6. 9. 2013

Opilí rodiče a jejich dvě malé děti

Chování silně opilé ženy, stejně opilého muže a dvou malých dětí v kočárku s přivázaným psem na vodítku upoutaly pozornost veřejnosti. V pondělí 2.9.2013 kolem 14 hodiny na ul. Máchové v Novém Jičíně si kolemjdoucí všimli močící ženy mezi zaparkovanými auty. Její chování a projevy nasvědčovaly tomu, že je v silně opilém stavu. Z důvodu obavy o život dvou malých dětí, které byly v její přítomnosti a stejně opilého muže, zavolali kolemjdoucí policistům. Policisté na místě zjistili, že jsou oba v podnapilém stavu. Dechová zkouška prokázala, že 31letá žena má více jak 3 promile a její 39letý partner přes 2 promile alkoholu v krvi. Z důvodu ochrany dětí před možným nebezpečím rozhodli společně se sociální pracovnicí oddělní právní ochrany dítěte o předání ročního chlapce a tříleté dcery babičce. Nyní policisté prověřují jejich jednání společně se sociálními pracovnicemi v zájmu ochrany dětí. A také zda jejich chování nemá dlouhodobý charakter, který by mohl ohrozit jejich zdravou výchovu, čímž by se mohli dopouštět protiprávního jednání – přečinu ohrožení výchovy dítěte.

 

Kradl a nakonec napadl ostrahu prodejny

Pro dva kusy čokolády Studentské pečetě, napadl fyzicky ostrahu prodejny. V úterý 3. září vstoupil do jedné z prodejen v Novém Jičíně 36letý muž. Přišel nakupovat, platit se mu však nechtělo. Když byl přistižen ostrahou prodejny, tak jí fyzicky napadl. Nejenže se snažil z prodejny utéct, ale použil vůči ostraze jako zbraň také plnou láhev piva. Policisté podezřelého prověřují z protiprávního jednání.

 

Na konci měsíce srpna (23.8.213) přepadl 20letý zloděj z Fulneku 84letou seniorku na ulici v Novém Jičíně.

Na ul. Bezručové v Novém Jičíně si vyhlédl krátce po poledni ženu seniorského věku. Chvíli počkal, rozhlédl se, a když se ujistil, že v okolí nikdo není, snažil se jí vytrhnout a odcizit kabelku, kterou měla při sobě. Žena se bránila, se zlodějem se o ní přetahovala. Neměla však sílu proti jeho převaze. Ve chvíli kdy jí povalil na zem, kabelku uvolnila a zloděj ji okradl a utekl. Zraněná žena cítila bezmoc, strach a vztek. Vzniklou situací utrpěla zdravotní i psychickou újmu. Odcizením kabelky finanční škodu ve výši několika tisíců korun. Volala o pomoc, na ulici však nikdo nebyl. Došla k novinovému stánku, kde požádala obsluhu o přivolání policistů. Poškozená okradená žena byla schopná policistům uvést poměrně pravdivý popis zloděje. Ze získaného popisu společně s městskými strážníky byl po pár minutách podezřelý zadržen v jednom z novojičínských barů. Zadržený zloděj se po chvíli k činu doznal. Odcizenou kabelku i s věcmi zahodil do jedné z popelnic. Mobilní telefon poškozené i finance měl u sebe. V označené popelnici se skutečně věci poškozené nacházely. A tak jí je policisté vrátili. Mladý zloděj bez pracovního poměru skončil v policejní cele. Ve výslechu uvedl, že se jednalo o pohnutku mysli, nevěděl co jej to napadlo. Nicméně jednal velice zákeřně. Za toto odsouzeni hodné jednání hrozí mladému zloději až desetiletý trest odnětí svobody. Takovýto způsob okradení seniora na ulici je ojedinělé. Častěji se setkáváme s případy okradení v domech či bytech v souvislosti z různými smyšlenými historkami. Když k takovému skutku na ulici dojde, měli by senioři s ohledem na rozdílnou fyzickou sílu být obezřetní. Většinou se takového jednání dopouštějí osoby blízké věku mladistvých. Mající větší sílu a rychlost. Pud sebezáchovy je silnější než racionální rozum. V takovémto případě je důležité chránit především svůj život a zdraví, které je v dané chvíli ohrožen více než samotný majetek. Vždyť případné zranění v souvislosti s tímto násilím může mít horší důsledky, než ztráta věcí.  Vše se dá nahradit, zdraví nikoliv. Při preventivních setkáních policistů se seniory je upozorňujeme na možná rizika. Dáváme jim doporučení jak se v takovýchto situacích zachovat. Dokonce společně s jednotlivými městy se je snažíme na tyto situace i připravit. (Příkladem může být městský preventivní program sebeobrany pro seniory v městě Kopřivnici, kterého se účastnilo již několik desítek. Informace správného chování s prvky sebeobrany získali od zkušených lektorů z řad strážníků MP.)  

https://www.policie.cz/clanek/kurz-sebeobrany-pro-seniory.aspx

https://www.policie.cz/clanek/ne-bezpecny-vek-876715.aspx

https://www.policie.cz/clanek/seniori-v-bezpeci-859214.aspx

https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-nasili-pachane-na-seniorech.aspx

 

Muž obviněný z loupeže pošty je ve vazební věznici

Ve čtvrtek přepadl se zbraní v ruce poštu. Peníze nezískal a z místa utekl. K dopadení tohoto muže pomohly informace od svědků události, kteří se jej pokusili zadržet. V sobotu byl policisty zadržen a v pondělí soudem umístěn do vazební věznice. K samotnému zadržení napomohli dva muži, kteří viděli utíkat muže z pošty a slyšeli volající ženu o pomoc. Ti nelenili a rozběhli se za ním. Dostihli jej ve chvíli, kdy nasedal do svého automobilu. Mezi tím dostali hlasitou informaci, že je ozbrojen. Z obavy o svůj život jej nechali odjet. Nicméně právě informace od těchto odvážných mužů napomohla k tomu, že se zloděje podařilo za pár dní zadržet. V každém případě je dobře, že jej nechali odjet, nemohli vědět, zda je zbraň skutečně pravá. V danou chvíli udělali maximum. Informace, které následně policistům poskytli, byly naprosto dostačující k tomu, aby byl zloděj dopaden. Sobotnímu zadržení se 47letý muž z okresu Karviná nebránil. Policisté jej zastihli na ulici ve Štramberku. Celé své jednání policistům popsal. U výslechu spolupracoval, uvedl i samotné příčiny co jej k tomu vedly, dokonce zvažoval, že ukončí svůj život. Maketu zbraně, kterou použil při přepadení, policistům vydal. Za toto jednání mu může soud uložit dva až deset let trestu odnětí svobody.                                                                                                       

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice