15. 1. 2016

Příští rok bude město poskytovat dotace v oblasti kultury a sportu podle nových zásad. Žádosti o dotaci pro první kolo pro oblast kultury, osvětové činnosti a sport bude možné podávat od 15. do 19. ledna. Pokud budou vyčerpány dotace v prvním kole, druhé již vypsáno nebude. V rozpočtu je pro oblast kultury vyčleněno 700 000 a pro sport 8 200 000 korun.

 

Ostravsko má za sebou jednu z nejhorších smogových situací. Smog začal celý region Ostravska sužovat na konci minulého roku. Právě na Nový rok smogová situace poprvé kulminovala. Mikroskopická zrna prachu pocházejícího z průmyslových provozů, oceláren a také velkých i domácích topenišť, obsahují jedovaté a karcinogenní prvky nebezpečné pro lidské zdraví. Po krátkém zlepšení rozptylových podmínek se ve středu začala prašnost opět zvyšovat a ve čtvrtek dosáhla další kulminace na extrémních hodnotách v celém regionu. Ve večerních hodinách nebyla stanice v kraji, která by nenaměřila méně než 300 mikrogramů. Prašnost zasáhla Opavsko a Novojičínsko a také podhorské lokality, jako například Horní Lomnou. Čistý vzduch byl vlivem těžké inverze pouze na vrcholcích nejvyšších hor, zhruba od výšky 900 metrů nad mořem.Nejvíce zamořený vzduch dýchali lidé v Karviné. Tamní stanice naměřila v hodinových intervalech až 516 mikrogramů. V Českém Těšíně to bylo 439, Havířově 420, Frýdku-Místku 390, Orlové 380, Věřňovicích 348, Třinci 336, Studénce 309. Množství škodlivin v ovzduší se snížilo na všech měřených lokalitách.

 

Blíží se svátek milovníků jídla. Vypukne už tento pátek. Sedmý ročník Grand restaurant festivalu se koná 15. ledna, a lidé se mají na co těšit. V Moravskoslezském kraji se jej totiž letos zúčastní rekordní počet restaurací. Zapojí se do něj i nováčci. sedmého ročníku svátků jídla Maurerova Grand restaurant festivalu zúčastní 13 restaurací z regionu. Festivalové ochutnávky jsou v prodeji už od 1. prosince minulého roku. Podle aktuálních statistik si lidé objednali v kraji prozatím přes 700 degustací. Každý, kdo chce ochutnat z nabídky dohromady devětatřicetiv jídel v kraji, si koupí prostřednictvím internetu ochutnávku. Zvolí nejen restauraci, ale také jednu ze tří variant a následně vybraný pokrm nebo pokrmy, den i čas. Zájemci mohou následně svůj zážitek ohodnotit. A to na stejné internetové adrese: www.grandrestaurantfestival.cz.

 

Šansoniérka Daniela Krulikovská a pianista Ivo Saniter přivezou do Piaristického kláštera v Příboře akci s názvem „Večer šansonů“. V pátek od 19.00 hodin tak budete mít možnost poslechnout si interpretaci převážně francouzských šansonů, ale také písní českých, amerických, německých, polských či ruských. Do svého repertoáru zařadili například šansony Édith Piaf, ZAZ, Mireille Mathieu, Carly Bruni, Evy Olmerové, Marty Kubišové, Marléne Dietrich, Niny Simone, Tamary Gverdsiteli a mnoha dalších.

 

Kino Kopřivnice v sobotu nabídne přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku. Od 18.45 hodin budete moci shlédnout dílo G. Bizeta Lovci perel. Opera je uváděna francouzsky s anglickými a českými titulky a trvá 174 minut. Bizetova překrásná opera o vášni a touze na dálném východě se na jeviště MET vrací po sto letech. Sopranistka Diana Damrau zazáří jako Leila, krásná hindská kněžka, o jejíž ruku bojují znesváření lovci perel v podání tenoristy Matthewa Polenzaniho a barytonisty Mariusze Kwieciena. Z jejich úst zazní slavný duet „Au fond du temple saint“, oblíbená melodie všech milovníků opery. Režisérka Penny Woolcock rozebírá nesmrtelné téma čisté lásky, zrady a pomsty v inscenaci, která na jevišti Metropolitní opery vykouzlí barvitý podmořský svět. Dirigent Gianandrea Noseda přistupuje k Bizetově nespoutané hudbě v romantickém duchu.

 

Poprvé v roce 2016 se veřejnosti představí Městský dechový orchestr Kopřivnice. Zveme vás proto do prostor Kulturního domu Kopřivnice, kde se od 19.00 hodin uskuteční jejich Novoroční koncert. Orchestr diriguje Pierre Scotto, sólisty jsou Ivana Funioková, Lenka Krompolcová a Bronislav Baďura.

 

Plesová sezóna se nám pomalu roztáčí. O plesy nebude nouze ani tento víkend. V Kopřivnici můžete zavítat například na Ples farnosti svatého Bartoloměje a Základní školy svaté Zdislavy. Ten se bude konat od 19.30 hodin v Katolickém domě.

 

Na tradiční Hasičský bál jste zváni do Kulturního domu ve Štramberku v 19:00. K tanci a poslechu zahraje skupina Largo Zdeňka Sklenovského. Připravena bude také večeře a bohatá soutěž o ceny.

 

Chcete zvědět více o významu slova „Apiterapie“? Pak nesmíte chybět na přednášce MUDr. Jany Hajduškové. V zasedací místnosti Piaristického kláštera v Příboře se tato akce koná v sobotu od 9.00 hodin. A abyste věděli, na co se máte těšit tak vězte, že se bude mluvit o léčivé moci včel a včelích produktů.

 

Večer s cimbálovou muzikou Pramínky, 16. 1. 2016, Štramberk.

 

Zabijačkové hody – 16. 1. 2016 – 17. 1. 2016, Štramberk.

 

Nedělní pohádka v kinosále KDK: Divadélko Ententýky – Myška Klára, veverka Terka a sněhulák Mrkvička – 17. 1. 2016. Pohádka o prevenci nachlazení a vlivu pohybu a vitamínů na naše zdraví.

 

Loutkové divadlo Rolnička: „Pohádky o drakovi“ – 17. 1. 2016, Kino Kopřivnice.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice