17. 4. 2024

Nenechte si ujít mimořádné otevření Rozhledny Bílá hora o víkendu 20. a 21. dubna. Navíc pro všechny účastníky rodinné akce Pohádkový les bude v sobotu vstup na rozhlednu zdarma.

 

Odborná veřejnost a jednotlivá zdravotnická zařízení v Moravskoslezském kraji mohou od 8. do 30. dubna nominovat do ankety Moravskoslezská SESTRA 2024 zdravotní sestry, které považují za vynikající ve svém oboru. Vybírat tu nej… zdravotní sestru budou ve třech kategoriích: Lůžková péče, ambulantní péče a ocenění za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči nebo mimořádný počin. Podpořit svou oblíbenou zdravotní sestřičku může v srpnu i veřejnost. Anketa Moravskoslezská SESTRA není jen gestem vděčnosti, ale i připomenutím, jak nesmírně důležitá je role sester v našem zdravotnickém systému. Vyvrcholením ankety bude slavnostní galavečer, který se uskuteční 13. září 2024 v aule Vysoké školy báňské.

 

Byla spuštěna registrace na 22. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Memoriál se každoročně koná v sobotu nejbližší datu Zátopkova narození. Letos závodníci vyrazí na 22,3km dlouhou trať 21. září. Běžci hlavního závodu mají možnost soutěžit nejen sami za sebe, ale navíc se mohou po trojicích přihlásit do týmové soutěže družstev. Podmínkou založení týmu je účast minimálně jedné ženy. Emil Zátopek je držitelem mnoha světových rekordů, pěti olympijských medailí a jediným atletem v historii, kterému se podařilo vyhrát na olympijských hrách v jednom roce běhy od 5 kilometrů až po maratón.

 

Na Policejním mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího v Mělníku excelovali moravskoslezští policisté. Celkově doputovalo na severní Moravu 10 medailí. Třem disciplínám vévodil s naprostou jistotou plavecký matador Ivan Pilát, vedoucí obvodního oddělení Kopřivnice a současně vedoucí výpravy. Ten startoval na mistrovstvích Evropy i světa. Obsadil první místa v disciplínách volný způsob 50 m, motýlek 50 m a znak 50 m, přičemž u poslední byl jeho vítězný čas jen 2 setiny sekundy za národním rekordem. Všem patří poděkování za poctivou přípravu.

 

I letos se v místních základních školách realizují školní participativní rozpočty. Žáci z místních základních škol rozhodovali o tom, jak by se dalo zpříjemnit jejich prostředí ve školách. Jako poslední rozhodovaly děti ze ZŠ Emila Zátopka. Ti zvolili formu elektronickou, kdy všichni hlasovali na počítači. Po sečtení všech hlasů vyhrály právě slunečníky přesnými 50 %. Na druhém místě se umístily vaky s 32 % a mechový obraz i tematické hodiny získaly shodně po 9 %. Pro letošní rok došlo ke zvýšení částky vyčleněné v rozpočtu města pro všechny školy na celkovou sumu dvě stě tisíc korun. Participativní rozpočet ve školách vychází ze stejných principů jako Koprojekty.

 

Moravskoslezský kraj ocenil stejně jako v minulých letech dvacítku výjimečných pedagogů u příležitosti Dne učitelů. Ocenění s finanční odměnou a pamětním listem získali za svůj přístup k výuce i žákům, inovativní postupy a další mimořádné aktivity. Od roku 2002 již bylo oceněno 546 pedagogů. Také v letošním, už 23. ročníku, byli učitelé oceněni ve dvou kategoriích: Výrazná pedagogická osobnost roku a Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost. Z Kopřivnice si jela do Kunína pro ocenění Radka Rojíčková ze Základní škola Floriána Bayera.

 

Výstava TATRA ve službách UNPROFOR byla zahájena 2. dubna a prezentuje fotografie a autentické předměty členů českého praporu této mírové mise. Expozice vznikla jako připomínka událostí před 30 lety ze vzpomínek účastníka mise, tatrováka Bohuslava Peštala. United Nations Protection Force byla mírová operace OSN působící na území bývalé Jugoslávie v letech 1992 až 1995. Hlavním úkolem mise byla ochrana civilního obyvatelstva a zajištění doprovodu konvojů s humanitární pomocí. Ve Výcvikovém středisku mírových sil OSN v Českém Krumlově vznikl československý prapor o síle 500 osob začleněných do tří rot, pod vedením podplukovníka Karla Blahny zaujal prostor v oblasti Plitvických jezer. K nejdůležitějším úkolům patřilo vybudování a zabezpečení činnosti na desítkách kontrolních a propouštěcích stanovištích (Check points), organizování mobilních pozorovacích týmů a humanitární pomoc. Po celou dobu působení mise byly naše tatry nenahraditelnou oporou týmu. K plnění úkolů pomáhaly Tatry 815 s různými nástavbami, které zvládly veškeré nástrahy terénu. Výstava TATRA ve službách UNPROFOR bude v Muzeu nákladních automobilů Tatra k vidění do 17. 11.

 

V neděli 7. dubna se v Praze konalo Zimní Mistrovství ČR v dálkovém plavání. Kopřivnický klub reprezentoval Jirka Zátopek. Tomu se povedlo v kategorii kadetů (2009-2010) zvítězit a stal se Mistrem České republiky. To vše v novém českém rekordu 59:36,5 min.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice