15. 2. 2017

 

Požáry loni způsobily rekordní škody, viníci těch největších jsou neznámí. Ačkoliv požárů v Moravskoslezském kraji loni mírně ubylo, měli hasiči náročný rok. Bojovali s několika velkými požáry, kvůli kterým celkové škody vystoupaly na mimořádnou hodnotu takřka tři čtvrtě miliardy korun. Tak vysoká částka se ve statistikách neobjevila řadu let. Požár mořírny v Bohumíně se škodou 235 milionů, poničené železniční trakční vedení v témže městě za 153 milionů, stopadesátimilionový požár pekárny v Ostravě-Martinově a kopřivnické obchodní centrum v plamenech za více než padesát milionů. To jsou nejzásadnější události v kraji, u kterých hasiči loni zasahovali. Kromě železničního požáru, kde vyšetřovatelé stanovili jako příčinu požáru zkrat, se dosud nepodařilo odhalit, co rozsáhlé škody způsobilo. Čeká se na znalecké posudky.

 

Epidemii ptačí chřipky se nedaří zastavit. Počet ohnisek nákazy se o víkendu zvýšil na 20 v zemi, z toho dvě v Moravskoslezském kraji. Speciální opatření proto přijímají chovatelé drůbeže, ale i zoologické zahrady či stanice na záchranu živočichů. Zatímco volně žijící ptáky na území Moravskoslezského kraje zatím hubí chřipka prokazatelně pouze na Opavsku, ohniska nákazy u chované drůbeže jsou v jiných okresech. První ohnisko ptačí chřipky potvrdily laboratorní testy poslední lednový víkend v Ostravě-Svinově. Druhé objevili veterináři uplynulý víkend v Orlové u chovatele 55 kusů drůbeže. Několik jich kvůli nákaze uhynulo, zbytek v neděli veterináři usmrtili. O pomoc s chytáním ptáků požádali hasiče. Přestože kvůli riziku nákazy ptačí chřipkou platí už několik týdnů doporučení chovat drůbež v uzavřených prostorách bez kontaktu s volně žijícími ptáky, chovatelé ve Svinově ani Orlové to nerespektovali. Jejich drůbež pobíhala volně. V blízkosti byla dokonce jezírka, na nichž se zdržovali i divocí ptáci. Od nich se pravděpodobně virus rozšířil. Zatímco dvěma chovatelům, kteří přišli o svou drůbež, nehrozí za nerespektování doporučení žádný postih a mají právo žádat odškodnění, vysoké pokuty nyní hrozí lidem, kteří nedodrží nařízení stanovená pro tříkilometrová ochranná a desetikilometrová dozorová pásma v okolí ohnisek nákazy. Konec epidemie se zatím nedá odhadnout, ale měl by přijít nejpozději s příchodem oteplení a slunečního svitu. Ptačí chřipku ovlivňuje několik faktorů, ale šíří se hlavně v závislosti na migraci divokých ptáků a na počasí. Slunce ji dokáže zastavit, protože virus H5N8 zabíjí teplo a UV záření.

 

Vila Machů připravuje na čtvrtek 16. února v 17:00 hodin vernisáž autogramů ze sbírky Jiřího Hanibala spojenou s besedou za účasti hosta Dagmar Misařové – redaktorky rádia Český rozhlas Ostrava.

 

A v americkém dramatu deštivé dny se od 16. 2., 19:00 hodin v KDK představí Richard Krajčo a David Švehlík.

 

V pátek 17. 2. 2017 město Štramberk zve na Obecní bál v kulturním domě.

 

Minulý týden ministerstvo dopravy zveřejnilo statistiky řidičů s trestnými body. Mezi tuzemskými motoristy bylo na konci loňského roku 39 524 řidičů s dvanácti trestnými body. Každý 13. řidič si vysloužil alespoň jeden trestný bod. Ve správním obvodu Kopřivnice je 26 řidičů s plným kontem. Největší skupinu bodovaných řidičů tvoří ti, kteří mají na svém kontě dva body, následuje skupina se třemi body a na třetím místě je skupina řidičů se sedmi body. Téměř 10 procent z celkového počtu obodovaných řidičů tvoří cizinci. Nejvíce bodovaných řidičů přibylo v roce 2016 v Moravskoslezském kraji. Poměr mužů a žen s trestnými body je od poměru všech řidičů diametrálně odlišný – tvoří ho v současnosti 81,58 procenta mužů a 18,42 procenta žen. Co se týká věku – největší skupinu tvoří muži ve věku 25 let a ženy ve věku 31 let. K datu 31. 12. 2016 bylo na Kopřivnicku evidováno 31 854 řidičů. Přestupků a trestných činů započítávaných do bodového hodnocení řidiče se dopustilo 2 293 řidičů.

Nejčastějšími přestupky u nás vloni bylo překročení rychlosti v obci o véce než 5 a méně než 20 kilometrů v hodině, překročení rychlosti o 20 km/h a více v obci nebo o 30 km/h a více mimo obec, nepoužití bezpečnostního pásu, telefonování za jízdy. Po dosažení celkového počtu 12 bodů řidič přijde o oprávnění k řízení na dobu 12 měsíců. Pro navrácení je nutné absolvovat lékařskou prohlídku, dopravně psychologické vyšetření a přezkoušení odborné způsobilosti v autoškole. Aktuální počet bodů řidiče lze zjistit na obecních úřadech, či na Czech Pointu, nebo registru řidičů.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice