15. 2. 2019

V Beskydech začíná tradiční mapování velkých šelem. Po čtyři dny zde budou stopy rysů, vlků a medvědů hledat pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, k nimž se o víkendu připojí další zájemci. Ve stejném termínu proběhne letos poprvé mapování šelem v příhraniční části CHKO Bílé Karpaty. Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už po pětatřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, se zjišťuje, kolik šelem se v území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních pohybuje. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10 až 12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců.

 

Hasiči chystají Masopustní průvod, který projde obcí Mniší, v sobotu 16. 2. 2019, od 13 hodin.

 

Vila Machů chystá Listování pro děti i dospělé. Listovat se bude v sobotu 16. 2. od 14 hodin v cestopisech Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, účinkují Pavel Oubram a Tomáš Drápela, připomenou, že M. Zikmund v únoru slaví 100 let.

 

Nezapomeňte na Tradiční valentýnskou pouť v Příboře. 17. února bude připraven jarmark s historickým programem dobových divadelních skečů, středověkými soutěžními disciplínami pro děti i dospělé, dobovou muzikou, přehlídkou tradičních řemesel – 8.00 – 16.00.

 

Pravidelnou nedělní pohádku nabízí v neděli 17. 2. kino, Divadlo Aldente zahraje pohádku Rozárčina postýlka, v 15:30.

 

Městská knihovna Kopřivnice zve na besedu Indie – divoká a nespoutaná. Přednáší Michal Štěpánek, v pondělí 18. 2. 2019, od 18 hod.

 

Divadelní představení S tvojí dcerou ne, chystá KDK na pondělí 18. 2., od 19 hod. Představí se Petr Nárožný a Naďa Konvalinková.

Kopřivnická deska. V pátek 15. února od 17.00 hod. v Domě dětí a mládeže Kopřivnice si všechny malé, velké děti i dospělí mohou přijít zahrát deskové a karetní hry. Připraveno je kolem 100 her. Volné hraní od 17:00 – 19:00 pro děti, do 24:00 pro dospělé. Vstupné 20 Kč. S sebou přezuvky, svačinu, pití. V DDM možnost si uvařit čaj a kávu. Více na tel. čísle 556 812 204.

 

V pátek 15. února od 19.30 hod. v Kulturním domě Štramberk se uskuteční 29. ročník Obecního bálu. K tanci a poslechu hraje skupina Duet+ a cimbálová muzika.

 

PRO DĚTI: Výlet do ZOO. Bratrská jednota baptistů pořádá v sobotu 16. února od 15.00 hod. v centru Dětské misie „Salaš“ na ulici Jičínská 549. Čeká na vás barevná výzdoba, bujaré křepčení, krátké povídání, veselé soutěžení o sladké odměny, lahodné občerstvení a pestrá tombola. V ceně vyhrávající los do tomboly.

 

V sobotu 16. února od 14.00 hod. ve Vile Machů se uskuteční LiStOVáNí Legenda Z+H – divadelní představení pro dospělé, které potěší i školáky. Cílem tohoto LiStOVáNí je přiblížit pány Zikmunda a Hanzelku dnešním generacím, kterým vše připadá tak samozřejmé a netuší, že tihle dva byli a navždy budou opravdoví „frajeři“. Legenda Z+H v českém cestopisu nikdy nepomine. A jak už to s LiStOVáNím bývá, dá se s tím očekávat i spousta legrace. Účinkují Pavel Oubram a Tomáš Drápela.

 

UMĚNÍ V KINĚ: G. Donizetti: Lucie z Lammermooru. Opera autora Gaetana Donizettiho ožije na plátně kina Kopřivnice v sobotu 16. února od 17.30 hod. Natalie Dessay triumfovala ve velice úspěšné inscenaci Mary Zimmerman jako křehká hrdinka tohoto Donizettiho díla při premiéře, která zahájila operní sezónu 2007/2008. Teď se k této roli nevinné mladé ženy dohnané k šílenství vrací po boku Josepha Calleji, který ztvární jejího milence Edgarda.

 

Veselení a mše o pouti sv. Valentina v Příboře. Tradiční pouť – jarmark s historickým programem dobových divadelních skečů, středověkými soutěžními disciplínami pro děti i dospělé, dobovou muzikou, přehlídkou tradičních řemesel proběhne v neděli 17. února od 9.00 hod. v prostranství okolo kostela sv. Valentina. Dobový kolorit dávných jarmarků dotvoří potulní muzikanti, komedianti i řemeslníci. Pro děti i dospělé je připravena střelnice z luků a kuší, historická kapela, divadélko, dobové soutěže a hry. Malí a nejmenší návštěvníci mohou vyzkoušet dřevěný kolotoč. Prohlídnout si můžete zvěřince hospodářských zvířat a třeba i povozit na oslíkovi. Nebude chybět ani spousta lahodných pochutin a moků. Mše v kostele sv. Valentina v 9:30 hod. Kostel bude zpřístupněn od 10:45 do 14:00 hod.

 

Valentinské přástky v Příboře. Praktická ukázka vybrané tradiční rukodělné výroby spojená s možností vyzkoušení se uskuteční v neděli 17. února od 9.00 hod. v Muzeu a pamětní síni Sigmunda Freuda. U příležitosti příborské Valentinské pouti muzeum otevřeno mimo běžnou otevírací dobu. Zároveň si můžete prohlédnout výstavu Zboží ukryté v roce 1938.

 

DIVADLO: Mlsná Koza, Štramberk. V neděli 17. února Divadélko Mlsná koza pořádá od 10.00 hod. v cukrárně U Hezounu pohádku pro zvídavé děti a jejich rodiče. Odehraje se první z příběhů s názvem Kolem světa. Vhodné pro děti od 3 let, děti do 3 let pouze v doprovodu rodičů.

 

Kino v Kopřivnici zve na divadlo Aldente: Rozárčina postýlka. Magická, snová a bláznivá pohádka o nepořádné holčičce Rozárce. Rozárka se kouzlem zmenší a zabloudí pod svou vlastní postelí. Tam nachází věci, které pod postel sama zahodila! Bojovné a rozpínající se chuchvalce prachu, veselý ohryzek se zlomenou stopkou, smutnou ponožku bez kamarádky… Najde tam i svého ztraceného hodňouška a ušatce Myšáčka? A stane se z ní pak pořádná holčička? Pravidelná divadelní nedělní pohádka se uskuteční v neděli 17. února od 15.30 hod.

 

Tkaní na kolíkovém stávku ve Štramberku.V rámci rodinní akademie v neděli 17. února od 16.00 hod. v Městské knihovně Štramberk si můžete přijít vyzkoušet sami si utkat na kotlíkovém stavu.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice