12. 7. 2017

Vedeni seriálu F1 se rozhodlo chvíli před víkendovou Velkou cenou Velké Británie v srdci Londýna uspořádat ojedinělou show. Zúčastní se jí všechny týmy současného startovního pole se svými jezdci a vozy. A ulicemi Londýna se budou se svými formulemi prohánět. Velkou událost obohatí koncerty a setkání se slavnými osobnostmi. Českému a slovenskému fanouškovi nemusí být líto, pokud ve středu večer 12. července v Londýně nebude, protože celou show odvysílá živě stanice Sport 2 od 19:00 do 22:00.

Již během celého dne se budou na Trafalgarském náměstí konat akce pro veřejnost, z nichž Sport 2 v první půlhodině svého přenosu nabídne sestřih před tím, než bude v 19:30 zahájena hlavní část programu. Ta představuje jízdy monoposty F1 všech týmů na provizorní trati přímo v ulicích Westminsterského opatství. Součástí představení budou rozhovory s největšími hvězdami a osobnostmi F1 a také krátké koncerty.

Obrovské představení přitom bylo utajováno až do posledních hodin před začátkem. Jediným důvodem byly paradoxně obavy z toho, že by přišlo příliš mnoho lidí. Před třinácti lety akce podobného rozsahu přitáhla do ulic na půl milionu lidí.

Show je pořádána u příležitosti Velké ceny Velké Británie, která se jede tento víkend na okruhu Silverstonu. Jde o desátý závod sezony, který tak ukončí její první polovinu. Napínavý souboj o titul probíhá mezi třemi jezdci: Lewisem Hamiltonem z Mercedesu, Sebastianem Vettelem z Ferrari a Valtterim Bottasem také z Mercedesu. Bodové rozdíly jsou přitom velmi těsné, takže se situace může měnit s každým závodem. Oproti minulosti jsou navíc daleko nejistější výsledky kvalifikací a závodů a nechybějí ani pořádné kontroverze. Londýnskou F1 live show budou komentovat Tomáš Richtr a Josef Král.

 

Nenuďte se o prázdninách doma a pojďte ven! Projekt nabízí pro mladé akce na osm prázdninových čtvrtků a poslední srpnový pátek. Účast na všech akcích je zdarma. Aktivitě ve znamení street basketbalu v centru bude patřit čtvrtek 13. července od 17 hodin. Do Kopřivnice v závěru srpna dorazí kapela Mirai. Všichni ti, kteří se do projektu Někdo ven??? zapojí a přijdou na jednotlivé akce, dostanou náramek s logem. Za pět různých náramků se pak mohou stát VIP hostem na zmíněném koncertě. Podrobné informace o prázdninovém projektu i jednotlivých akcích najdou zájemci na Facebooku – www.facebook.com/nekdoven.

 

Novojičínský jarmark na Masarykově náměstí – prázdninový. Město Nový Jičín a Návštěvnické centrum Nový Jičín – město klobouků zvou 13. 7. 2017 od 8:00 do 17:00 na prázdninový jarmark. Jarmark návštěvníkům nabídne možnost nákupu cukrovinek, perníčků, trdelníků, balonků, šperků, bižuterie a suvenýrů z keramiky, dřeva a dalších materiálů. V nabídce budou také mléčné a masné produkty, koření, med a další.

 

Místní akční skupina Lašsko informuje o nových dotačních titulech, které spadají do působnosti akční skupiny Lašsko, kam patří i Kopřivnice. MAS vyhlašuje výzvu z Programu rozvoje venkova, kterou mohou využít komerční subjekty, vlastníci lesů a zemědělci, příjem žádostí bude probíhat od 12. 7. 2017 do 27. 07. 2017. Další výzvou je možnost přihlásit se do 3. ročníku programu Mikrogranty 2017 na podporu projektů, které podporují kulturní a tradiční život v obcích a rozvoj území v období od 1. 7. do 31. 12. 2017. Tuto dotaci mohou čerpat fyzické osoby a právní subjekty, spolky, kluby a organizace. Více informací na www.maslassko.cz

 

Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly 5. července u vážně zraněné ženy v Kopřivnici. Podle hlášení na tísňové lince 155 došlo zřejmě k pádu ze schodů v rodinném domě. Na místo okamžitě vyjely pozemní posádky z Frenštátu pod Radhoštěm a do záchrany se následně zapojil také vrtulník LZS. Osmašedesátiletá žena byla nalezena v bezvědomí, zasahující lékař po svém příjezdu zjistil poranění hlavy a mozku. Stav postižené byl život ohrožující, posádky musely zajistit její dýchací cesty a připojit ji k přístrojem řízené ventilaci. Po provedení dalších úkonů v rámci přednemocniční neodkladné péče si ženu převzala posádka vrtulníku a zajistila přepravu pacientky do ostravské Fakultní nemocnice. Předána byla lékařům tamního urgentního příjmu.

 

Hlasujte pro své oblíbené turistické informační centrum v dalším ročníku prestižní ankety „Informační centrum roku“. Vyhlašovatelem ankety je Asociace turistických informačních center ČR, nově ve spolupráci s Vydavatelství KAM po Česku.   Anketa je určena široké laické i odborné veřejnosti. Oproti minulým ročníkům se prodlužuje doba hlasování do 31. srpna 2017. Hlasovat bude možné z jedné IP adresy ve všech čtrnácti krajích, pouze pro jedno TIC v kraji. Hlasovat můžete ZDE.

 

Hned tři ostravské inscenace se představí na jubilejním desátém ročníku Letních shakespearovských slavností, které začnou 17. července na Slezskoostravském hradě. Celkem nabídnou jednadvacet představení, mezi kterými budou i inscenace z Indie a Číny. Za dobu deseti let slavnosti navštívilo na 150 tisíc diváků a odehrálo se celkem 195 představení pod širým nebem, přičemž jen devět jich muselo být pro nepřízeň počasí zrušeno. Pro diváky bude zajímavý návrat Komedie omylů, která se po deseti letech dočká obnovené premiéry. Režie se po letech opět ujal Peter Gábor a v hlavních rolích se představí například Jiří Sedláček, Vladimír Polák, Marek Holý, Tereza Dočkalová, Pavlína Kafková, Jan Fišar, Tomáš Jirman nebo Ivo Marták. Tvůrci opět využijí skvělý překlad známého shakespearologa Martina Hilského, bude na slavnostech uvádět i samostatný pořad nazvaný Pocta Shakespearovi, ve kterém vystoupí Jan Tříska. Diváci se rovněž mohou těšit na zcela mimořádná uvedení zahraničních inscenací Macbeth Mirror a Titus Andronicus 2.0. První nastudovala indická společnost v bombajštině a druhou uslyší diváci v čínštině. Překlady do češtiny budou zajištěny. Pouze tato dvě představení budou díky své výjimečné povaze uvedena uvnitř Kulturního centra Cooltour. Součástí letošního ročníku slavností budou i další lákavé kusy, jako například Menzelova úspěšná inscenace Mnoho povyku pro nic nebo Večer tříkrálový v režii Jany Kališové.

 

První český investor v Mošnovské průmyslové zóně. V červenci se začne stavět nová továrna v průmyslové zóně Ostrava – Mošnov. Ponese název Maestoso Advanced Services  a bude tak po šesti zahraničních podnicích první ryze českou firmou v této zóně. Investorem je společnost Vítkovice – výzkum a vývoj – technické aplikace, která vznikla v roce 2006 odštěpením výzkumného ústavu společnosti Vítkovice. Nový podnik vyroste na ploše 2,5 ha, kterou koupilo za 11 milionů Kč od města Ostravy loni v dubnu. Po najetí do plného provozu by měla firma zaměstnat až 60 zaměstnanců, z toho 10 ve vyšším managementu a obchodním úseku, 5 v technických profesích a 45 v dělnických profesích. Primátor Ostravy Tomáš Macura si od nové investice slibuje zlepšení situace na trhu práce a těší ho původ firmy přímo z Moravskoslezského kraje. Jak sám uvádí „Pro mne je to dvojnásobně dobrá zpráva, protože vedle zahraničních investorů se do zóny nastěhuje česká společnost, která navazuje na know-how a technologie vzniklé v tomto regionu, na tradici hutní výroby obohacenou o poznatky nejnovější vědy a výzkumu, a která intenzivně spolupracuje s místními výzkumnými pracovišti včetně Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.“

Vyrábět se zde bude speciální ocel a superslitiny. Poptávka českých firem po tomto zboží vysoce převyšovala nabídku a ty tak byly nuceny odebírat tento produkt ze západních trhů. To by se mělo od příštího roku změnit.  Plánovaná produkce by měla dosáhnout až 5 tisíc tun tohoto materiálu ročně. Významným odběratelem těchto produktů je automotive sektor, který je v Moravskoslezském kraji silně zastoupen.

 

Novému rentgenu ve Frenštátě neuniknou ani vlasové zlomeniny. Novojičínské diagnostické centrum ve Frenštátě pod Radhoštěm disponuje novým skiagrafickým přístrojem. Lékařům tak upřesní mnohem přesnější diagnostiku. Skiagrafický přístroj, mezi laickou veřejností známý jako rentgen, se ve Frenštátě pod Radhoštěm dočkal obměny po dlouhých patnácti letech. Během nich šel vývoj nejen v medicíně pořádně kupředu, a tak diagnostické možnosti nové techniky jsou od června v centru na mnohem větší úrovni. Hlavními přednostmi nového přístroje jsou velmi dobrá kvalita obrazu, zkrácení doby pořízení obrazu, a díky rozlišení rentgenových snímků je možné snáze zachytit skryté, takzvané diskrétní změny, například vlasové zlomeniny. Lékař může se záznamem snímku pracovat dál i v počítači, pořídit si detail požadovaného místa, aniž by musel být pacient znovu rentgenován. Rentgen bude sloužit obyvatelům Frenštátu pod Radhoštěm a přilehlých obcí, odhadem asi dvaceti tisícům obyvatel.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice