15. 4. 2024

Radnice dlouhodobě usiluje o zavádění alternativních druhů dopravy. Jednou z klíčových iniciativ je podpora cyklistiky, která se stává stále populárnější formou pohybu. V souladu s tímto záměrem se město od 8. dubna rozhodlo pro bikesharing, tedy veřejné sdílení jízdních kol. Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Město očekává snížení přepravních časů pro pěší obyvatele, redukci automobilové dopravy a podporu udržitelné mobility.

Cena pro uživatele sdíleného kola je pro prvních 30 minut každé jízdy zdarma. Ty jdou z rozpočtu města, cyklista poté za každou započatou půlhodinu platí 18 korun. Město také poskytlo většinu odstavných ploch. Celý seznam 30 stanovišť naleznete na webu města. Rozmístění stanovišť bylo vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo celé území města. Kdo bude mít zájem, může přijít kola otestovat při společné cyklovyjížďce se starostou, která se plánuje na 15. dubna. První etapa odstartuje ve 13 hodin před kopřivnickou radnicí, odkud se vydají na náměstí do Nového Jičína, kde se přidají novojičínští cyklisté a společně se zástupci obou radnic pojedou zpět do Kopřivnice, kde bude čekat drobné občerstvení a praktické dárečky.

 

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky i za hranicemi. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Město podporuje úklidovou akci zajištěním pytlů na odpadky a pak jejich likvidací. Nejvýraznějším účastníkem v tomto projektu je kopřivnická pobočka Klubu českých turistů, do úklidu se zapojuje již 7 let, a to především díky iniciativě Ondřeje Burela. Pytle se plnily nejvíce obaly od potravin-kelímky, sklo, porcelán, papírky. I tentokrát se našly větší úlovky, plastový silniční patník, hrnce, kabely, lineleum. Pozitivním zjištěním je, že velké skládky a nepořádky, které se tu shromažďovaly několik let, už jsou minulostí, a lesy a zákoutí jsou daleko čistější.

 

Medaile se převzali účastníci výzvy Na Bílou horu. Účastníci, kteří dosáhli minimálně padesáti výstupů třetího ročníku výzvy Na Bílou horu, si v úterý 9. dubna převzali v centru Kopřivnice pod Lašskou branou pamětní medaile. Do akce trvající od 1. února 2023 do 31. ledna 2024 se zapojilo osmdesát devět účastníků. Společně zvládli 4 898 výstupů a více než 1,1 milionu nastoupaných výškových metrů. Jedničkami tohoto ročníku se stal borec startující pod přezdívkou Pepíno 64 (ročník 1964) s 626 výstupy, druhý JB (ročník 1959) se 444 výstupy a mezi ženami excelovala Andy (ročník 1965) s 317 výstupy. „Oproti minulým letům jsme se rozhodli dát pamětní medaili i vítězům jednotlivých dětských kategorií, kteří nesplnili potřebných padesát výstupů. Vítězové tam mívají třeba kolem osmi deseti výstupů. Tak teď i tito vítězové dětských kategorií obdrželi pamětní medaili,“ doplnil za pořadatele Jiří Klein, který oceňoval účastníky spolu se starostou města Adamem Hanusem.  

Výzva Na Bílou horu, kterou organizuje spolek Zážitky z pohybu spolu s Kabelovou televizí Kopřivnice, je otevřen pro všechny milovníky aktivního života a pohybu v přírodě, bez omezení věku. Noví zájemci, kteří se chtějí účastnit čtvrtého ročníku soutěže, se mohou registrovat kdykoli na kontaktním místě – Kopřivnická kabelová televize, ideálně po předchozí telefonické dohodě, tel. 595 179 130, případné informace jsou i na e-mailu kontaktni.misto@ktk.cz. Osoby mladší 15 let musí dojít se zákonným zástupcem. Bližší informace najdete na webu www.nabilouhoru.cz. 

 

Oslava naší planety se přesune na filmové plátno. Celý měsíc duben je ve znamení oslav naší planety Země. Kromě dalších akcí jsou novinkou letošního roku i filmová představení. V úterý 16. dubna v 19 hodin se v kopřivnickém kině v rámci Filmového klubu promítnou dva snímky. Emotivní umělecký dokument o návratu mokřadů do krajiny Národního parku Šumava pod názvem Voda ztracená a vrácená a přírodopisný dokumentární film, který vypráví příběh fascinujícího koloběhu života jedinečné horské přírody Jeseníků, Jeseníky, království horské divočiny. Následovat bude beseda se scénáristou, kameramanem a režisérem v jedné osobě Mariánem Polákem a s autorem hudby Tomášem Háčkem. Filmový klub Kopřivnice představí o týden později v úterý 23. dubna v 19 hodin předfilm A kdo ochrání motýly? a hlavní film Trhlina v hoře, který byl uveden na nejvýznamnějším českém festivalu filmů s tématikou životního prostředí a jeho ochrany Ozvěny Ekofilmu. Na čtvrtek 19. dubna je připraven Venkovní filmový klub. V centru města se v 19 hodin představí koncert dětské kapely ze Základní školy 17. listopadu Kyselé rybičky a ve 20 hodin se začne na Lašskou bránu promítat první celovečerní film o české přírodě Planeta Česko, který ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka. Tyto akce určené veřejnosti nejen poskytnou zábavu a podnětné filmy, ale také připomenou význam ochrany naší planety a podpoří ekologické myšlení.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice