10. 7. 2017

 

INSTAFOREX LOPRAIS TEAM na Rallye Hedvábná stezka: Druhá etapa: TCHEBOKSARY – UFA nedopadla dobře. Dvakrát posádka musela zastavit pro prasklou hadici a na potřetí to byla závada fatální, rozsypala se spojka. Týmové kolegovézajistili odtah Následuje oprava a jednání s pořadatelem o setrvání v závodě, s penalizací za porušení pravidel.

 

Muzeum městra Štramberka ve spolupráci s muzeem Zlín zvou na výstavu „Hanzelka a Zikmund – Fotografie“ k 70. výročí od první cesty dvojice Hanzelky a Zikmunda. Výstava je otevřena v Muzeu ve Štramberku do 1. 10. 2017.

 

V muzeu Fojtství a v Lašském muzeu v Kopřivnici se je na co dívat i o prázdninách. V obou muzeích je umístěna jedna společná výstava více než osmi stovek pohlednic, které ukazují dobové proměny Novojičínska. Dvě zajímavé expozice, mapující vzhled Novojičínska, mohly podle slov kurátora Lašského muzea Pavla Dvořáka vzniknout zejména díky laskavosti novojičínského sběratele a majitele pohlednic Ivana Bartoně, který muzeím svou sbírku zapůjčil. Na Fojtství si mohou návštěvníci prohlédnout více něž šest set pohlednic takzvaného malého formátu, který je vývojově starší. Jedná se o pohlednice převážně z první půlky dvacátého století. V Lašském muzeu, kde výstava pokračuje, je k vidění zbylých dvě stě dvacet novějších pohlednic, tentokrát v takzvaném velkém formátu. Ten se podle informací kurátora začal používat po roce 1950. Výstava v obou kopřivnických muzeích potrvá do 10. září.

 

Dánský výrobce luxusní elektroniky Bang & Olufsen prodal svou českou divizi v Kopřivnici firmě Tymphany Acoustic Technology. Bang & Olufsen vyrábí televizory, hudební systémy, telefony a reproduktorové soustavy. Vedle kvalitního zvuku a obrazu jsou produkty firmy proslulé netypickým designem. Tymphany Acoustic Technology v Kopřivnici chce dále pokračovat ve výrobě a převezme všechny zaměstnance. Ofociální ohlášení změny proběhlo v pátek 30. 6.

 

Místní akční skupina Lašsko informuje o nových dotačních titulech, které spadají do působnosti akční skupiny Lašsko, kam patří i Kopřivnice. MAS vyhlašuje výzvu z Programu rozvoje venkova, kterou mohou využít komerční subjekty, vlastníci lesů a zemědělci, příjem žádostí bude probíhat od 12. 7. 2017 do 27. 07. 2017. Další výzvou je možnost přihlásit se do 3. ročníku programu Mikrogranty 2017 na podporu projektů, které podporují kulturní a tradiční život v obcích a rozvoj území v období od 1. 7. do 31. 12. 2017. Tuto dotaci mohou čerpat fyzické osoby a právní subjekty, spolky, kluby a organizace. Více informací na www.maslassko.cz

 

V Ostravě funguje první veřejná lednice na Moravě. Lidé v Ostravě mohou najít potravinovou pomoc v první veřejné lednici v Ostravě. Je na sídlišti Fifejdy u azylového domu pro ženy, který provozuje Armáda spásy. Chudobní lidé si z ní mohou jídlo volně brát. Do lednice ho průběžně dodává Potravinová banka. Jídlo tam ale mohou nosit všichni, kteří mají doma něco navíc. Je to klasická lednice, je trochu větší a je uložená v dřevěné schránce. Je na ní i podrobný návod, jaké potraviny do ní můžete dát. Měly by být originálně zabaleny a obal by měl být nepoškozený. Nejsou vhodné domácí výrobky. Pokud někdo udělá trochu větší nedělní oběd, není vhodné dávat do lednice zbytek třeba v krabičce. Lednici každý den kontrolují pracovníci Potravinové banky v Ostravě. Ti ji také udržují v čistotě a případně i doplňují. Je možné sem dát i trvanlivé potraviny, jako jsou například různé konzervy nebo mouka. Maminka samoživitelka nebo důchodce, který opravdu má co dělat, aby z toho důchodu zaplatil byt a energie a na jídlo mu zůstane pár stokorun, klidně může sem přijít a vzít si z ledničky, co potřebuje. Možná právě i to je důvod, proč je první ostravská veřejná lednice uprostřed sídliště Fifejdy, protože podle potravinové banky tady žije řada seniorů nebo rodin s dětmi, kterým by toto zboží mohlo přijít vhod.

 

Na věži kostela Všech svatých ve Vlčovicích se dokončuje nová báně, jejíž rekonstrukce začala minulý rok na podzim. V pondělí 26. června byla vrchol věže nasazena makovice, do které byl uložen tubus s mincemi a dokumenty, jako vzkaz pro příští generace. Do konce minulého roku se stihly provést hlavní tesařské práce, po zimě se pokračovalo klempířskými pracemi, nátěrem fasády a nátěrem střechy by měly být všechny sjednané práce dokončeny. Aby se mohlo už pomalu rozebírat lešení z nejvyšších míst, bylo potřeba vrátit makovici na vrchol nové báně. Proto v pondělí po desáté hodině místní farář uložil do nerezové schránky poselství dalším generacím. Jakmile byly všechny dokumenty a předměty do tubusu uloženy, byla schránka uzavřena. Poté ji vytáhli pokrývači i s makovicí na vrchol věže. Stavbaři makovici po vložení schránky nasadili na dřevěný hrot a připojili k horní části báně. Na trn, který vede z makovice, byl následně posazen kříž. Maximálně měsíc ještě mají dělníci na dokončení všech prací spojených s opravou. Zároveň vedle kostela probíhá archeologický výzkum, který by měl být také brzy dokončen. Následně bude vypracována nálezová zpráva, avšak už nyní je jisté, že se potvrdila existence severní sakristie.

 

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová zavítala v pátek 23. 6 do Moravskoslezského kraje, na programu byla i návštěva Kopřivnice,a to kvůli novému Technickému muzeum Tatra, které získá z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj téměř 120 milionů korun. Karla Šlechtová si v areálu Tatry seznámila s a aktuální produkcí automobilky a prohlédla si historický objekt bývalé slévárny, ve kterém bude v roce 2020 nové muzeum umístěno. Radek Strouhal představil při prezentaci zamýšlenou podobu muzea a také plánovanou rekonstrukce historického motorového vlaku Slovenská strela. Projekt zahrnuje revitalizaci motorového vozu Slovenské strely jako národní kulturní památky a výstavbu depozitáře pro tento vůz, který bude umístěn před budovou nového muzea. Rozhodnutí o podpoře automobilka očekává do října letošního roku.

 

Radnice se pokusí získat část peněz potřebných na nákladnou opravu střechy místního zimního stadionu ze státní kasy. Radní na mimořádném jednání a den po nich také zastupitelé rozhodli o přípravě a podání dotační žádosti na ministerstvo školství.

 

Změna pravidel provozování hazardu v Kopřivnici se nekoná. Dlouho připravovaná obecně závazná vyhláška o regulaci provozování hazardních her spadla pod stůl. Pro novou úpravu se před týdnem v hlasování vyslovilo pouze osm z 19 přítomných zastupitelů. Vyhláška města umožňuje provozovatelům hazardu mít otevřeno jen 6 hodin denně, zákon je benevolentnější a umožňuje až 17 hodin provozu za den a otvírací dobu kasin nereguluje vůbec. Vydání nové vyhlášky by fakticky umožnilo ve městě vznik kasina, kde je zajištěn přísný provoz včetně rozsáhlého monitoringu. Nepřijetím nové vyhlášky zůstává v platnosti původní vyhláška, jíž se provozování hazardu ve městě řídí od začátku roku 2012, o stanovení míst a času, ve kterém mohou být provozovány sázkové hry pomocí technických zařízení.

 

Oprava Ringhofferovy vily v centru Kopřivnice dostala zelenou. Zastupitelé rozhodli o tom, že i když náklady na rekonstrukci historického objektu v parku E. Beneše překročily částku 21 milionů, vyčleněnou v letošním rozpočtu, město rekonstrukci dofinancuje z rozpočtu příštího roku sumou 7,6 milionu korun. Stavební firma by měla staveniště převzít zhruba v polovině července a bezprostředně začít se stavebními pracemi. Ty by měly trvat víc než 8 měsíců. Dokončenou stavbu má zhotovitel předat městu v březnu příštího roku a předběžně se počítá, že otevření zrekonstruované vily v centru města bude jedním z hlavních bodů oslav 70. výročí povýšení Kopřivnice na město. Vila, postavená podle návrhu architekta Heinricha Czeikeho původně pro Adolfa Šustalu v roce 1892, má po rekonstrukci sloužit z valné části jako reprezentační prostor pro město.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice