10. 7. 2015

 

Multižánrový rodinný festival Horečky fest se v sobotu uskuteční v amfiteátru Horečky ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Vystoupí na něm Xindl X nebo skupiny Žlutý pes či Plastic People of the Universe.

Festival podle pořadatelů nabízí příjemnou rodinnou atmosféru a jeho podobu mu během předchozích čtyř ročníků vtiskli samotní návštěvníci. Odehrává se v dříve chátrajícím přírodním areálu, který prošel postupnými úpravami. Nyní je v areálu několik scén s dostatkem míst k sezení, a u každé z nich i taneční stodola. Letošní novinkou bude několik teleskopických stožárů s LED osvětlením pro lepší pohyb návštěvníků po tmavých úsecích.

Dětem zahraje divadlo Veverka Terka a myška Klárka, k dispozici bude také od 12:00 až do 20:00 festivalová školka s hlídáním zdarma. Ve školce se mohou děti zapojit do keramické či tvořivé dílny nebo hodiny bubnování.

Kromě koncertů čekají návštěvníky například taneční exhibice či workshopy. Hudební program na třech pódiích má 16 bodů, mezi nimiž jsou jak místní soubory, tak známá jména tuzemské hudební scény, jako jsou skupiny Rybičky 48, Děda Mládek Illegal Band nebo Prago Union.

 

 

Kopřivnický kostel oslaví jubileum 120. výročí svého posvěcení. Nestarší písemná zmínka o kostele v Kopřivnici je z roku 1567. Týká se však původního dřevěného kostelíku v areálu starého hřbitova, který v době rozvíjejícího se průmyslu přestal dostačovat potřebám nově příchozích věřících. Proto byl založen fond pro stavbu nového kostela a ta byla 15. dubna 1893 zahájena. Do zimy byl kostel pod střechou, roku 1894 byl omítnut a následně vymalován vídeňskými malíři. Do nového chrámu byly přeneseny některé předměty ze starého kostela, který byl roku 1896 kvůli špatnému stavu zbořen. Největší historickou památkou je starý oltář od neznámého malíře z roku 1568. Vybavení chrámu věnovali většinou dárci z řad významných obyvatel Kopřivnice, například hlavní oltář a největší zvon je darem od továrníka Adolfa Šustaly. Celá stavba nového pseudogotického chrámu stála něco přes 100 000 zlatých. K slavnostnímu vysvěcení nového kostela došlo 7. července 1895.

 

 

V sobotu bude mše sv. již v 17:00 hod. Večer v 18:00 se v Katolickém domě bude konat přednáška P. prof. Tomáše Halíka. V neděli budou mše sv. v 6.45 hod. a v 9.45 hod. Druhou mši sv. bude celebrovat P.Tomáš Halík.  Po mši sv. jsou všichni zváni do Katolického domu na Kavárnu. Odpoledne ve 14.30 hod. bude svátostné požehnání. Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D. (1948) je profesorem Filozofické fakulty UK (přednáší filozofii a sociologii náboženství), od r. 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora, od 1. X. 2004 farářem nově zřízené pražské akademické farnosti. Věnuje se rovněž mezináboženskému dialogu. Za komunistického režimu působil v náboženském a kulturním disentu, po r. 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty po všech 6 kontinentech, byl mj. hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu. V roce 2014 bylo jeho celoživotní dílo oceněno Templetonovou cenou.

  

 

V pátek 10. července se v Restauraci Na koupališti koná Helax party s DJane Marssy a Katkou, od 20:00–3:00.

 

 

Hudebně-taneční večer se koná v pátek 10. 7. 2015 ve Štramberku. Pravidelná páteční akce pro střední generaci ve Sportcentru Sokolka začíná v 19:00.

 

 

Valašské muzeum v přírodě – Amfiteátr na Stráni (Rožnov pod Radhoštěm) pořádá v sobotu 11. 7. 2015 již 19. ročník setkání lidových řezbářů spojený s ukázkou jejich zručnosti –  Hejův nožík 2015.

 

 

Nadcházející víkend bude ve znamení hudby. V rámci pokračujícího Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy vystoupí v pátek od 18.00 hodin v Kostele sv. Valentina v Příboře Wihanovo kvarteto.

 V neděli pak můžete zavítat do Štramberka na další koncert z cyklu Jazz U Písařů. Hostem tohoto dílu bude skladatel, pianista, herec a zpěvák Richard Pogoda. Akce začíná v 17.00 hodin v Zámeckém sále Domu U Písařů.

Za příznivého počasí se v neděli odehraje také Promenádní koncert. Od 15.30 hodin vystoupí v Národním sadu ve Štramberku country kapela Kondoři. Vstupné na akci je dobrovolné!

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice