12. 4. 2024

Po roce budou mít občané Vlčovic, Lubiny a Mniší opět možnost přijít diskutovat s vedením města o realizovaných a připravovaných projektech. Úvodní setkání se bude konat v pondělí 15. dubna v Kulturním domě ve Vlčovicích. Druhé bude v úterý 16. dubna v Katolickém domě v Lubině a poslední proběhne ve středu 17. dubna v Kulturním domě v Mniší. Začátek všech tří setkání je naplánováno na 17 hodin. Novinkou v letošním roce je možnost zasílat případné dotazy v předstihu do 10. dubna na e-mailovou adresu rozvoj@koprivnice.cz.

 

V úterý 2. dubna 2024 začala fungovat nová služba SeniorTaxi. Cílem této služby je poskytovat podporu občanům v celé oblasti působnosti Charity Kopřivnice, kteří jsou limitováni ve své schopnosti využívat místní služby, mají potíže s překonáním vzdálenosti ve městě a okolí a nemohou se spolehnout na běžné formy dopravy. SeniorTaxi plánuje těmto lidem pomoci aktivněji participovat na životě tím, že jim nabídne rychlou, bezpečnou a bezstarostnou přepravu na vyžádání, doveze je kamkoli potřebují, dopomůže jim se dostat až k místu potřeby a odveze je zase zpět. Automobil je díky speciální bezbariérové přestavbě schopný zajistit i přepravu lidem upoutaných na invalidním vozíku.

 

PÁTEK  12. DUBNA 2024-Kecičky a písničky, Kopřivnice

Rodinná talkshow Richarda Krajča a Karin Krajčo Babinské s písničkami Kryštof. Známá režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská, její manžel Richard Krajčo a rodinný TALKSHOWRECITÁL o tom, “jak to vidí ona, aneb on to vidí často jinak”. Pokec, zábava, akustická kytara, kopák, písně kapely Kryštof a možná i nějaké to překvapení. Velký sál KDK, 19:00

 

PÁTEK  12. DUBNA 2024DIVADLO: Lakomec  Štramberk-Štramberská divadelní přehlídka amatérských divadelních souborů. Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy. Kulturní dům, 19:30.

 

SOBOTA 13. DUBNA 2024-Zahájení hradní sezóny 2024 Štramberk-Slavnostní otevření hradu Štramberk s věží Trúba.

– Dobová hudba Rabussa
– Šermířský program: pro děti a dospělé
– Sokolník Monti
– Kejklíř Křupala
– Dobové tance Vere Gratia

Kde: Hrad Štramberk 10:30s

 

SOBOTA 13. DUBNA 2024-FESTIVAL: Pocta Zuzaně Navarové  Hukvaldy. Festival k uctění památky Zuzany Navarové. Vystoupí: ForFolk, Navarezm Zkusmeto, NeřežTrio. Občerstvení zajištěno. Společenský sál Základní a Mateřské školy Leoše Janáčka Hukvald 15:00

 

Divadlo Smíšek si pro děti připravilo v Kulturním domě v Kopřivnici v neděli 14. dubna od 10 hodin pohádku v kinosále s názvem Mazaná liška.

 

 Emilák, Kopřovna, Betonáda nebo náměstí Lásky? Při vymýšlení názvu centra lidé popustili uzdu fantazii! Do konce března mohli Kopřivničané i návštěvníci města navrhovat, jak by pojmenovali nové městské centrum. Za šest týdnů, kdy anketa běžela, obdržela radnice přes tři stovky nápadů. Ty poslouží jako inspirace pro další rozhodování.  S iniciativou na pojmenování centra přišli sami občané, kteří po dokončení revitalizace začali na radnici spontánně posílat své návrhy názvů. Vedení města se tato myšlenka zalíbila: „Nyní nenajdete naše centrum v mapách, navigacích ani propagačních materiálech, což by oficiální pojmenování změnilo. Kromě toho se domníváme, že vhodný název dotváří identitu místa. A protože centrum má být místem pro všechny, dostali všichni také možnost zapojit se do hledání jeho názvu,“ řekl starosta Adam Hanus. 226 lidí se zapojilo prostřednictvím elektronického formuláře, 101 anketních lístků obdržela radnice v papírové podobě. Asi pět desítek respondentů uvedlo, že by nic neměnili a prostoru i nadále říkali centrum. Ostatní navrhli minimálně jeden název a někteří při tom vyloženě popustili uzdu své fantazii.

Velkou část nápadů tvořily názvy odvozené od místních rodáků a dalších známých osobností spjatých s naším městem, například náměstí Ignáce Šustaly, Hanse Ledwinky, Zdeňka Buriana, Josefa Jalůvky, Karla Lopraise, Hanzelky a Zikmunda, Milady Horákové, ale také Marty Gottwaldové. Nechyběly samozřejmě ani různé obdoby pojmenování po Emilu Zátopkovi, jehož bronzová socha je jednou z dominant centra – náměstí E. Zátopka, Zátopkův kopec, Emilovo náměstí, Emilák, Emilplac, U Ťopka či Zátopa. Někteří respondenti by do názvu zakomponovali rovněž Emilovu ženu Danu a jiní by volili obecnější variantu, a sice náměstí Rodáků či Srdce rodáků. Přestože veřejná prostranství nelze pojmenovat po žijících osobách, objevily se i návrhy jako náměstí Bratří Galiů, Čaníkova pýcha či různé podoby odkazující na autora projektu Kamila Mrvu.

Další velká skupina názvů vycházela ze jména Kopřivnice – například Koprcentr, Koprplan, Kopřovna, Koprum, KoprCity, KoprFórum, Koprplac, nebo odkazovala na místní automobilovou tradici – centrum Praesident, Tatraplac, náměstí Tatry, centrum Phoenix či dokonce Automobilová promenáda, náměstí Konstruktérů a náměstí Technologického pokroku. Několik návrhů směřovalo k historickému místnímu pojmenování Nový kopec a další zohledňovaly zdejší etnografický region – Lašské náměstí, Lašská promenáda. Respondenti se však nezdráhali zasílat i negativnější návrhy, které často narážely na použitý stavební materiál – Betonové náměstí, Betonáda, Betonageplatz, Betonová džungle, Betonová pláň nebo Letiště. Na druhou stranu nechyběly ani nápady vyloženě poetické jako Místečko krásy, náměstí Lásky, náměstí Zážitků, Otevřené srdce, náměstí Otevřené mysli či náměstí Všech dobrých lidí. Párkrát se objevil i název Olymp. Z vyloženě kuriózních návrhů lze zmínit Sheldon Square, Hvězdná brána, Kobrutalovo náměstí, Novojičínské náměstí nebo centRUM. Návrhy se bude v následujících týdnech zabývat vedení města a projedná je Komise Rady města Kopřivnice pro rozvoj veřejného prostranství. Konečné slovo bude míst zastupitelstvo, které téma projedná na červnovém nebo zářijovém zasedání.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice