14. 2. 2024

Pro rodiče žáků hlásících se na střední školy letos přichází významná změna. Poprvé mají možnost přihlašovat se elektronicky. Místo původních dvou mohou uchazeči podat hned tři přihlášky a školy seřadit dle svých priorit. Rodiče deváťáků a uchazečů o víceletá gymnázia mohou využít Bank iD (bankovní identitu) pro online přihlašování a ověření totožnosti. Elektronické přihlašování je možné od 1. do 20. února. Letos poprvé v přijímacím řízení na střední školy odpadá povinnost fyzicky odevzdat nebo poslat přihlášku. Systém žáky na základě výsledků jejich přijímacích zkoušek automaticky rozřadí podle jejich preferencí. Tento krok bude velkou úlevou pro rodiče 106 tisíc deváťáků. V Moravskoslezském kraji se může hlásit 11 tisíc deváťáků, kteří si mohou vybírat z téměř 1 300 středních škol a gymnázií v celém Česku. V případě, že rodiče nemají bankovní účet, si mohou zřídit bankovní identitu na všech pobočkách České spořitelny, ČSOB, FIO banky, Komerční banky a MONETA Money Bank. Elektronickou přihlášku je možné podat od 1. února 2024 do 20. února 2024, více informací najdou zájemci na doméně www.prihlaskynastredni.cz. Samotné přihlášky se pak podávají na webu www.dipsy.cz. Systém se týká také přihlášek na víceletá gymnázia.

 

V sobotu 17.2.2024 se v ostravském klubu Hudební Bazar koná koncert pražské kapely Jolly Joker & P.B.U. s kopřivnickou kapelou Charon. Srdečně zveme všechny fanoušky a příznivce žánrů těchto kapel. Začátek koncertu je plánován na 20:00 hodin.

 

Aršík k pětasedmdesátinám Monsieura Dakara. Česká pošta ve středu 14. února uvede do prodeje nový příležitostný písmenový poštovní aršík Karel Loprais. Námětem známek aršíku je Karel Loprais sedící na místě řidiče v upraveném kamionu Tatra s názvem Puma a celkový pohled na tento vítězný kamion Tatra z ročníku závodu Rallye Paříž – Dakar 1988 a na pozadí aršíku je zjednodušená mapa této motoristické soutěže. Autorem výtvarného návrhu aršíku se dvěma známkami, jejichž nominální hodnota je zastoupena písmeny „E“ a „Z“, je Petr Ptáčník. Karel Loprais by na začátku března oslavil 75. narozeniny. V Muzeu nákladních automobilů Tatra se ve spolupráci s Českou poštou bude konat křest poštovní známky s Karlem Lopraisem, a to ve čtvrtek 15. února od 14 hodin za účasti generálního ředitele České pošty Miroslava Štěpána, zástupců Tatra Trucks, a.s. a rodiny Karla Lopraise. Známka bude slavnostně pokřtěna před vítěznou Tatrou 815 4×4, se kterou posádka ve složení Karel Loprais, Tomáš Mück a Radomír Stachura v roce 1988 poprvé v Rallye Paříž-Dakar zvítězila.

 

Door-to-door sběr papíru se rozšíří do celého města. V roce 2022 zavedla Kopřivnice door-to-door systém sběru odpadů. V první fázi se jednalo o plasty a kovy, letos se tímto způsobem začaly svážet také papíry a nápojové kartony. Popelnice na papír se zatím sváží pouze v Lubině, ale od února o ně mohou žádat také obyvatelé rodinných domů ze všech ostatních lokalit. Systém door-to-door neboli „od dveří ke dveřím“ spočívá v přidělení odpadových nádob přímo k rodinným nebo menším bytovým domům. Lidé mají 240litrové popelnice na svých pozemcích a pouze v den svozu je nachystají pro svozovou techniku. Separované komodity tedy nemusejí nosit ke kontejnerovému stání, což se projevuje snížením množství směsného odpadu, jehož likvidace je finančně náročná. Popelnic na plasty čili těch se žlutým víkem, se již rozdalo 1095 kusů. Popelnice na papír mají modré víko a zatím se sváží pouze v Lubině. V rozpočtu na rok 2024 máme finanční prostředky na dokoupení dalších cca 500 kusů, nyní se mohou hlásit také zájemci z Mniší, Vlčovic i majitelé rodinných domů ve městě. První svoz z celého území Kopřivnice by měl proběhnout v květnu. Majitelé rodinných domů mohou o sběrné nádoby žádat na e-mailu lucie.kubalcova@koprivnice.cz nebo telefonicky na čísle 556 879 781.

 

Na ostravský Beats for Love míří držitel Grammy a nejlepší DJ planety David Guetta. Již za necelých pět měsíců odstartuje jubilejní 10. ročník největšího festivalu taneční hudby ve střední Evropě a pořadatelé oznámili hlavní hvězdu programu. Na Beats for Love přijede držitel dvou cen Grammy, hitmaker a aktuálně nejlepší DJ planety David Guetta z Francie, který proslul především svými housovými hity. Jeho dlouhodobé úspěchy korunují nejen 2 ceny Grammy z celkem 13 nominací, ocenění v American Music Awards nebo 4 prvenství v celosvětové anketě TOP 100 DJs, ale i spousta dalších mezinárodních cen. Britský hudební tandem Chase & Status uvede svou očekávanou show na hlavním pódiu Love stage, stejně tak Hybrid Minds z Anglie, ukrajinská DJ Miss K8 představí svůj set na Empire stage, která bude hostit subžánry hardcore a hardstyle. Stejná stage představí i nizozemského Dr. Peacocka, který se zaměřuje především na žánr frenchcore. Nejen netradiční prostředí a specifická atmosféra areálu Dolní oblasti Vítkovic dělá z Beats for Love jednu z nejunikátnějších akcí festivalové sezóny. Nadcházející ročník festivalu mimo jiné uvede i řadu menších scén a zón včetně pestrého doprovodného programu a konference Talking Beats. Festival Beats for Love proběhne již klasicky v ostravských Dolních Vítkovicích v termínu 3.–⁠6. 7. 2024.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice