14. 9. 2018

 

Saúdští Arabové v Kopřivnici. Zvýšený počet Saúdských Arabů v Kopřivnici souvisí s automobilkou TATRA TRUCKS a.s. Jedná se o významné osoby, se kterými již delší dobu spolupracuje. Přijeli k nám za účelem několikatýdenního školení, společně s jejich rodinami a nejsou v žádném případě konfliktní. TATRA TRUCKS a.s. děkuje, že tyto osoby respektujete.

 

Informace o konání 25. zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice Starosta města svolává na čtvrtek 20. září 2018 25. zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice, které se uskuteční na městském úřadě v konferenční místnosti (10. patro, č. dv. 1084), Štefánikova 1163/12, Kopřivnice. Zahájení zasedání je stanoveno na 16.00 hodin.

 

Téměř přesně po roce se na kopřivnický ovál vrací vítěz loňského volného závodu jednotlivců Stanislav Mělničuk z Ukrajiny. Tehdy nechal za svými zády ve finálové jízdě v Kopřivnici tolik oblíbeného Josefa France. Letos však Mezinárodní závod jednotlivců střídá závod družstev     , přesněji Speedway Friends Cup, neboli Pohár přátelství. Ten se jede ligovým způsobem na čtyři kola a vždy jedna zúčastněna země je pořadatelem. Zatím jsou odjeta dvě kola a to v Maďarsku a na Ukrajině. Pohár přátelství vyvrcholí tento víkend třetím kolem u nás v Kopřivnici a v neděli pak poznají celkového vítěze v Žarnovici. V celkové klasifikaci zatím vedou jezdci pražské Markéty.Domácí tým, tedy tým Markéty Praha bude spoléhat na zkušené borce Ondru Smetanu a Michala Škurlu, které doplní české juniorské duo Petr Chlupáč a taky účastník finálové série Mistrovství světa juniorů Filip Háje co by letošní juniorský mistr ČR. Slovenský tým z Žarnovice představí kromě své hvězdy Martina Vaculíka to nejlepší, co mají doplněno o Milena Maneva z Bulharska. Těšit se tak můžeme na Davida Pacalaje, Michala Tomu, který tady předvedl skvělou jízdu při srpnovém Přeboru, či v Kopřivnici dobře známého Jakuba Valkoviče a v Kopřivnici nováčka Jána Mihálika. Třetím týmem je tým maďarského Nagyhalasz, v jehož sestavě se představí velezkušený několika násobný mistr Maďarska Norbert Magoši. Doplní jej mladí Roland Kovacz a Dennis Fezekas. Trojici maďarských jezdců doplní další ostřílený jezdec. Ukrajinská posila není nikdo jiný než Andrej Kobrin, velmi zkušený plochodrážník z Ukrajiny. Posledním týmem, je tým již vzpomínaného Stanislava Mělničuka, ukrajinské Speedway Rovno. Bašta ukrajinské ploché dráhy nasazuje do bojů Stanislava Mělničuka, velké juniorské naděje Marka Levišyna, Vitalije Lysaka a Vitalije Kovala.

Vyloučen není ani start dvou našich juniorů. Jan Macek a Roman Marek jako traťové rezervy mohou zasáhnout do bojů v podstatě kdykoliv. Celé odpoledne vyvrcholí finálovou jízdou třetího memoriálu Michala Matuly, ve které se utkají nejlepší jezdci každého týmu.

 

Dny evropského dědictví v Příboře. Ve dnech 14. září až 16. září město Příbor pořádá Dny evropského dědictví – European heritage days. V uvedených dnech si budete připomínat 100. výročí založení republiky s bohatým kulturním programem na různých místech města. Hned v pátek 14. září v Kulturním domě Příbor se uskuteční koncert Říkej mi to potichoučku, kde zazní swingová hudba v podání Václava Marka a jeho Blue Star a to ke 100. výročí narození skladatele Václava Pokorného. Vstup na koncert je volný. Následující den v sobotu 15. září v 10.00 hod. v městském parku bude vysazena městem Příbor lípa, jako připomínka vzniku samostatného Československého státu. Následovat bude v 11.00 hod. slavnostní odhalení pamětní desky akademického sochaře Františka Juraně. V Piaristické zahradě od 15.00 hod. proběhne ocenění města a koncert Lam Tria. V 17.30 hod. můžete v piaristickém klášteře zhlédnout film 28. Říjen 1918 na Moravě. Sobotní večer bude zakončen taneční zábavou v městském parku, kdy po celý večer bude hrát skupina Rockovi Lišáci. Neděle 16. září započne v muzeum Sigmunda Freuda Příborským muzejním ránem s poetickým komponovaným pořadem o kontrabasu s Marianem Šidlo Friedlem. Tento den budou bezplatně otevřeny příborské památky. S kronikářkou města paní Irenou Nedomovou si můžete od 10.00 hod. procházet s pověstmi města. Pro děti i dospělé je přichystaná ha Freudův zlý sen, sraz na náměstí ve 14.00 hod. Od 14.00 hod. vypukne slavnostní ukončení s doprovodným programem v duchu první republiky. Program naleznete na stránkách města Příbor.

 

Farmářský trh v Kopřivnici. V pátek 14. září od 9.00 hod. v centru Kopřivnice se uskuteční tradiční farářský trh, kde budete mít možnost nakoupit si plno věcí, které na takovém trhu můžete sehnat. Od ovoce, zeleniny, pečiva, mléčné výrobky, masa a mnoho dalšího. Můžete se těšit sadby na nabídku sadby a sazenic zeleniny, bylinek, ovocných stromků a keřů, okrasných rostlin, letniček a skalniček.

 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ: Náměstíčko, Štramberk. Rozverná hra italského dramatika Carla Goldoniho tentokrát v podání divadelního spolku Kotouč Štramberk se odehraje v pátek 14. září od 19.30 hod. v Kulturním domě Příbor. Autor barvitě vylíčil, co všechno je možné zažít na jednom benátském náměstíčku v průběhu proslulého karnevalu.

 

Janáčkovy chodníčky, Hukvaldy. V sobotu 15. září od 6.30 hod. se uskuteční již 42. ročník toulek krajem Leoše Janáčka pro pěší a cyklisty. Start všech tras na nádraží ČD Příbor. Trasy pro pěší 10 km, 15 km, 25 km, 50 km, pro cyklo 30 km a 60 km. Cíl všech tras v restauraci u Čechů.

 

Festival ptactva ve Štramberku. V sobotu 15. září od 9.00 hod. v Botanické zahradě ve Štramberku proběhne soutěž o ptácích a jejich migraci, která je určená pro děti a jejich rodiče. Těšit se můžete na ukázky odchytu drobných pěvců do ornitologické sítě za účelem kroužkování. Přijďte se zeptat ornitologa na to, co Vás zajímá.

 

Dny města Štramberk. V sobotu 15. září od 10.30 hod. si město Štramberk přichystalo městské oslavy spojené se Štramberským škrpálem. Průvod začne v 10.30 hod. od Restaurace Prosek a bude pokračovat na náměstí, kde je připravena řada koncertů orchestrů jako je DO ZUŠ Vítkov, DO Jistebník, DO Hradec nad Moravicí, DO Štramberk. Na závěr dne vstoupí v 18.00 hod. skupina Katapult revival.

 

UMĚNÍ V KINĚ: André Rieu Maastricht Concert 2018 Amore – hold lásce, KDK Kopřivnice. Pro všechny příznivce André Rieua si kino Kopřivnice přichystalo na sobotu 15. září od 18.00 hod. záznam koncertu z Maastrichtu. Letošní téma bude oslava lásky! Koncert je plný humoru, zábavy a emocí pro všechny věkové kategorie.

 

KONCERT: Kuijken, {oh!} / Telemann, Bach, Benda, Příbor. Koncert, který je v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, je naplánován na neděli 16. září od 15.00 hod. v kostele sv. Valentina. Speciálně pro jubilejní ročník SHF dojde k belgicko-polské syntéze celosvětově uznávaných špiček v provozování tzv. staré hudby. Setkání průkopníka ve hře na barokní příčnou flétnu Bartholda Kuijkena (ansámbl La Petite Bande), který se stal jedním ze zakladatelů tzv. poučené interpretace na dobové nástroje, a fenomenální houslistky Martyny Pastuszky zaručuje opravdu {oh!} exkluzívní zážitek! Tímto festivalovým barokně-klasicistním projektem je navíc opět utužováno spojení partnerských měst Katovic a Ostravy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice