15. 1. 2018

Pouze od 16. do 22. ledna mohou organizace a spolky podávat žádosti o dotaci na rok 2018 v programu na podporu kultury a osvětové činnosti.

 

Na úspěšný MAP naváže další projekt učený pedagogům rodičům i dětem. Přes šest stovek lidí se v loňském roce zapojilo do téměř padesáti aktivit pořádaných v rámci projektu MAP, Místního akčního plánu ORP Kopřivnice. Na výborně rozjetý projekt naváže letos pokračování. Rozdíl mezi ním a MAP bude mimo jiné v délce trvání. Zatímco MAP byl plánován na dva roky, MAP ORP Kopřivnice II je plánován na čtyři roky. Co ovšem zůstane velmi podobné, bude cíl a náplň projektu. Veřejnost i pedagogové se budou moci účastnit dalších přednášek, besed a vzdělávacích kurzů. Zapojit se budou moci také školská zařízení z celého ORP Kopřivnice, stejně jako rodiče dětí. V rámci MAP ORP Kopřivnice II budou zřízeny samostatné webové i facebookové stránky. Na nich zájemci již brzy najdou všechny potřebné informace.

 

Na konci roku 2017 míra nezaměstnanosti na Novojičínsku vzrostla na hodnotu 3,55 procenta.

 

DDM Kopřivnice zve děti od 1. do 4. tříd na pololetní příměstský tábor v pátek 2. února.

 

Přednáška Ladislava Cvíčka z cyklu Spisovatelé, tentokrát život a dílo Vítězslava Nezvala, proběhne ve středu 17. ledna ve Vile Machů od 18 hodin.

 

XIV. Swingový ples se koná 20. ledna v katolickém domě.

 

Nový Jičín spustil novou aplikaci “Město v mobilu”. Ta má umožnit rychlý přístup k základním informacím a zjednodušit komunikaci mezi obyvateli a úřadem. V rámci Moravskoslezského kraje je Nový Jičín jedním z prvních, který s touto novinkou přichází. Novojičínská radnice se každý rok snaží zavádět alespoň jednu moderní technologii. Po loňském klikacím rozpočtu je to nyní informační aplikace „Město v mobilu“. Funguje na chytrých telefonech a dostupná je zdarma. Aplikace, kterou si občan stáhne, funguje tak, že zde najde základní dlaždice aktuality, kalendář akcí, úřad, kontakty, průvodce, doprava, hlášení závad a nastavení. Lidé tak kdekoliv rychle zjistí, jaké jsou aktuální novinky ve městě, kdy jim jede autobus, kam vyrazit za kulturou nebo sportem. Výhodou je také přímé propojení kontaktů na úředníky a volání. Aplikace se bude dále vylepšovat. Přibude zde nová funkce, rezervační systém pro možnost objednat se na úřad na konkrétní termín.

 

I rok 2018 bude v rámci strategie MS kraje v oblasti školství patřit podpoře technického a přírodovědného vzdělávání. Budou podpořeny například laboratoře technických měření a virtuální reality, elektrolaboratoře, výuka jazyků, zmodernizuje se výuka přírodovědných předmětů, výuka digitálního vzdělávání a další. Do těchto projektů financovaných z Evropské unie se zapojí desítky škol zřizovaných Moravskoslezským krajem.

 

Obtíže močových cest i ledvin odhalí v Nemocnici Nový Jičín rychleji díky ultrazvuku za téměř dva milióny. Vyšetřování močového měchýře, močových cest, prostaty i ledvin mohou zájemci z Nového Jičína a okolí absolvovat daleko rychleji a přesněji. Nemocnice Nový Jičín, která je členem skupiny AGEL, zakoupila pro svou urologickou ambulanci nový maximálně moderní ultrazvukový přístroj, jehož výhodou je přesnější i rychlejší diagnostika, kterou umožňuje škála sond. K dispozici přitom bude jak pro stávající, tak i nové pacienty. Výjimečnost přístroje je především ve vysoké kvalitě obrazu, rychlé snímkovací frekvenci a automatické optimalizaci zobrazování. Díky těmto parametrům mohou zdravotníci i při změnách režimů zobrazení získávat automaticky nejlepší možný obraz, což je stěžejní pro správnou diagnostiku.

 

V Moravskoslezském kraji přibude další střední zdravotnická škola. Soukromá zdravotnická škola z Ostravy se rozšíří po necelém roce fungování. Její vedení tak reaguje na velkou poptávku po medicínských oborech na Karvinsku.

Na této zdravotnické škole byl velký přetlak uchazečů. Příležitost tak dostanou i žáci, kteří se nedostanou na již zavedené střední zdravotnické školy, v Českém Těšíně chtějí otevřít 2 až 3 třídy. Stejně jako v Ostravě budou studenty lákat na stipendia i budoucí zaměstnání v nemocničních zařízeních skupiny AGEL. Ta rozšířením školy reaguje na nedostatek pracovníků i stárnoucí personál. Moravskoslezský kraj ze stejného důvodu kromě vlastních zdravotnických škol podpoří také přípravu mediků na Ostravské univerzitě, aby univerzita mohla nabrat víc mediků, protože stát jí na to nedá. Výsledek uvidíme samozřejmě až za šest let, ale jsme připraveni to podpořit, abychom ukázali cestu i dalším krajům,“ potvrzuje náměstek moravskoslezského hejtmana Martin Gebauer. Na vzdělávání mediků pošle hejtmanství lékařské fakultě ročně zhruba půl milionu korun.  

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice