16. 12. 2020

Proběhnou poslední letošní svozy bioodpadu od rodinných domů v Kopřivnici a místních částech. Ve středu 16. prosince proběhne svoz v Lubině a na ulicích Na Luhách, Mírové, Dělnické a 1. května, v pátek 18. prosince ve Vlčovicích a Mniší plus na ulicích Komenského, Havlíčkově, Jiráskově, Tyršově, Palackého, Pod Stadionem, Husově, Na Pinkavce, Severní, Příborské a Dolní. V posledním z uvedených termínů budou rovněž svezeny kontejnery o objemu 770 litrů ze sídlištní zástavby.

 

Na Novojičínsku slouží dvě nové důležité silnice. V úterý ráno ministr dopravy Karel Havlíček, zástupci ŘSD, stavebních firem Metrostav a Morava Eurovia a Moravskoslezského kraje přestřižením pásky otevřeli rovnou dva úseky silnic důležitých pro Moravskoslezský kraj- nový úsek dálnice D 48 Rybí-Rychaltice a silnici I/58 mezi Příborem a Mošnovem. Na nebezpečném úseku z Nového Jičína do Frýdku-Místku zemřelo za dvanáct let 23 osob. Rovný úsek sváděl řidiče k ignorování omezení rychlosti na 90 kilometrů v hodině, někteří řidiči dokonce přejížděli přes všechny pruhy do opačného směru jízdy. A tak se této silnici začalo říkat silnice smrti. Tento klíčový jedenácti a půl kilometrový úsek je důležitý proto, aby se vybudoval zásadní obchvat Frýdku-Místku a tím se přiblížily polské hranice. Stát i kvůli covidu investuje na příští rok výrazně více než jindy, zabezpečuje práci pro firmy, ale i dodavatele, subdodavatele, a udržuje míru nezaměstnanosti. Na zahájení čeká akce Velký Mošnov, kde se připravuje výstavba velkého mezinárodního logistického centra, které bude nabízet tři druhy dopravy – velké železniční cargo, dvě dálnice a letiště.

 

Městský úřad funguje v omezeném provozu, objednaní lidé však mohou přijít i mimo úřední hodiny. Městský úřad v Kopřivnici je i nadále otevřen veřejnosti každé pondělí a středu, a to dopoledne mezi 8. a 10. hodinou a odpoledne v době od 14 do 17 hodin. Prosíme občany, aby nutnost osobní návštěvy pečlivě zvážili a upřednostňovali písemnou, elektronickou či telefonickou komunikaci. Úředníky je možné kontaktovat kterýkoliv pracovní den v běžné otevírací době – telefonní seznam. Je-li  osobní návštěva nezbytná, doporučujeme se předem objednat prostřednictvím objednávkového systému nebo telefonicky. Abychom co nejvíce omezili kumulaci většího počtu lidí na jednom místě, budou mít objednaní klienti možnost návštěvy i mimo uvedené úřední hodiny.

 

Akce příjezdu Slovenské strely do Kopřivnice, která se měla konat v úterý 15. 12. od 12:30 hodin, se ruší. Důvodem je technická závada na pohonu vozidla, která byla zjištěna při zkušební jízdě. Nový termín příjezdu Slovenské strely je plánován na leden. Slovenská strela je železniční veterán a její uvedení do perfektního stavu, aby mohla na trati jezdit se soudobými rychlíky, není jednoduchá věc. Proto pracovníci z Českomoravské železniční opravny dostali dostatek času, aby národní technická památka Slovenská strela byla na svou cestu do Kopřivnice skvěle připravená.

 

V předvánočním období se na kopřivnické radnici každoročně konají sbírky pro potřebné. Ani letos tomu nebylo jinak. Sbírka zimního ošacení pro potřeby klientů tří organizací působících na území města – Armády spásy, spolku „Máš čas?“, který provozuje Nízkoprahové denní centrum Racek a Střediska sociálních služeb města Kopřivnice provozující Azylový dům a Noclehárnu byla již odvezena. Pro její odvoz bylo zapotřebí dvou plně naložených osobních automobilů.

Město Kopřivnice pořádalo mezi svými zaměstnanci ještě další dvě sbírky. Každoroční sbírka dárků pro děti ze sociálně slabších rodin, které žijí na ubytovně Pod Červeným kamenem, se tradičně setkala s velkou odezvou. I v tomto případě se dárky do jednoho osobního auta nevešly a k přepravě byla použita dodávka. „Jsem za tu záplavu hraček, knih, plyšáků ale i věcí do školy za naše klienty moc vděčná. Přála bych všem vidět tu radost dětí,“ uvedla dojatá vedoucí ubytovny Pod Červeným kamenem Blanka Kuráňová nad množstvím dárků.

Třetí, tentokráte finanční, sbírka na štědrovečerní večeři, kterou Armáda spásy plánuje zpříjemnit Štědrý den osobám bez přístřeší, byla novinkou letošního roku. Snahou bylo dosáhnout 140 Kč na porci pro zajištění 35 večeří. Mezi úředníky se dokonce podařilo vybrat částku o 1.150 Kč vyšší než jsou předpokládané náklady na večeře. Armáda spásy tento přebytek využije na nákup potravin na štědrovečerní večeři pro vybrané uživatele Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, kteří jsou v tíživé finanční situaci a nemohou své rodině zajistit plnohodnotně strávený Štědrý den.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice