17. 1. 2018

 

SmVak Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Lubina – Drnholec ve čtvrtek 18. ledna od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací naleznete na www.smvak.cz.

 

Přednáška Ladislava Cvíčka z cyklu Spisovatelé, tentokrát život a dílo Vítězslava Nezvala, proběhne ve středu 17. ledna ve Vile Machů od 18 hodin.

 

Týmy zdravotnické záchranné služby vyjížděly v úterý 16. ledna odpoledne a večer ke zvýšenému počtu dopravních nehod – zasahovat musely u osmi událostí a ošetřit bylo nutno deset zraněných. Během poledne zasahovali záchranáři nejprve v Ostravě, a to u střetu dvou osobních vozidel. Ošetřeny byly dvě osoby s poraněními hlavy. Před čtrnáctou hodinou byl u Oder na Novojičínsku ošetřován jednašedesátiletý muž po střetu dodávky s kamionem, a to s poraněním hrudníku a hlavy. O tři čtvrtě hodiny později byli záchranáři voláni k havárii vozidla v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Středně vážně byla zraněna šestačtyřicetiletá žena. Souběžně pak jiná posádka ZZS řešila střet vozidel v Šenově na Novojičínsku. Pomoc byla poskytnuta osmašedesátileté ženě s poraněním páteře. Před tři čtvrtě na tři, tedy o deset minut později, bylo nutno poskytnout přednemocniční neodkladnou péči ženě zraněné při nehodě vozidla v Těškovicích na Opavsku. V další minutě přijali operátoři ZZS informaci o sražené cyklistce v Opavě. Žena středního věku byla ošetřena s poraněním horní končetiny poté, co ji srazilo vozidlo. Před sedmnáctou hodinou vyjížděla posádka záchranné služby ke střetu dvou automobilů a zranění muže při něm, do Chotěbuzi na Karvinsku. V jednadvacet hodin pak došlo ke dvěma zraněním (muže a ženy) při havárii vozidla v Dolní Suché, opět na Karvinsku. Všichni zranění pacienti byli po nehodách při vědomí a utrpěli převážně středně těžká poranění. Posádky ZZS je po ošetření transportovaly do spádových zdravotnických zařízení k poskytnutí další zdravotnické péče.

 

Tomáš Tomeček opět pokořil africké duny, v Dakaru si sám dojel pro stříbrnou medaili v letošním ročníku závodu Africa Eco Race 2018. Jako první jezdec v historii absolvoval v kabině vozidla značky Tatra sám, tedy v roli jezdce, navigátora i mechanika. Do poslední závodní jedenácté etapy Africa Eco Race 2018 vyrážel příborský jezdec Tomáš Tomeček se startovním číslem 401 jako druhý za Van de Laarem. Trasa pro závodníky nebyla opět jednoduchá, museli se vypořádat jak s pískem, tak také s dunami. Jedenáctou etapu nakonec Tomáš Tomeček zvládl jako druhý nejlepší jezdec, což mu v celkovém hodnocení letošní africké rallye přineslo senzační stříbrné místo. Velkou měrou na konečném umístění přispěla podle něj i skvěle fungující Tatra, která ho podržela po celou dobu závodu. Podle slov Tomáše Tomečka byl letošní jubilejní desátý ročník závodu jedním z nejpovedenějších, možná dokonce i tím nejlepším. Tomáš Tomeček startoval na africké rallye již poosmé v řadě a vždy se radoval na stupních vítězů.

 

Olympijský festival v Ostravě láká dobrovolníky! Stalo se téměř tradicí, že každý rok Ostrava hostí významnou sportovní událost či akci. Jinak tomu nebude ani letos, protože hned v únoru při příležitosti 23. Zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu se ve dvou největších moravských městech Brnu, a právě Ostravě uskuteční Olympijský festival 2018! Stejně jako ty předešlé, se ani tato akce neobejde bez notné podpory dobrovolníků. Centrem všeho dění se stane Ostravar aréna, stanoviště také budou ale i na Mariánském náměstí a milovníky zimních sportů určitě potěší, že součástí projektu budou také skiareály v Jeseníkách a Beskydech. I proto pořadatelé počítají s téměř tří stovkou dobrovolníků, kteří se budou chtít podílet na spolupráci během příprav i na místech samotného konání. Dobrovolníci mají zajištěnou stravu, certifikát o účasti, který slouží nejenom jako památka, ale mnohým účastníkům také jako důležitá součást jejich životopisu a v neposlední řadě se mohou těšit na oblečení.

Pokud máte zájem, určitě máte možnost se ještě přihlásit. Více informací a přihlášku najdete zde: www.olympijskyfestival.cz/dobrovolnici.

 

Britský den v Moravskoslezském kraji se bude konat 18. ledna 2018. Jedná se o celodenní přednáškovou a networkingovou akci pro představitele malých a středních podniků z Moravskoslezského kraje. Britský den v Moravskoslezském kraji je pokračováním velice úspěšné série tzv. Britských dnů v regionech České republiky, které organizuje Britská obchodní komora ve významných městech ČR. Celá akce je pod záštitou Moravskoslezského kraje, města Ostravy a je podpořena významnými subjekty, jako jsou Oddělení obchodu a investic Britského velvyslanectví, Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Agenturou pro regionální rozvoj a Krajskou hospodářskou komorou.

 

Rysici v Beskydech postřelil pytlák, pak uhynula na otravu organismu. Rysice Laura, kterou našli loni v říjnu mrtvou u horské obce Ostravice pod Lysou horou v Beskydech, se nejspíš stala terčem pytláka. Pitva potvrdila, že zvíře mělo ránu na noze, které zhnisala, samice pak zemřela na celkovou otravu organismu. V době, kdy zahynula, měla dvě mláďata. Ta jsou ještě mladá na to, aby byla schopná sama lovit, takže není jasné, jestli přežijí zimu. Ochránci přírody nemají věrohodné aktuální informace, že se koťata v širším okolí Lysé hory stále pohybují. Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury velmi citelnou ztrátou i z toho důvodu, že je to už druhá uhynulá samice, která vodila nebo mohla porodit mláďata. V celé České republice žije přibližně sedmdesát až osmdesát rysů. Hlavní příčinou, proč počty stagnují nebo se dokonce snižují, jsou střety s dopravními prostředky a pytláctví.

 

Na kulturu půjde letos opět více peněz. Moravskoslezský kraj znovu navýšil finanční příspěvky na kulturní památky a kulturní akce. Vedení kraje tím splnilo příslib každoročního nárůstu rozpočtu kultury o 10 procent. Ve způsobu podpory navíc došlo ke změně, v roce 2018 budou některé významné akce čerpat finance hned na začátku roku, což umožní výrazně zkvalitnit program akcí. Nově kraj finančně podpořil festival Štěrkovna Open Music 2018. Dalšími projekty jsou například Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Beats for Love 2018, Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2018, Colours of Ostrava, NODO 2018 – New Opera Days Ostrava/Dny nové opery Ostrava, Otevřené chrámy 2018, Jubilejní 15. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Jde o akce, které svým významem přesahují hranice kraje i celé České republiky.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice