16. 12. 2019

Den otevřených dveří na ZŠ sv. Zdislavy je přeložen na 4. 2. 2020, v původním termínu 15. 12. 2019 nebude.

 

V Moravskoslezském kraji se začíná šířit projekt s názvem IN.F.Obálka, který si klade za cíl zvýšit bezpečnost seniorů. Obálky s informacemi o dříve narozených jsou již pár dní k dostání také na kopřivnické radnici. Projekt IN.F.Obálka neboli Informace jako Forma Ochrany chce napomoci zachraňovat životy a pomoci složkám integrovaného záchranného systému (IZS). Princip je přitom velmi jednoduchý. „Senior si může u nás na odboru sociální věcí a zdravotnictví nebo Senior Pointu vyzvednout obálku, do které vypíše informace o svém zdravotním stavu, lécích které užívá a kontaktů na své blízké. Tuto obálku umístí do lednice,“ nastínila Pavla Zrunková z odboru sociálních věcí a zdravotnictví.
Aby záchranáři o přítomnosti obálky v lednici věděli, je ke každé přiložen magnet nebo samolepka. „Tímto způsobem senioři označí svou lednici, aby záchranáři věděli, že důležité informace uvnitř najdou,“ doplnila informaci Pavla Zrunková s tím, že lednice byla vybrána z důvodu univerzálnosti. „Podle tvůrců projektu je lednice nejen dobře rozpoznatelným místem pro záchranáře, vlastní ji každý, ale třeba v případě požáru objektu v ní vydrží ona obálka,“ prozradila. Kopřivnice obdržela v první vlně 1 500 obálek. Mohou si je zdarma vyzvednout nejen sami senioři, ale také jejich blízcí. In.F.Obálka obsahuje plastovou obálku, formulář, informační leták s návodem na vyplnění a magnetku nebo samolepku pro označení lednice.

 

V úterý 17. prosince od 17 hodin se koná ve velkém sále kulturního domu koncert nazvaný Vánoční čekání.

 

O dvě hodiny později vás překvapí v kině dramaturgové projekcí naslepo.

 

Ve středu hostí katolický dům Kopřivnice od 17 hodin vánoční koncert hudebního oboru ZUŠ Z. Buriana.

 

Hodinu poté začíná charitativní módní přehlídka ve vile Machů.

 

Vánoční koncert městského dechového orchestru Kopřivnice začíná v KDK 20. prosince od 18 hodin.

 

Senioři mají v našem městě velkou podporu. Radnice financuje kluby seniorů v Kopřivnici a místech částech a zároveň připravuje a spolupořádá mnoho akcí a to od roku 2012 prostřednictvím odboru sociálních věcí a zdravotnictví v programu s názvem aktivní senior. V letošním roce byly také aktivity podpořeny financemi z kraje v rámci dotačního Programu na podporu zdravého stárnutí v Moravskoslezském kraji. Například v tomto měsíci mohli senioři navštívit preventivní program senior bez nehod, byla vyhodnocena křížovkářská liga a od 9. prosince se rozdávají seniorské obálky.

Přes 60 tisíc seniorů v severomoravském regionu může mít v lednici obálku s osobními informacemi důležitými pro záchranáře. Podobný projekt už úspěšně funguje v dalších koutech republiky a nyní zvyšuje bezpečnost seniorů a lidí co bydlí sami také náš kraj. Seniorské obálky si mohou zájemci vyzvedávat i pro své rodiče či prarodiče. Prozatím tisíc kusů je k dispozici na odboru sociálních věcí u paní Pavly Zrunkové v 2. patře radnice, dalších 500 obálek je k dispozici hned vedle v kanceláři, kde se nachází Seniorpointu. Ten je otevřen každé pondělí od 8 do 16:30 hodin. Pokud si je nestihnete vyzvednout do pondělí 16. prosince, budete mít další možnost až v novém roce.

 

Kopřivničtí policisté objasnili případ nahlášeného znásilnění u Větřkovické nádrže, ke kterému došlo poslední srpnový den. 48letý recidivista z Frýdeckomístecka zcela nahý nečekaně přiskočil k 26leté ženě a za pevného sevření se jí dotýkal na intimních místech. Poškozená utrpěla psychickou újmu, k jejímu zranění či ke škodě na majetku nedošlo. V těchto dnech je již obviněný muž na základě příkazu umístěn ve Vazební věznici v Ostravě.

 

Základní a mateřské školy v Kopřivnici budou během vánočních svátků uzavřeny. Posledním dnem, kdy školky zajistí hlídání dětí, je pondělí 23. prosince. Mateřské školy budou uzavřeny tři dny, od pátku 27. do úterý 31. prosince. Od čtvrtka 2. ledna školky opět zahájí provoz, o uzavření školek budou rodiče informováni prostřednictvím nástěnek ve všech mateřských školkách.

 

V polovině prosince vstoupí v platnost nové jízdní řády, které přinášejí několik novinek. Se změnami se mohou lidé podrobněji seznámit jak na internetových stránkách města Kopřivnice, tak prostřednictvím wubuportal.idos.cz. Už před plánovanou změnou došlo 1. prosince k trvalému uzavření pokladních přepážek ve stanici Štramberk a Veřovice a lidé si tak lístek na vlak koupí v uvedených stanicích přímo ve vlaku. Jednou z novinek je přímé spojení Ostravy s Kopřivnicí. To zajistí České dráhy čtyřmi páry vlaků denně, na které navíc budou navazovat další spoje. Rychlíky na lince Brno – Kojetín – Přerov – Hranice – Ostrava – Bohumín a zpět bude místo Českých drah nově provozovat společnost RegioJet.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice