18. 2. 2019

Ve středu 13. února se sešli na radnici lidé zapojení do plánování sociálních služeb. Na prvním veřejném jednání jim byly podány informace o plnění III. střednědobého plánu, o přípravě mapování potřeb pečujících osob a v diskuzi byly tématem problémy seniorů a osob se zdravotním postižením, znevýhodněním nebo jiným omezením. Druhé veřejné jednání pracovních skupin bude zaměřené na osoby v tíživé životní situaci, je naplánováno na středu 20. února opět od 15 hodin v 10. patře radnice.

 

Žáci devátých tříd mají poslední dny na to se rozhodnout, na jakou střední školu si podají přihlášku, mají možnost podat maximálně dvě přihlášky, a to nejpozději 1. března. Krajské střední školy mohou deváťáky lákat například na krajská stipendia. Ta měla vloni prokazatelný úspěch. Moravskoslezský kraj vydal publikaci s názvem „Nabídka oborů vzdělání na středních školách zřizovaných Moravskoslezským krajem“, která by měla ulehčit výběrprofese. Publikace uchazeči poskytne přehled škol a další užitečné informace. V Kopřivnici má stipendijní podporu obor SOU machanik seřizovač.

 

Čtyřicet pět tisíc korun převzalo Dětské centrum ve čtvrtek 7. 2. od zástupců zdejšího hokejového klubu. Symbolický šek byl výsledkem charitativní dražby dresů hráčů. Inspirací pro tuto podporu naši hokejisté našli již vloni v NHL, kde jsou tyto akce naprosto běžné. Kopřivnický klub má zájem zapojovat se pravidelně i do mimosportovního dění ve městě. První ročník s výtěžkem 60 000 korun byl pro hokejisty povzbuzením pro další charitní akce, za letošní dar si všichni dražitelé dresů zaslouží poděkování. Na slavnostní setkání s hokejisty si připravily děti z Mateřské a základní školy Motýlek krátký program a návštěvu pozdravili jak jinak, než v hokejových dresech. Centrum si podpory velmi váží a příspěvek tentokrát použije na speciální terapie, které pomáhají klientům centra v dalším rozvoji – jsou to hipoterapie, canisterapie, rehabilitační plavání, pracovní terapie a s tím související náklady na dopravu na procedury a svozy dětí.

 

Na drátěných panelech tu je rozmístěna jednoduchá- o to zajímavější expozice – Čeští vědci a jejich vynálezy. Pod hlavičkou projektu Otevřená věda III Akademie věd České republiky vznikla výstava karikatur českých vědců a jejich nejslavnějších objevů. Pamatujete si, kdo první objevil všechny čtyři krevní skupiny? Co mají společného zákony dědičnosti, lodní šroub, čočky a řada dalších světových objevů. Jejich autory jsou čeští vědci, o kterých jste možná ještě v životě neslyšeli. Přitom většinu jejich skvělých objevů a vynálezů používáme dodnes. Poznejte zábavnou formou naše vědce a jejich vynálezy! Výstavu je možno zhlédnout v čítárně knihovny v kulturním domě do 29. 3. 2019.

 

DDM Kopřivnice ve spolupráci s radnicí, kabelovou TV, kulturním domem, MŠ a ZŠ v Kopřivnici vyhlašuje 25. ročník soutěžní přehlídky dětských a mladých zpěváků. V minulosti se konala pod různými názvy, v posledních deseti letech je pojmenování ovlivněno populárními televizními soutěžemi a tak již šestým rok nese název Koprstar. Celá akce začíná castingem, ty se budou konat od 18. února na všech základních a některých mateřských školách, poslední proběhne 7. března od 16 hodin v DDM. Dalším výběrem projdou mladí zpěváci v semifinále, které se koná 20. března a finále proběhne v kinosále kulturního domu 2. dubna od 15:30. Tam vystoupí jako host i vítěz minikorpstar, který bude znám po finálovém odpoledni 13. března. Do celé akce se zapojuje každoročně kolem 500 zpěváků ve všech kategoriích.

 

Vila Machů nabízí v úterý 19. 2. cestovatelskou přednášku Petry Mückové o Izraeli, od 18 hod.

 

Přednáška „Spotřebitelské právo v denním životě“ je připravena v rámci cyklu aktivní senior, v klubu na Sokolovské ve čtvrtek 21. 2.

 

Rozšířená nabídka KTKdigi se od 1. února 2019 rozrostla o další dva tématické kanály. National Geographic a National Geographic Wild najdou diváci nyní v rámci programových balíčků Rozšířená nabídka a Thematic HD. National Geographic v ysílá převážně dokumentární filmy vlastní produkce. Začal vysílat ve Velké Británii v roce 1997. Nat Geo Wild vysílá od 1. března 2007, od 1.2. by National Geographic Wild. Podle upraveného názvu se mění i logo a grafika stanice. Nadále nabízí pořady o oceánech, národních parcích, divočině a nebezpečených zvířatech. Věděli jste, že existuje celkem 37 druhů kočkovitých šelem nebo že se lvi ve volné přírodě dožívají až 15 let? Cyklus dokumentů poběží celý únor, speciální premiérové díly každou neděli od 18 hodin.

 

Lašské muzeum v parku letos jako prvního autora představilo ve čtvrtek 31. ledna výtvarníka Josefa Blechu. Jméno znají znalci výtvarného umění nejen u nás, ale také ve světě, a to zejména díky jeho portrétním karikaturám. Nejraději tvoří osobnosti zabývajících se uměním. Do lašského muzea přivezl úzký výběr kolekce na téma Karikatura v hudbě, hudba v karikatuře. Rád navštěvuje koncerty a jeho tvorba je významně ovlivněna hudebním světem – vznikly tak karikatury Boba Dylana, Micka Jaggera, Jimi Hendrixe a mnoha dalších. S kreslením začal v roce 1976. Kreslení je pro něj odreagování a relax, protipól ke stresující manažerské práci. Na kontě má přes 40 výstav.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice