12. 6. 2020

Absurditou roku 2020 zvolila veřejnost tři sazby daně na pivo! Letošní ročník ankety Absurdita roku byl ovlivněn koronavirovou epidemií, která přinesla také řadu těžko pochopitelných administrativních opatření. Polovina letošních nominací se proto vztahovala právě k nařízením přijatým v této souvislosti. Přesto si své místo na slunci dokázala vybojovat trojjediná sazba DPH na pivo. Odborným garantem ankety Absurdita roku, která je vyhlašována v rámci podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a MONETA Živnostník roku, je Hospodářská komora ČR. Druhou příčku obsadila žádost o potvrzení o uzavření školy, když stát všechny školy uzavřel. Na třetí příčku letošního hlasování veřejnosti o Absurditu roku se dostala povinnost platit rozhlasové a televizní poplatky v zavřených hotelech.

 

Noc kostelů – Příbor, Štramberk, Hukvaldy. Opět po roce budou mít zájemci možnost navštívit kostely během večera. Noc kostelů, která se koná v pátek 12. Června vás zavede do kostelů, kde budou připraveny bohaté programy s možnostmi prohlídky interiéru a věží. V Příboře můžete navštívit kostel Narození Panny Marie nebo modlitebnu Bratrské jednoty baptistů. Ve Štramberku zase Sborový dům evangelické církve nebo kostel sv. Kateřiny v Támovicích. A na Hukvaldech bude zpřístupněn kostel sv. Mikuláše.

 

Massenet: Manon – KINO Kopřivnice. Anna Netrebko a Rolando Villazón již dlouho dominují světu hudby. Manon, tragická hrdinka Massenetova díla, je rozpolcenou postavou někde mezi koketerií a hlubokou láskou, mezi frivolitou a hlubokým odhodláním. Netrebko se zdá být předurčena pro tuto roli, kdy její řeč těla, s dívčím půvabem a nevinností, se snoubí s hlasem plným touhy, tajemstvím a žádostivostí. Jako zchudlý mladý šlechtic Des Grieux, Rolando Villazón přesvědčivě líčí vášní horoucího milence svým jasným tenorovým hlasem.

 

Vydatnou pomoc poskytli členové dětského zastupitelstva Kopřivnice technickým službám Slumeko při označování odpadních nádob novými nálepkami. Díky jejich ochotě pomoci bylo nově označeno 200 ks žlutých kontejnerů na plast, které od dubna tohoto roku slouží také pro společné třídění plastů a kovů.

 

Rekonstrukce letního stadionu byla zahájena v polovině července minulého roku. Investorem je kopřivnický atletický klub Emila Zátopka, který firmě Sport Construktion zaplatil za rekonstrukci téměř 35 milionů korun, z toho více než 24 milionů korun získal místní klub z dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Zbývající část je v podobě individuální dotace hrazena z rozpočtu města Kopřivnice. V projektu se podařilo také zachovat jediný okruh pro jízdy ploché dráhy v kraji. Díky tomu se atleti museli vzdát osmidráhy, ta je jen v úseku na sprinty, jinak je ovál tvořen tartanovou šestidráhou. Navíc kvůli odvodnění ploché dráhy, se kterým původní záměr nepočítal, musela radnice ještě přidat necelý milion korun. Největší stavební činnost byla ukončena v polovině prosince minulého roku, v dané době byly hotové systémy odvodnění, závlahy fotbalového hřiště i vymezení jednotlivých sportovních ploch a vybudováno nové osvětlení. Založen byl také nový trávník na fotbalovém hřišti. Začátkem května se stavaři na sportoviště vrátili.

Všechny práce budou dokončeny do 30. června a plánované oslavy a slavnostní otevření z počátku července proběhne v náhradním termínu.

Atletický klub má od 15. května roku 2019 areál letního stadionu pronajat od města Kopřivnice na dobu 12 let a po dobu tohoto pronájmu má být dle podmínek dotace z ministerstva 20 % provozní doby sportoviště volně přístupné veřejnosti.

 

12 let po sobě sbírají odpad klienti centra Racek v okolních lesích a připojují se tak k oslavám mezinárodní kampaně Den země. Poslední akce proběhla 27. května, tedy zhruba o měsíc později než tradičně kvůli známým epidemiologickým důvodům a také proto, že se o uspořádání podělili dvě organizace – nízkoprahové denní centrum Racek a Armády spásy. Organizátorům přálo počasí a do úklidu na Bílé hoře se zapojilo 6 uživatelů nízkoprahového denního centra Racek a také jeho pracovníci. V lese na Bílé hoře posbírali a následně vynesli cca 100 Kg biologicky nerozložitelného odpadu. Akci financuje spolek „Máš čas?“ a to z peněz, které získává z rozpočtu MPSV i od města Kopřivnice. Tradiční jarní úklid je jedním ze způsobů, jak se sociální služba Racek snaží aktivizovat své klienty a zároveň udělat něco užitečného pro životní prostředí v okolí Kopřivnice.

 

Kopřivničtí skauti spustili na portálu Darujme.cz svůj projekt, ve kterém se snaží získat finance na rekonstrukci Skautského centra Trnávka.  Chlapecký oddíl strážců světla z Kopřivnice se schází v místním katolickém domě a v letošním roce dostal od Biskupství ostravsko-opavského na 20 let do pronájmu za symbolickou jednu korunu na rok nevyužívanou faru v Trnávce. Tam plánují jezdit na víkendové probyty a pořádat různé kurzy. Aby mohli základnu plně využívat je potřeba dokončit rekonstrukci objektu. Mnohé práce se snaží udělat svépomocí, přesto odborné činnosti musí objednat u řemeslníků. Všechny opravy dosahují podle rozpočtu zhruba 1,5 milionu korun. Aby se plány místním skautům vyplnily, založili prostřednictvím transparentního účtu veřejnou sbírku a vytvořili projekt na portálu Darujme.cz. Do konce května stihli skauti ve svém novém centru odpracovat více než 200 hodin, vybudovali nové odpady a rozvody topení, vybetonovali podlahy, udělali nové sanační omítky a další práce. Pokud to bude možné, chtěli by budovu plně využívat od letošního léta.

Kopřivnické středisko Vanaivan nabízí krásné místo a moderní základnu a tím pádem bývá velmi zaplněné. Skaut v Kopřivnici má mnoho členů a kapacita Vanaivanu někdy nestačí, proto se místní oddíl pustil do rekonstrukce skautského centra Trnávka, která má být místem nových možností.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice