10. 11. 2014

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že dne 11. listopadu od 8:00 – 14:00 hodin bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Západní č.p. 1551 a 1555. V termínu od 5. – 30. listopadu budou v obci Kopřivnice prováděny prvidelné opisy vodoměrů.

 

 

Ve středu 12. listopadu 2014 přijede do Kopřivnice prezident České republiky Miloš Zeman. Dostojí tak svému slibu z loňské říjnové návštěvy, že se do města automobilů za rok opět vrátí. Prezident nejprve navštíví společnost Tatra Trucks, a poté se setká s občany města. Zhruba půlhodinové setkání se uskuteční před kulturním domem a jeho začátek je naplánován na 13 hodin.

 

 

V Moravskoslezském kraji padly další teplotní rekordy. Například v noci se teplota pohybovala kolem 16 stupňů Celsia, což je pro listopad velmi neobvyklé.

 

 

Tragickou bilanci zveřejnila Drážní inspekce. Po střetech s vlakem letos na železnici zemřelo dvě stě osob, což je více než za celý minulý rok. Od začátku roku do tohoto čtvrtku je evidováno 262 srážek vlaku s člověkem. Nejhorší situace je ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Ve středních Čechách přišlo o život jedenačtyřicet lidí, v moravskoslezském regionu pod koly vlaků zemřelo třiatřicet osob. Po střetech s vlakem letos na železnici zemřelo dvě stě osob, což je více než za celý minulý rok. Nejhorší situace je ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Příčinou naprosté většiny nehod je nedovolený vstup do prostoru dráhy. V řadě případů se jedná o přecházení přes koleje v místech, která k tomu nejsou určena, tedy mimo železniční přejezdy a přechody, anebo jde o chůzi po kolejích kvůli zkrácení cesty. Z dlouhodobých statistik Drážní inspekce dále vyplývá, že přibližně jedna třetina střetů je způsobena osobami, které jednají v sebevražedném úmyslu.

 

 

Kopii známé a mystické středověké knihy Codex Gigas, zvané také Ďáblova bible, si budou moci už od pátku 7. listopadu prohlédnout návštěvníci na zámku Fryštát v Karviné.

 

 

Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách bude omezeno vládní novela o pomoci v hmotné nouzi, kterou 6. listopadu podepsal prezident Miloš Zeman.

 

 

Následující týden uplyne přesně 96 let od ukončení 1. světové války. V úterý 11. 11. v 11 hodin se proto uskuteční tradiční pietní setkání u pomníku padlých před budovou bývalé ZŠ Náměstí. Kytice k pomníku padlých položí představitelé města, členové Vojenského sdružení rehabilitovaných a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu.

 

 

Zastupitelé složili slib, starostu však zatím nezvolili. Ve čtvrtek 6. listopadu se konalo ustavující zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice. Dvacet přítomných zastupitelů slavnostně složilo zastupitelský slib. Volbu starosty, místostarosty a dalších členů rady však noví zastupitelé odsunuli až na začátek prosince. Dle navrženého programu ustavujícího zasedání mělo po složení zastupitelského slibu následovat hlasování o počtu členů rady a volba radních. Jelikož se doposud nadpoloviční většina zastupitelů nedohodla na tom, kdo posty starosty, místostarostů a ostatních radní obsadí, k hlasování nedošlo. Zastupitelé navržený program neschválili a uložili starostovi svolat další zasedání zastupitelstva na 4. prosince. Do té doby budou pokračovat koaliční jednání. Ta nejsou jednoduchá, neboť říjnové komunální volby v Kopřivnici neměly jednoznačného vítěze. Tři nejsilnější politické subjekty ODS, ANO a ČSSD získaly v jednadvacetičlenném zastupitelstvu shodně čtyři mandáty. Po dvou křeslech obsadili zástupci KDU-ČSL, KSČM a Sdružení nezávislých Kopřivnice, po jednom pak NEZÁVISLÍ, PRO Sport a Zdraví a koalice Piráti a Změna pro Kopřivnici. Dokud nebude zvolena nová rada, vykonávají svou funkci stávající starosta, místostarostové i ostatní radní. Jejich pravomoci nejsou nijak omezeny, nicméně do zvolení nového výkonného orgánu by rada neměla přijímat nová zásadní rozhodnutí.

 

 

Od srpna pokračuje již třetí etapa úpravy veřejných prostranství na sídlišti Jih, ve které je zahrnut také areál starého hřbitova a muzea Fojtství. Rekonstruovány byly vybrané chodníky na ulici Máchově a Alšově a hotovy jsou také na starém hřbitově. Tam zbývá ještě doplnit nové lavičky, odpadkové koše, informační tabule a upravit zeleň. Areál Fojtství bude propojen se sportovním areálem ZŠ Alšovy. Nově v něm vznikne dřevěné podium pro kulturní a společenské akce a veřejné osvětlení. Osazení dřevěného mobiliáře a výsadba zeleně bude v obou areálech realizována na jaře příštího roku.

 

 

Regionálnímu muzeu v Kopřivnici se podařilo uskutečnit významnou akvizici, která se dotýká nejen právě probíhající výstavy panoramat Josefa Sudka v Lašském muzeu, ale také samotné automobilky Tatra. Již před druhou světovou válkou se Sudek osvědčil jako velice zručný reklamní fotograf. Sudek získal v roce 1934 od firmy Tatra zakázku na vyhotovení reklamních snímků pro katalog tehdy nového aerodynamického automobilu Tatra 77. Trpělivým hledáním a shodou šťastných náhod se podařilo vypátrat a získat do sbírek našeho muzea. Jedná se o drobný pozitiv velikosti 75×75 milimetrů na kterém je vyobrazena právě Tatra 77, stojící ve Valdštejnské ulici v Praze. Fotografie je na rubu značena razítkem (FOTO SUDEK, PRAHA III., ÚJEZD 28.), skutečně se jedná o Sudkův originál. Návštěvníci Lašského muzea v Kopřivnici budou mít možnost shlédnout fotografii přímo v prostorách výstavy Sudkových beskydských panoramat a Hood 1. do 30. 11. 2014.

 

 

RMK vyhlásilo soutěž o nejlepší fotografie se zaměřením na vozy značky Tatra. Soutěž začala 1. Listopadu a uzávěrka je  30. 4. 2015. – Snímky nejrůznějších Tater a tatřiček  je možné zasílat výhradně v digitální podobě, maximálně 5 kusů, pokud možno v co nejčistější podobě s minimálními úpravami. Nejzdařilejší snímky budou nejen prezentovány na výstavě v Technickém muzeu Tatra po skončení soutěže, ale bude z nich rovněž vytvořen kalendář pro rok 2016.

 

 

Společnost Brose Ostrava oslavila desetileté výročí svého působení v Průmyslovém parku Kopřivnice. Během této doby se stala Brose Ostrava s více než 2 500 zaměstnanci celosvětově nejvýznamnějším závodem této společnosti. V pátek 31. Října kopřivnický závod získal cenu pro evropské dodavatele,  kterou uděloval automobilový výrobce působící v USA General Motors.

 

 

 

Silný vítr na východě republiky počátkem týdne nejvíce zasáhl Moravskoslezský kraj, v úterý lámal stromy a poškozoval střechy. Vlivem silného větru museli vyjíždět hasiči v novojičínském okrese k několika událostem. V okrese jich bylo zaznamenáno celkem 7 v úterý a od půlnoci do 6 hodiny ranní ještě dalších 8 událostí. V Kopřivnici byli hasiči voláni pouze k 1 výjezdu, když došlo k pádu stromu na osobní automobil na Erbenově ulici.

 

 

Minulý týden byl zprovozněn bezdrátový rozhlas napojený do celostátního jednotného systému varování a vyrozumění.  Poprvé tak hlášení slyšeli  občané  i v místech, kde dříve drátový rozhlas nešlo umístit.

Bezdrátový systém je součástí projektu Varovný a monitorovací protipovodňový systém města Kopřivnice, celkem bylo ve městě a v místních částech naistalováno 292 bezdrátových hlásičů s 663 reproduktory. Jako první byla ve středu 5. listopadu prostřednictvím  nového  systému odbavena pravidelná zkouška sirén a v 15 hodin hlášení místního rozhlasu.  Projekt dále zahrnuje digitalizaci povodňového plánu pro celé správní území Kopřivnice a instalaci dvou hladinoměrů. Monitoring vodních toků zajistí čidla s rádiovou komunikační jednotkou, která budou měřit výšku hladiny řeky Lubiny a říčky Lomné ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice