14. 3. 2018

 

Vzhledem k tomu, že pro panelovou zástavbu je optická síť v podstatě dokončena, rada města v loňském roce schválila její postupné rozšíření i do okrajových částí města. Majitelé rodinných domků v lokalitách, kde dosud nejsou položeny žádné rozvody KTK, dostali do svých schránek dopisy s informacemi o možné výstavbě optické sítě a jejím budoucím využití. Průzkum probíhal do 5. března, ale zájemci, kteří z jakýchkoliv důvodů termín nestihli se mohou ještě do půlky března registrovat. Podrobné informace k možnosti využít možnosti napojit se na optickou síť najdou zájemci na webových stránkách kabelové televize www.ktk.cz/pruzkum. Výsledky průzkumu pomohou při rozhodování, kde s výstavbou optické sítě pokračovat a jak dimenzovat její kapacitu. Aby i majitelé nemovitostí, kteří nevyužijí nabídky v době výstavby, měli možnost se připojit na tuto nejmodernější telekomunikační infrastrukturu i v budoucnu.

 

Po dvaceti se muselo mateřské centrum klokan vystěhovat ze svých prostor v objektu bývalých jeslí na ulici Francouzské. Činnost tu omezili už od konce ledna, poslední program proběhl ve čtvrtek 15. února a poté se začali balit. Objekt čeká půlroční rekonstrukce. Od 1. března funguje Mateřské centrum Klokan v náhradních prostorách v budově pečovatelského domu na ul. Česká. Provoz centra bude probíhat téměř beze změn.

 

To je zákon, kámo. Tak zní podtitul doprovodného programu, který je součástí projektu Revolution train, v rámci, kterého do našeho města v minulém roce zavítal protidrogový vlak. Žáci devátých tříd si v minulém týdnu oživili filmový příběh, který ve vlaku před časem viděli. Tentokrát se ale ujali role kriminalistů a problematiku drog sledovali z druhé strany. Šlo o týmovou práci, členové každé skupiny si na začátku vybrali profesi, kterou zastupovali a poté byli lektorkou protidrogového vlaku oslovováni, aby posoudili jakých přestupků, či porušení zákona se hlavní aktéři ve filmu dopouštějí. V rámci soutěžení jednotlivých skupin se dozvídali více o okolnostech vzniku drogové závislosti, možnostech její léčby i rizicích trestně právních následků. Celkově návazný program proběhl v sedmi třídách z pěti kopřivnických základních škol. Návazný program spustil Nadační fond nové Česko v září loňského roku a na severu Moravu jej absolvovali školáci například v Ostravě, Bohumíně a v Novém Jičíně.

 

Druhý ročník Štramberského Jasoně turistické akce pojmenované po velmi vzácném druhu denního motýla žijícího u nás výhradně v okolí známé trúby má velké ambice. Vloni dorazilo do cíle 1138 účastníků. Letos by jich měly být tři tisícovky. Proto je vybráno celkem jedenáct tras: od dálkového pochodu či ultraběhu z Ostravy přes Olešnou (53 kilometrů) až po procházku s kočárky z Kopřivnice přes Paseky (šest kilometrů). Na start se mohou postavit jednotlivci, rodiny, včetně miminek v kočárcích, party kamarádů i týmy kolegů z práce. Jasoň se bude konat v sobotu 19. května a registrace bude jen v on-line formě od 5. května na webu www.bezvabeh.cz/strambersky-jason/register

 

V Novém Jičíně přibude další – devátý – kruhový objezd. V ulicích města je jich teď celkem osm. Nová okružní křižovatka poblíž náměstí zvýší hlavně bezpečnost na jednom z přechodů. Při nehodách totiž řidiči řekli, že chodce neviděli za předním sloupkem auta. Kruhový objezd by měl vyřešit taky problém s kolonami. Radnice ho slibovala už několik let, kvůli přeložkám inženýrských sítí ale vycházel příliš draho. Teď město našlo jiné řešení. Kruhový objezd sestaví dělníci z obrubníků přímo na asfaltu. A tím se radnice vyhne požadavku vodáren na zaplacení nového vodovodu a kanalizace. Tím, že tento kruhový objezd bude takhle levný, lepený, bez nějakého většího zásahu to tělesa komunikace, tak vlastně ustoupili od toho a všechny tyto opravy si udělají na svůj vrub, popisuje místostarosta Pavel Rozbroj (ČSSD) důvod, proč místo původně předpokládaných více než sedmi milionů bude kruhový objezd stát jen 2,5 milionu korun. Pracovat se začne na přelomu léta a podzimu.

 

Místní akční skupina Lašsko vyhlásila 4. ročník programu Mikrogranty MAS Lašsko, z. s. na podporu projektů, které svým naplněním podporují kulturní a tradiční život v obcích, lokální producenty a produkty, ochranu přírody, spolupráci a rozvoj území. Celkem MAS Lašsko rozdá 20 000 Kč, maximální dotace na jeden projekt je 4 000 Kč. Příjem žádostí probíhá do 31. 3. 2018.

 

V sobotu to v kopřivnické obřadní síni bzučelo jako v úle. Dorazili sem totiž ve třech vlnách účastníci prvního letošního vítání občánků. Do kroniky se pod termín 3. Březen 2018 zapsalo celkem 34 dětí, 16 děvčat a 18 chlapců. Tento rok plánuje radnice uspořádat více slavnostních obřadům, v rámci kterých přivítá nové občánky města. Aktuálně je přidán navíc dubnový termín díky většímu zájmu o akci ze strany rodičů. V loňském roce o vítání občánků projevili zájem rodiče 171 dětí, Proběhlo celkem 16 obřadů. V loni se narodilo 130 chlapců a 110 dívek, přičemž o rok dřív to bylo 123 chlapců a 122 dívek. I když se rodí více dětí, obyvatel máme méně. K 1. 1. 2017 měla Kopřivnice 22 253 obyvatel, k 1. Ledna 2018 o 135 méně – 22 118 osob s trvalým bydlištěm v Kopřivnici, a to číslo je dokonce 3 x větší než v roce předchozím.

 

Víc než osmdesát fotografií mají možnost shlédnout návštěvníci, pokud si k prohlídce vyberou novou expozici „Hradní fotoarchiv 1918-1933“. Ojedinělý fotoarchiv vzniklý z činnosti tiskového odboru prezídia ministerské rady sloužil pro reportážní a dokumentární účely a obsahuje téměř deset tisíc snímků zachycujících patnáct let Masarykova prezidentství. Autorem většiny z nich a zároveň tvůrcem hradního fotoarchivu je fotograf Jano Šrámek.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice