14. 12. 2016

 

ZŠ Emila Zátopka Vás srdečně zve 15. prosince na tradiční akci Vánoční jarmark, který se bude konat od 16:00 – 17:30 hodin v hlavní budově a koncert od 17:30 – 18:30 hodin ve sportovní hale.

 

Z důvodu zahájení stavebních prací na ulici Kpt. Nálepky prosíme občany, aby svá vozidla ve dnech od 8. – 19. prosince v době od 6:00 – 16:00 hodin parkovali mimo staveniště.

 

Kalendář města je letos věnován výročí Präsidenta. Ani letos nebudou ve schránkách obyvatel města Kopřivnice chybět městské stolní kalendáře. Ty na rok 2017 jsou věnovány 120. výročí vzniku prvního automobilu značky Tatra na území Kopřivnice. Od Präsidenta po současnost, tak se jmenuje městský kalendář, který se těsně před Vánoci zdarma objeví ve schránkách všech domácností v Kopřivnici a místních částech. „V roce 2017 uplyne přesně 120 let od výroby prvního automobilu v Rakousko-Uhersku Präsidenta. Radnice se proto rozhodla automobilové výrobě, která je pro město velmi důležitá, věnovat tradiční městský kalendář,“ uvedla tisková mluvčí kopřivnické radnice Jana Hromočuková. Stejně jako v předchozích letech bude kalendář obsahovat seznam kulturních, sportovních a společenských akcí, dny otevřených dveří a aktivity města. Lidé v něm najdou také data zápisů do mateřských a základních škol, termíny splatnosti místních poplatků, harmonogram přistavení velkoobjemových van na komunální odpad. „Letošní kalendář vznikl ve spolupráci s Technickým muzeum Tatra Kopřivnice, konkrétně s jeho kurátorem Radimem Zátopkem, který vyhledal v archivu potřebné fotografie a doplnil popisky k jednotlivým vozům,“ sdělila tisková mluvčí. Distribuce zhruba desíti tisíc kalendářů, mapujících výrobu osobních i nákladních automobilů značky Tatra, začne 20. prosince. Všechny domácnosti v Kopřivnici i místních částech by měly kalendář nalézt ve svých schránkách do konce letošního roku.

 

 

V prosinci se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm otevřela nová stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku. Prostřednictvím vystavených exponátů nabídne expozice jedinečnou možnost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního i civilního oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. století do poloviny 20. století. Jedná se o nevšední počin nejen na půdě Valašského muzea v přírodě, ale také v rámci podobných aktivit všech muzeí v České republice. Cílem expozice je seznámit zájemce z laického i odborného prostředí s historickým vývojem a vlivy formujícími podobu tradičního oděvu užívaného na Valašsku v časovém úseku od doby prvních známých historických pramenů do období poloviny 20. století. Proměny vzhledu oděvních součástek i celků jsou zde prezentovány především prostřednictvím originálních trojrozměrných a dvojrozměrných předmětů pocházejících ze sbírkových fondů Valašského muzea v přírodě a také jejich rekonstrukcemi, kopiemi či reprodukcemi. Exponáty jsou jednotlivě instalovány ve vitrínách, ale také v dioramatech, jež vás zavedou do konkrétních životních situací a scén, které podstatně ovlivnily charakter užitého ošacení pro danou příležitost. Závěrečná část expozice nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do studijního depozitáře, v němž je na vybraných sbírkových předmětech prezentována různorodost tradičního oděvu z Valašska. Expozici naleznete v 1. patře vstupní budovy Sušák a bude otevřena dle aktuální otevírací doby muzea.

 

Stejně, jako v předešlých letech, i v letošním roce bude druhá středa v prosinci patřit akci Česko zpívá koledy. Již pošesté se přesně v 18 hodin pomyslně spojí stovky míst po České republice, ale i na Slovensku a jinde v zahraničí, a lidé si hromadně zazpívají pět stejných koled či vánočních písní. Letos to budou písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Veselé vánoční hody a Pásli ovce Valaši. Písně se budou zpívat v tomto pořadí, a kde budou chtít, tam mohou přidat ještě píseň Vánoce, Vánoce přicházejí. Na Novojičínsku si lidé mohou společně zazpívat a přitom nasát předvánoční atmosféru například na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, kde i letos se zpíváním pomohou děti z pěveckého sboru Ondrášek, na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře podpoří zpívání sbor Schola. Zpívat se bude ale i v dalších městech ve Frenštátě pod Radhoštěm na náměstí Míru, ve Studénce na náměstí Republiky či na Slezském náměstí v Bílovci. Potřetí budou zpívat koledy také obyvatelé Domova Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm a po loňské premiéře se i letos připojí ke společnému zpívání v Kuníně, kde se bude zpívat v parčíku před obecním úřadem a ve Vrchách, kde bude akce Česko zpívá koledy v kostele svatého Jiří. Tam opět bude držet tón místní sbor Krákorky.

 

STŘEDA 14. 12. 2016, 16:30, KOPŘIVNICE, ZUŠ Zdeňka Buriana – Předvánoční koncert

 

STŘEDA 14. 12. 2016, 18:00, KOPŘIVNICE, Čajovna [árt té kafé] Mandala – cestovatelská beseda o Altaji – Ruská Altaj na Běluše

 

ČTVRTEK 15. 12. 2016, 16:00, 17:30, KOPŘIVNICE, ZŠ E. Zátopka – prodejní jarmark Vánoční koncert

 

Maraton psaní dopisů odstartoval. Přidat se mohou i lidé v Kopřivnici. Dopis, který může změnit život lidem, již se ocitli v nebezpečí nebo pod útlakem, může v příštích dnech napsat každý, kdo zavítá do čajovny Mandala v Kopřivnici.

Kopřivnice je jediným městem na Novojičínsku, kde se někdo veřejně připojil k akci Maraton psaní dopisů, vyhlášené organizací Amnesty International. V České republice se k akci, která začala v sobotu 10. prosince, připojilo 105 míst, v Moravskoslezském kraji je to šest míst v Ostravě, dvě místa v Opavě a po jednom v Třinci a Kopřivnici.

Organizátorkami kopřivnického pasní dopisů jsou Nikola Chromečková a Johana Cachnínová. Organizace Amnesty International ze stovek případů, kdy jsou nespravedlivě potlačována práva člověka, vybere každý rok dvanáct, které zařadí do akce Maraton psaní dopisů. Lidé pak mohou přijít na dané místo, kde se s případy seznámí, a mohou si vybrat jeden, kvůli kterému napíší dopis adresátovi, již má možnost věc změnit. Dopisy vcelku zabírají z loňských dvanácti případů jich asi sedm bylo řešeno. Kdo chce, může zajít do Mandaly a přidat se k pisatelům dopisů. Akce trvá do 20. prosince.

 

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice