ČD Opava-východ na ulici Jánské v Opavě.

Jak bylo dosavadním prošetřováním a následným prověřováním zjištěno, tak shora jmenovaný muž měl ve výše uvedené době využít nepozornosti 29letého poškozeného muže z Bohumína, který usnul na zde instalované lavičce a odcizil mu mobilní telefon v hodnotě 3 tisíce korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nyní objasnili opavští kriminalisté na základě místní a osobní znalosti prostředí a možných osob pachatelů, přičemž 29letý muž se následně ke svému chování plně doznal a lustracemi v dostupných evidencích bylo prokázáno, že již v minulosti byl pravomocně odsouzen a potrestán Okresním soudem v Opavě pro obdobnou trestnou činnost, a to k trestu obecně prospěšných prací v délce trvání 250 hodin, které doposud nevykonal.

 

Vloupání do rekonstruovaného domu v Krnově a krádež nářadí

V blíže nezjištěné době mezi šestnáctou hodinou odpolední 4. října a pátou hodinou ranní 5. října tohoto roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Bruntálské v Krnově přečin krádeže tím, že se po odstranění zámku dveří vloupal do zdejší rekonstruované budovy, kterou prohledal a následně odcizil různé druhy elektrického nářadí (kombinované stavební kladivo značky Herman červené barvy, sekací kladivo značky Makita modrozelené barvy, bourací kladivo značky Makita modrozelené barvy, elektrická bruska značky Parkside zelené barvy, tři elektrické rozbrušovačky značek Hilti a Berner červené a šedozelené barvy, stavební dmýchadlo značky Fex a stavební rádio značky Makita modrozelené barvy), čímž poškozené místní fyzické i právnické osobě vznikla celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 100 tisíc korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Krnově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na krnovské policejní číslo 974 731 731 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice