11. 9. 2013

 

V refektáři piaristického kláštera v Příboře bude tento pátek znít francouzský šanson. Zahraje tady totiž skupina Hluční sousedé v čele s výbornou kopřivnickou zpěvačkou Céline Bossu. Skupinu tvoří nyní v Kopřivnici žíjící francouzská zpěvačka Céline Bossu, kopřivnický kytarista Jiří Martinů, basista a pianista Ondřej Růčka a perkusionista Milan Kratochvíl. Jejich repertoár tvoří kombinace různých žánrů od folk-rocku přes šansony po balady. Instrumentální složku dvojice má na starosti Jiří Martinů. Kromě šestistrunného nástroje se v jeho rukou objevují například akordeon či housle. Vlastní je mu ale především právě kytara. Jeho hra je lehká a uvolněná, jde ostatně o velmi slušného muzikanta. Společnost mu dělá rodačka z francouzského Lyonu Céline Bossu. Zpěvačka s doslova magickým hlasem už okouzlila nejednoho hudebního experta či publicistu. S dvojicí Hluční sousedé se zatím měli možnost setkat především návštěvníci koncertů a vystoupení po celé severní Moravě. Velmi úspěšně se také účastnili studéneckého Folkového výprodeje, konkrétně už dvakrát, a pokaždé si odnesli cenu diváků a Céline Bossu jednou i cenu za nejlepší pěvecký výkon. Velmi aktivně také spolupracují s pražskou Galerií La Femme. Hluční sousedé vystoupí v refektáři piaristického kláštera v Příboře v pátek 13. září od 19 hodin.

 

 

Celý týden od 9. až do 15. září probíhá na silnicích Novojičínska bezpečnostní akce „Bezpečné poutání“,zaměřená právě na toto téma. V zákoně je dáno, že má být řidič i spolujezdec připoután na sedadle bezpečnostním pásem. V případě že není, policisté je mohou sankcionovat pokutou do 2 tisíc korun. To platí i pro spolujezdce. Řidič i spolujezdec ve vozidle by si měl uvědomit, že připoutáním si chrání svůj život i životy ostatních. Následky dopravních nehod bez použití zádržných systémů a pásů jsou mnohdy tragické. První den konání akce tedy v pondělí 9. 9. 2013 bylo novojičínskými dopravními policisty zjištěno takových přestupků v dopravě šestnáct. Souhrnem dostali řidiči pokutu ve výši přesahující pěti tisíc korun.

 

 

Velkoobjemové vany na biologický odpad budou přistaveny od 13. –16. září ve Vlčovicích naproti domu s č.p. 88, č.p. 54,  na zastávce ČSAD u kostela. V Mniší na zastávce ČSAD, KD, na horním konci u č.p. 174, č.p. 109, a 159.

 

 

V souvislosti regulací, která má řešit nedostatek odstavných míst v centru města, získaly všechny kopřivnické domácnosti parkovací kotouče zdarma.Týká se to parkovišť u Alberta, před radnicí a poštou, na ulici Štefánikově před Tatrovankou a poliklinikou, na ulici Hanse Ledwinky a částečně také u kasáren. Regulace však platí pouze ve vyhrazených časech, které se liší v závislosti na provozních hodinách přilehlých obchodů a veřejných budov. Cílem regulace je zabránit blokování parkovišť dlouhodobě odstavovanými vozidly a umožnit pohodlné parkování lidem, kteří si v centru potřebují vyřídit své záležitosti na úřadech, navštívit lékaře či nakoupit. Na distribuovaných kotoučích budou uvedena také přímá telefonní čísla na Městskou policii Kopřivnice a místní obvodní oddělení Policie ČR, na která se mohou lidé obracet v případě dopravních přestupků. Rozdávání parkovacích hodin do kopřivnických schránek proběhne pravděpodobně poslední týden v srpnu. Kotouče lze také zakoupit na Informacích ve vestibulu radnice nebo v městském informačním centru.

 

 

Poslední prázdninový víkend se BushCraft discgolfový klub Kopřivnice zúčastnil prvního ligového turnaje kategorie C na nově otevřeném Ostravském hřišti U Rakety. Zde slavili první turnajové vítězství v kategorii OPEN, když Michal Grepl zahrál dvakrát rekord hřiště a umístil se tak na 1. místě. Dobře si vedl také Libor Vašek, který se probojoval do finále a skončil na děleném 4. místě. O týden později 7. 9. se zúčastnili již třetího pokračování série o putovní pohár Primátora města Havířov. Zde předvedla svůj nejlepší turnajový výsledek Adéla Kotoučková, která se umístila na 2. místě, což ji celkově posunulo na 3. místo v celé sérii. O celkovém vítězi série se rozhodne v listopadu na zimním turnaji.

 

 

Děti se mohou těšit na svět pohádek a pohybu. Mateřským školám Kopřivnice se již potřetí podařilo získat dotaci na projekt „Svět je velká zahrada“. K nedávno revitalizovaným zahradám pěti kopřivnických školek, tak již brzy přibudou dvě další. Děti z MŠ Krátké se mohou těšit na Zahradu plnou pohybu, MŠ Francouzskou obklopí Země pohádek. Stavební práce jsou již v plném proudu a hotovy by měly být do konce listopadu.

 

 

Správa silnic moravskoslezského kraje opraví most ve směru z Kopřivnice do Lubiny. Provoz bude řízen semafory a mělo by se jednat o stejnou techniku opravy jako v případě hlavního mostu přes železnici. Ukončení opravy j plánováno do konce listopadu. Pod mostem nebude umožněna doprava aut a správ silnic by ráda komunikaci uzavřela pro pěší, s čímž naše radnice nesouhlasí.

 

 

Vernisáž výstav Esperanto v Kopřivnici a Je esperanto mrtvý jazyk? se koná ve čtvrtek 12. září 2013 v 17h v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Výstavy proběhnou u příležitosti slavnostního odhalení obnoveného pomníku Dr. Esperanto, které se uskuteční v pátek 13. září 2013 v 17h ve skautském centru Vanaivan v Kopřivnici. Poté bude následovat přednáška a beseda o esperantu s promítáním. Obě výstavy potrvají do 13. října 2013.

ESPERANTO V KOPŘIVNICI

Autorská výstava Muzea Fojtství o historii a činnosti Klubu esperantistů v Kopřivnici. Výstava představí významné kopřivnické esperantisty Jana Holuba, Rudolfa Zanášku a další. Prezentuje především činnost klubu, jeho bohaté mezinárodní kontakty v meziválečném období a významné okamžiky z počátku 50. let, jako vybudování Esperantského zátiší nebo otevření prvního esperantského muzea v republice v tehdejším Lašském muzeu. K vidění bude řada dobových fotografií, písemné památky z původního archivu a knihovny klubu esperantistů. Výstava vznikla v rámci spolupráce Muzea Fojtství s kopřivnickými skauty při záchraně pomníku Dr. Esperanto.

JE ESPERANTO MRTVÝ JAZYK?

Putovní výstava byla vytvořena esperantským klubem „La Ponto“ Písek. Autorkou scénáře a hlavní realizátorkou je předsedkyně klubu a členka výboru Českého esperantského svazu PhDr. Pavla Dvořáková. Výstava seznámí návštěvníky s problematikou mnohojazyčnosti ve světě, s pokusy o její řešení a s okolnostmi vzniku a možnostmi současného využití esperanta, určeného pro usnadnění rovnoprávné mezinárodní komunikace. Návštěvníci poznají, jak esperanto napomáhá k boření bariér mezi lidmi, k lepšímu poznávání cizích kultur, ke snazšímu studiu dalších jazyků i jak se podílí na mezinárodních dobročinných projektech.

 

 

13. 9. 2013, 9:00 – 16:00, Kopřivnice, pěší zóna – Před kulturním domem  – Farmářský trh

 

 

Mošnov v sobotu 14. září 2013 zve na akci Mošnovský kotlík aneb Gulášfest a bude probíhat od 11:00 na místním hřišti. V programu vystoupí písničkář René Souček z Frýdku Místku a legendární pražská kapela BLUE EFFECT v čele s jedním z nejlepších kytaristů v ČR Radimem Hladíkem. Dále vystoupí folková kapela Ponožky pana Semtamťuka a posledním bodem programu bude vystoupení kapely Jiří Schelinger Revival band. Dále můžete na hřišti okusit 7 druhů gulášů , které pro Vás připraví tyto místní spolky a organizace: TJ Sokol, myslivci, hasiči, stolní tenis, MŠ a ZŠ Mošnov, klub důchodců a kynologický klub. Následně budou guláše vyhodnoceny. Pro děti jsou zajištěny atrakce, chybět nebudou stánky s různými výrobky a kromě guláše je k dispozici bohaté občerstvení (domácí buchty, štrúdly, čepované pivo, víno, a další pochutiny).

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice