16. 8. 2021

V Kopřivnici opět stroje bez brzd. Po plochodrážním víkendu na začátku července se ve středu 18. srpna mohou příznivci motoristického sportu těšit na další lahůdku: v Kopřivnici se pojede juniorské mezinárodní mistrovství ČR na ploché dráze. Na rychlém ovále si dá dostaveníčko nejen naši domácí nejlepší v kategorii do 21 let a nebudou chybět ani hvězdy, které se už dokázaly vyšvihnout mezi naši absolutní elitu. Především to bude Jan Kvěch, který svými výkony letos zastínil i naši domácí jedničku posledních let Václava Milíka. Honza se ve 20 letech úspěšně popral se světovou špičkou ve dvou závodech Grand prix v Praze a získal několik cenných skalpů, mj. loni bronzového Fredrika Lindgrena. Ztížit roli favorita mu budou chtít jeho kluboví kolegové a vrstevníci z pražské Markéty Petr Chlupáč, Daniel Klíma, ale i kopřivnický Jan Macek. Výkonnostně je tato trojice velmi vyrovnaná a na dráze to je vidět. Všichni tři se vzájemně porážejí a jejich vzájemné souboje jsou ozdobou každého závodu. Jan Macek se stal letos jezdcem Olymp Centra sportu, začal trénovat v pražském klubu a vzestup potvrdil v prvním závodě letošního juniorského mistrovství v Pardubicích, kde prohrál po velkém souboji jen s vítězným Chlupáčem a skončil stříbrný! I v extralize družstev Honza Macek řádí jako černá ruka, V barvách Slaného se dokonce ve druhém kole stal nejlepším jezdcem Slaného a pátým nejlepším v závodě. Rozhodně ale nebudou do počtu i další: pardubický Daniel Šilhán zjara stál kvůli operaci ruky, ale rozjíždí se do loňské formy, pražský Pavel Kuchař si vyzkoušel i reprezentaci, ambiciózní je Slovinec Miran Pražnik, ale rychle se zlepšují i mladí, kteří přešli ze slabších kubatur: Jan Jeníček, Bruno Belan, či Milan Dobiáš. Na plochodrážních půllitrech bez brzd a převodovky, poháněných metylalkoholem, začínají svou sportovní kariéru i další dva kopřivničtí odchovanci: Jakub Sazovský a Radek Bambuch. Zatímco v lize jim většinou patří nevděčná role náhradníků, v individuálních závodech sbírají cenné zkušenosti a na domácí dráze se pokusí urvat body v soubojích se svými vrstevníky.

Závod začíná v 16:30 a jeho součástí bude i nástavbová část – 6. ročník memoriálu Michala Matuly, domácího závodníka, který tragicky zahynul v roce 2007 při ligovém závodě v polském Krosně.

 

Ostravská univerzita otevřela 16. 8. vlastní očkovací centrum. Bude v něm očkovat nejen studenty a zaměstnance školy, ale i veřejnost.

 

Včelaři v Moravskoslezském kraji letos vytočili podstatně méně medu než loni.

 

Hokej – př. utkání (13. 8.) HC ISMM Kopřivnice – HC Bobři Valašské Meziříčí 2:6 (1:1, 0:3, 1:2).

 

Přihlašování na 12. ročník větřkovického triatlonu (5. 9. 2021) je v plném proudu.

 

Kopřivnický klub malé kopané definitivně zrušil sezónu 2020/21 z důvodu, že polovina družstev nechce dohrávat soutěž za aktuálních covidových podmínek.

 

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku se protáhne, kvůli covidu i sesuvu půdy. Nedostatek stavbařů i nepříznivé přírodní podmínky zřejmě prodlouží dobu výstavby obchvatu Frýdku-Místku. Předpoklad, že alespoň první část komunikace by mohla být zprovozněna ještě letos, se tak nejspíše nenaplní. U obou etap obchvatu Frýdku-Místku má Ředitelství silnic a dálnic nyní ve svých informačních materiálech uveden jako termín uvedení do provozu rok 2022. Bez uvedení konkrétního měsíce, jak tomu v jiných případech obvykle bývá. Věc je totiž stále řešena na úrovni celostátního vedení ŘSD a dodavatele stavby, kdy se zúčastněné strany snaží o urychlení výstavby na podstatné části staveniště tak, aby byl dodržen nebo přiblížen původní lednový termín zprovoznění hlavní trasy, a to minimálně po mimoúrovňové křížení se silnicí I/56. Město se chce zbavit tranzitní dopravy. Zprovoznění celé první etapy by mělo proběhnout nejpozději do první poloviny září 2022, v případě druhé etapy je termín otevření obchvatu stanoven na červenec 2022.

 

Dny rodin opět podpoří pěstounství, také nabídnou zábavný program pro rodiny

První tři zářijové neděle budou v Moravskoslezském kraji patřit DNŮM RODIN. Odpolední akce se uskuteční v atraktivních lokalitách na hradě Sovinec a zámcích ve Frýdku-Místku a Kuníně. Nabídnou zábavný program pro celou rodinu, ale také upozorní na náhradní rodinnou péči. Cílem těchto akcí konaných v rámci kampaně Dejme dětem rodinu je informovat o pěstounství a motivovat k němu další ochotné lidi. V našem kraji je zhruba šest stovek dětí, které vyrůstají v domovech, i když by mohly žít v náhradních rodinách. V roce 2020 bylo v Moravskoslezském kraji do náhradní rodinné péče či do osvojení přijato celkem 91 dětí, dalších 110 dětí se ujali pěstouni na přechodnou dobu. V roce 2019 šlo k pěstounům či do osvojení 99 dětí, k pěstounům na přechodnou dobu 128 dětí. Žadatelů, kteří vloni dětem nabídli zázemí, bylo celkem 122. O osvojení požádalo 42 z nich, o pěstounskou péči projevilo zájem 55 lidí, pěstouny na přechodnou dobu se nově chtělo stát 25 osob. Na Dnech rodin budou moci rodiny s dětmi i ostatní výletníci zdarma navštívit zajímavé kulturní památky. První z akcí se bude konat 5. září na hradě Sovinci, další 12. září na zámku Frýdek-Místek, poslední v neděli o týden později, 19. září, na zámku Kunín, vždy od 13 do 17 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na speciální prohlídky památek, loutková představení, vystoupení dětí z dětského domova, klauny, kreativní dílničky, skákací hrady a další zábavu. Samozřejmě nebude chybět edukační program zaměřený na náhradní rodinnou péči a její propagaci.

 

Tatra podpořila české hasiče v Řecku vysláním servisního vozidla. Řecko na začátku srpna sužují velké požáry. Do boje se živlem se kromě řeckých hasičů zapojily jednotky z celkem 22 zemí. Z Česka vyrazil na pomoc konvoj 15 hasičských vozů s celkem 36 hasiči. Do Řecka dorazili v neděli večer a zapojili se do hašení požáru na poloostrově Peloponés. Vzhledem k tomu, že hasiči využívají do značné míry techniku vozy Tatra, rozhodla se Tatra Trucks pro dobrovolnou pomoc: ve spolupráci se společností THT Polička vyslala do Řecka podpůrný servisní tým.  „Přípravu výjezdu servisního vozidla jsme spolu s THT Polička začali připravovat na základě zpráv z médií, že se čeští hasiči do pomoci Řecku zapojí. Návrh na tuto podporu našim hasičům jsme následně projednali s brigádním generálem Davidem Karešem a gen.mjr. Vladimírem Vlčkem, kteří tento druh pomoci přivítali. Servisní vozidlo, jehož posádka je složená ze servisního týmu Tatra Trucks a THT Polička, odjelo do Athén v úterý večer,“ řekl Pavel Lazar, generální ředitel automobilky Tatra Trucks. Rozsáhlé lesní požáry v Řecku, které ohrožují i hlavní město Atény, pomáhají Řekům hasit stovky zahraničních hasičů. Vyslalo je již 22 zemí, z nichž je polovina z Evropské unie. Jde o nejrozsáhlejší požáry za poslední desítky let. V neděli večer všem hasičům, kteří se zapojili do akce, na Twitteru poděkoval řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice