7. 10. 2011

Vandal posprejoval dva vagony

Frenštátští policisté nyní pátrají po vandalovi, který řádil v noci na 7. října v prostorách železniční stanice ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Doposud neznámý pachatel v kolejišti nádraží posprejoval dva odstavené vagony. Jednalo se o dvě vlakové soupravy, na které sprejem černé barvy nastříkal nápisy blíže nespecifikovaných tvarů a významu v různých velikostech. Poškozením vagónů určenéných pro osobní dopravu způsobil pachatel škodu, která zjevně přesáhne částku pět tisíc korun. Za přečin poškození cizí věci hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok.

 

Nález letecké pumy

Policisté ve Studénce evakuovala lidí z domů na ulici Záhuměnní kvůli nálezu munice. Nevybuchlou leteckou pumu ruské výroby našli ve čtvrtek 6. října okolo poledne dělníci při výkopových pracích u jedné zahrady na ulici Záhuměnní ve Studénce. Místo nálezu zajistili policisté z obvodního oddělení Policie České republiky ve Studénce a povolali kolegy z pyrotechnické služby, I. odboru územních pracovišť, expozitura Frýdek – Místek. Kvůli nálezu bylo evakuováno několik desítek lidí z okolních domů a musely být uzavřeny všechny příjezdové ulice k místu. Leteckou pumu z druhé světové války následně zneškodnili pyrotechnici.

 

Vydával se za někoho jiného

O tom, že seznámení na inzerát nemusí dopadnou jako z romantického filmu Láska přes internet, se přesvědčila jednačtyřicetiletá žena z Novojičínska. Místo milostného románku ledová sprcha a pořádné problémy. Žena z Novojičínska se v polovině prosince minulého roku seznámila přes inzerát s mužem z Olomouce, který z ní postupně vymámil přes třiapadesát tisíc korun. Pod různými záminkami od nové přítelkyně vylákal nemalé finanční částky. Například jí uvedl, že měl ručit svému bratranci a hrozí mu exekuce. V tomto případě žádal o 37 tisíc korun. Dále jí například požádal, zda by mu neuhradila faktury za telefon. Tvrdil, že v únoru mu navýšili úroky, které musí doplatit. Jednalo se o částku 11 tisíc korun. Po čase bylo ženě podezřelé, že například němůže k němu domů do Olomouce a stále se na něco vymlouvaá. Jakmile vše prasklo a dozvěděla se jeho pravou identitu, rozešli se. Peníze jí do současné doby nevrátil a jakémukoliv kontaktu s poškozenou a vrácení peněz se pod různými záminkami vyhýbá. Ženě došla trpělivost a věc nahlásila policii. Kopřivničtí policisté připad prošetřují pro podeření ze spáchání přečinu podvodu. Jednatřicetiletému muži nyní hrozí za podvod až pět let za mřížemi.

 

Po krádeži napadl ochranku obchodního domu

V úterý 4. října v podvečer došlo v jednom z obchodních domů v Kopřivnici ke krádeži zboží. To by nebylo tak neobvyklé, kdyby nedošlo k následné situaci. Jednadvacetiletý mladík si z prodejního regálu vzal několik balení sýrů v celkové hodnotě do sto korun. Zboží si uschoval pod mikinu a přešel přes pokladní prostor bez zaplacení. Za pokladnou byl následně zadržen zaměstnancem bezpečnostní agentury . Pracovník jej vyzval, aby zboží vrátil, což neučil a z místa chtěl utéct. Při útěku udeřil pěstí do obličeje pracovníka, který se jej snažil zadržet. Při napadení mu způsobil vyražení čtyř předních zubů s dosud nezjištěnou dobou léčení. Krátce po činu byl mladík zadržen policisty a umístěn do policejní cely. Policisté zjistili, že se jednání dopustil i přesto, že byl pravomocným rozsudkem Okresního soudu v Novém Jičíně z května 2009 odsouzen pro trestný čin krádež. Mladík se nyní bude zodpovídat hned z několika přečinů, a to krádeže, ublížení na zdraví a výtržnictví.

 

Z ložnice odcizil plazmovou televizi

Ke krádeži plazmového televizoru CHANGHONG a dalších věcí došlo ve večrních hodinách dne 4. října v obci Kunín na Novojičínsku. Neznámý zloděj oknem vnikl do rodinného domu, ze kterého následně odcizil televizor, dálkový ovládač k tomuto televizoru, dálkový ovládač k Set-top-boxu a pánské náramkové hodinky Quartz. Celková škoda odcizením byla majitelem vyčíslena na částku přes sedm tisíc korun. Novojičínští policisté po pachateli krádeže a porušování domovní svobody intenzivně pátrají.

 

Odložené věci ve vozidlech lákají zloděje

Novojičínsko- Aktovky, tašky, notebooky, fotoaparáty, videokamery, osobní věci nebo navigace. Takové a spousta dalších věcí, které motoriské nechávají na sedadlech zaparkovaných vozů může zlákat a často i vybídnout, zloděje k poničení aut a ukradení věcí. Například třičtvrtěhodina stačila neznámému zloději na to, aby si odnesl tašku s notebookem HP, modem pod U-fona a batoh s potravinami z uzamčeného vozidla Citroen Xsara. Jeho majitel s vozidlem parkoval ve středu 5. října na parkovišti před městským hřbitovem v Novém Jičíně. Majiteli vozidla vznikla škoda za téměř dvacet tisíc korun. Policisté z Obvodního oddělení Nový Jičín případ šetří jako přečin krádeže a po pachateli pátrají. Na svou neopatrnost doplatil i čtyřicetiletý motorysta z Novojičínska, který během středy 5. října dodával do obchodů zboží a nechal vozidlo otevřené. Pachatel na dosud nezjištěném místě Moravskoslezského nebo Zlínského kraje na trase Frenštát pod Radhoštěm, Ostravice, Čeladná, Frýdek-Místek, Kopřivnice, Valašské Meziříčí a Vsetín využil nepozornosti řidiče a z prostor sedačky spolujezdce odcizil pánskou příruční tašku. V ní se nacházela peněženka, doklady, platební karty, hotovost, mobilní telefon a další věci. Škoda odcizením přesáhla částku tři tisíce korun. Policisté případ prošetřují pro přečiny neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Pro zloděje jsou takto odložené věci velkým lákadlem, a to i za cenu vzniku škody na motorovém vozidle. Doporučujeme majitelům vozidel a motorystům, aby ve vozech ani na nich nenechávali volně ležet žádné, byť bezcené věci, obzvlášť pak ne na viditelných místech.
Za období od počátku roku do koce září evidují novojičínští policisté celkem 197 případů vloupání do vozidel, do kterých například patří i krádeže věcí a pohonných hnot z vozidel. Za stejné období minulého roku to bylo ve 178 zjištěných případech.
Zároveň novojičínští policisté doporučují všem řidičům, aby neparkovali na odlehlých místech, kde je vysoký předpoklad možného vloupání či krádeže z vozidel.

 

Z účtu matky provedl neoprávněný výběr

Novojičínsko – Matce vybral z účtu důchod, který následně utratil. Kopřivničtí policisté prošetřují dvaatřicetiletého muže pro přečiny neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Podezřelý se měl v době od poloviny září do 4. října letošního roku v místě trvalého bydliště, bez vědomí a svolení své (67) matky, zmocnit její platební karty. Prostřednictvím této odcizené platební karty a díky znalosti PIN kódu provedl neoprávněný výběr finanční hotovosti. Jednalo se o celkovou částku přes deset tisíc korun. Podle zjištěných informací se nejednalo o první případ, kdy se takto zachoval. Matce pravděpodobně došla trpělivost, případ oznámila a dala souhlas s trestním stíháním svého syna.

 

Jel opilý a havaroval

Novojičínsko – Policisté u něj zjistili téměř dvě promile alkoholu. O velkém štěstí v něštěstí může hovořit jednapadesátiletý řidič, který v úterý 4. října krátce po páté hodině odpoledne havaroval ve Skotnici na Novojičínsku. Šofér vozidla Citroen Xsara tam jel ve směru od Studénky na Příbor. V levotočivé nepřehledné zatáčce předjížděl přes vodorovné dopravní značení dodávkové vozidlo. V té době v protisměru přehlédl protijedoucí osobní vozidlo. Aby zabránil střetu s protijedoucím vozidlem, strhl řízení svého vozidla vpravo, dostal smyk, který nezvládl a vyjel mimo silnici. Ve smyku srazil sloupek dopravního značení a následně havaroval do zoraného pole, kde se několikrát převrátil a vozidlo skončilo na střeše. Ke střetu s jiným vozidlem však naštěstí nedošlo. Při kolizi se (51) řidič z Hranic lehce zranil. Nikdo ostatní zraněn nebyl. Dechová zkouška u něj prokázala 1.90 promile alkoholu, následná byla s výsledkem 1.93 promile alkoholu. Škoda na autě byla vyčíslena na 150 tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí až tři roky odnětí svobody.

  

 

Všechny padělky nemusí skončit ve spalovně

Pracovníci Celního úřadu Karviná předávali padělky oděvů dětem. Skutečnost, že ne všechny padělky oděvů skončí ve spalovně nebo drtičce odpadů, mohou potvrdit i zástupci Výchovného ústavu v Ostravě. Mikiny, trička, rifle, bundy s logy světoznámých značek – žádné originály, ale napodobeniny zajištěné při kontrolách na tržnicích, v obchodech, ale i v nebytových prostorách. To vše si na půdě Celního úřadu Karviná převzal zástupce Výchovného ústavu v Ostravě s tím, že by oblečení využili jejich svěřenci, v případě splnění zákonných podmínek. Pracovníci Celního ředitelství Hradec Králové, kteří mají v gesci právě ochranu duševního vlastnictví, zboží označili jako vhodné, nevykazující známky zdravotní závadnosti nebo nebezpečnosti. Přejímající strana se zavázala, že přijme opatření k zabránění zneužití padělků, na své náklady zajistí odstranění ochranných markantů, oblečení označí nápisem „humanita“ a o převzetí a manipulaci s tímto zbožím povede evidenci. Pak již nic nebránilo tomu, aby si zástupce z ústavu převzal textilní zboží.

  

 

Zraněná žena po útoku psem

Novojičínsko – Devětadvacetiletou ženu vážně pokousal kříženec, když procházela se svým psem okolo zahrady v Trojanovicích. V těchto dnech na základě doručené odborné lékařské zprávy policisté zahájili úkony trestního řízení k prověření a objasnění všech skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán přečin ublížení na zdraví z nedbalosti. Na mladou ženu z Novojičínska zaútočil v polovině srpna letošního roku pes rasy křížence německého ovčáka s labradorem. Ženě způsobil hluboké mnohočetné rány na levé paži zasahující hluboko do podkoží. Zranění si vyžádalo léčení přes jeden měsíc. Neštěstí se stalo odpoledne, když z nedostatečné oplocené zahrady u jednoho rodinného domku v Trojanovicích vyběhl pes. K napadení rozzuřeným křížencem došlo, když žena bránila svého psa. Za přečin ublížení na zdraví z nedbalosti pětapadesátiletému majiteli psa v případě odsouzení hrozil trest až rok vězení.

 

Vloupání do pizzerie

Neznámý pachatel v noci na 3. října násilím vnikl do pizzerie v Kopřivnici. Zloděj si z objektu odnesl alkohol a cigarety různých značek. Dále odcizil z barové zásuvky finanční hotovosti v desítkách tisíc korun. Poškozením na zařízení způsobil pachatel další škodu přes osm tisíc korun, odcizením za téměř třicet tisíc korun. Kopřivničtí policisté případ prošetřují pro přečiny krádeže a poškození cizí věci.

 

Z traktorů vysál naftu

Hned ze tří zaparkovaných traktorů v době od 1. do 3. října odcizil neznámý zloděj motorovou naftu. Ke krádeži došlo v areálu zemědělského družstva v obci Spálov na Odersku. Zloděj si z traktorů značky Zetor odnesl přes dvě stě litrů motorové nafty. Celková škoda přesáhla částku pět tisíc korun.

 

Ostravští celníci a policisté našli padělky

Celkem 266 kusů padělků dětského oblečení značek TRANSFORMERS, HELLO KITTY a HANNAH MONTANA ukrýval kontejner. Součinnostní kontrolní akce s krycím názvem „Jonáš“ zavedla celníky z mobilního dohledu a policisty na ostravskou burzu. Hlídky provedly rozsáhlé kontroly kontejnerů s nabízeným zbožím se zaměřením na tajné schránky a úkryty. V jednom z kontejnerů, který byl umístěn v prodejním areálu, našli celkem 266 kusů dětského textilu. Jednalo se o 53 kusů mikin TRANSFORMERS, 39 kusů trik s dlouhým rukávem značky HELLO KITTY a 174 kusů trik, mikin a teplákových souprav značky HANNAH MONTANA. Zboží jevilo známky porušení práv duševního vlastnictví, neboť bylo označeno způsobem stejným nebo zaměnitelným s registrovanou ochrannou známkou. Případná škoda způsobená majiteli práv k ochranné známce byla vyčíslena na téměř 200.000 korun. Textil byl zajištěn a umístěn v celním skladu. Na kontrolní akci se podílelo celkem 16 celníků skupiny mobilního dohledu Celního úřadu Ostrava, 68 policistů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a osm služebních psů.

  

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice