13. 4. 2022

Legendární Slovenská strela vyjede exkluzivně na trať. Veřejnost bude mít poprvé možnost svézt se loni opraveným motorovým vozem M290.002. Tatra Trucks uvolnila do prodeje jízdenky na dvě speciální jízdy, které se uskuteční 6. května. Za jízdu z Kopřivnice do Ostravy a zpět chce Tatra 3 990 Kč. Za tuto cenu čeká zájemce svezení vlakem z Kopřivnice do stanice Ostrava-střed, občerstvení a prohlídka Železničního muzea moravskoslezského a také beseda s restaurátorem s vedoucím projektu renovace národní kulturní památky M290.002 Jiřím Střechou a Janem Palasem a cesta zpět. Vlak vyjede dvakrát: v 8.45 hodin a ve 13.15 hodin. Počet míst ve vlaku je omezen na 45 lidí, na palubě je zakázána konzumace jídla a nápojů. Tatra uskutečnila od loňské premiéry několik jízd, vždy šlo ale pouze o akce pro zvané.

 

Ranní požár v domově pro seniory v Kopřivnici, dvě zraněné osoby

Osm jednotek hasičů zasahovalo ve středu 13.4.2022 brzy ráno v Kopřivnici (okres Nový Jičín), kde hořel byt v pátém patře zdejšího domova pro seniory. Zraněny (nadýchány kouřem) byly dvě osoby, hasiči evakuovali dalších 54 osob do bezpečí. Příčina vzniku požáru je v šetření. Operační středisko hasičů bylo o požáru v kopřivnickém středisku sociálních služeb informováno ve středu krátce po půl páté ráno. Do České ulice vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Kopřivnice, Nový Jičín a Ostrava-Zábřeh, odkud přijel velký evakuační autobus Irisbus. Společně s nimi pět jednotek dobrovolných hasičů – Kopřivnice, Štramberk, Příbor, Frenštát pod Radhoštěm a Starý Jičín. Hořelo v bytě v pátém patře (6. NP) domu, hasiči dostali požár pod kontrolu za půl hodiny. Další půlhodinu jim zabralo dohašování s odvětráváním pomocí přetlakového ventilátoru a kontrolou okolních bytů, a to i nad a pod místem požáru. Většina obyvatel domu se již vrátila do svých domovů. Lidem z 5. patra bylo doporučeno počkat, než bude  prostor vyvětrán a uklizen – prozatímní útočiště našli u příbuzných, v denní místnosti odlehčovací služby a v klubu seniorů na ulici Sokolovské. Škody budou pravděpodobně o dost větší, než se odhadovalo ráno – budou se pohybovat v řádech několika milionů korun. Byt, kde požár vypukl, je zcela zničen, protější byt je poškozen kouřem, v bytech nad ohniskem požáru jsou poškozená okna a balkony, v nižších patrech došlo k poškození vodou. Tři byty jsou neobyvatelné, nájemníci dvou z těchto bytů jsou momentálně v nemocnici, třetí u příbuzných. Na zajištění náhradního ubytování se pracuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bibliobox na Severu. 30. 3. 2022 provedli pracovníci Kulturního domu Kopřivnice instalaci Biblioboxu před vchod do komunitního centra Pětka, kde sídlí naše pobočka Sever. Máte tak již možnost pohodlně vrátit knihy na tuto pobočku i mimo její provozní dobu. Společně s biblioboxem hlavní knihovny před kulturním domem tak již máme dva takové boxy, které vám usnadňují vrácení knih. Připomínáme také, že do boxu je možné vracet pouze knihy – CD, DVD, časopisy, meziknihovní výpůjčky a další (například Kouzelné čtení či společenské hry) do boxu, prosíme, nevhazujte. Knihy vkládejte do horního okénka hřbetem napřed. Když si předem otevřete dvířka druhou rukou, půjde vám to ještě lépe. Vrácené výpůjčky z boxu vám budou odečteny z čtenářského konta nejpozději následující půjčovní den.

 

Špatně položený plynovod brzdí stavbu křižovatky. Koncem minulého měsíce začala přestavba křižovatky poblíž kasáren na kruhový objezd. Po odstranění podkladních vrstev komunikace však čekalo stavebníky nemilé překvapení. Položení plynovodu neodpovídalo dokumentaci, kterou měli projektanti k dispozici, a hrozila kolize se stavbou. Kvůli zajištění bezpečnosti byla stavba dočasně pozastavena a nyní se hledá co nejbezpečnější a nejrychlejší řešení. Vloni na podzim probíhaly na místě nezbytné přeložky vodovodu a kanalizace, plynovod však měl být dle dostupné dokumentace v pořádku a projekt byl plynaři odsouhlasen. „Bohužel to není poprvé, kdy dokumentace neodpovídá skutečnosti. V minulosti někdo provedl nekvalitně svou práci a nám se to nyní vrací. Plynovod je v tomto místě zhruba půl metru pod zemí, avšak dle dokumentace to měl být dvojnásobek. O tomto stavu nevěděl ani správce plynovodu, který nám projekt křižovatky schválil. Nyní společně jednáme o vhodném technickém řešení,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný. Scénáře jsou dva: „Nabízí se řešení překrytí plynovodu ochrannými ocelovými pláty, které jsme v minulosti prováděli i v rámci jiných staveb. To nám však musí schválit plynaři, kteří mají na vyjádření měsíc. Samozřejmě doufáme, že zpětnou vazbu získáme rychleji,“ uvedl Ludvík Michalec z odboru rozvoje města s tím, že tento postup by výstavbu sice zdržel, ale dokončena by měla být letos. Druhý scénář již tak optimistický není. Pokud totiž plynaři navržené řešení neschválí, bude se muset provést  přeložka plynovodu. „Chápeme, že jsou občané naštvaní, my z toho taky nemáme žádnou radost. Není to chyba města, které stavbu projektovalo. Dříve se bohužel tolik nedbalo na řádné vedení dokumentací, neprobíhalo tolik kontrol, takže se s podobnými překvapeními občas setkáváme. Omlouváme se všem občanům za komplikace, stejně jako oni doufáme, že stavební práce budou brzy obnoveny a křižovatka se dokončí co nejdříve,“ uvedl vedoucí odboru rozvoje města Jiří Štěpán. Hlavním investorem rekonstrukce křižovatky je Moravskoslezský kraj, avšak město Kopřivnice se na akci také významně podílí. Předpokládané náklady projektu dosahují téměř 10 milionů korun, přičemž podíl města činí zhruba jednu třetinu.

 

POJEZ. NOVINKA SPOJUJE MORAVSKOSLEZSKOU GASTROSCÉNU

V kraji vzniká speciální program na podporu gastroturistiky. Projekt Pojez propojí osvědčené gastroslužby v regionu a turisty bude lákat na zážitky spojené s dobrým jídlem a pitím. Součástí Pojezu budou festivaly, workshopy. V plánu je i aplikace, díky které si zájemci budou moci snadno vyhledat podniky ve svém okolí. Do programu se mohou zapojit restaurace, kavárny, lokální farmy i obchody s potravinami v celém regionu. Pojez je celoroční aktivita, která bude podporovat gastroturistiku v Moravskoslezském kraji. Už v minulosti se tady objevil nápad podporovat regionální gastronomii. Jednalo se o projekt Jak šmakuje Moravskoslezsko. Pilotní Pojez fest se bude konat už 14. května v Dolních Vítkovicích. Pojez vzniká na podobném principu jako už fungující projekt Technotrasa. Všichni, kterým se myšlenka Pojezu líbí a chtějí být jeho součástí, se mohou hlásit na pojez@pojez.cz. Zatím je do Pojezu zapojeno zhruba deset podniků, například: Cokafe, Etáž, Fully Belly, Řeznictví u Bobra, Chilliman, Jednoduše, Maido, Mutant fast Food, Pochutnej si Bistro

Termíny Pojez festů:

  • 14.5. 2022           POJEZ FEST DOV (pilotní)
  • 13.8. 2022           POJEZ FEST KARLOVA STUDÁNKA
  • 3.9. 2022             POJEZ FEST OSTRAVICE
 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice