17. 11. 2014

 

V některých částech kraje platila smogová situace vinou zhoršeného ovzduší od noci na sobotu. Smog trápil nejvíce obyvatele Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český hydrometeorolo­gický ústav. V dalších oblastech jako Bruntálsko, Novojičínsko a Opavsko ovzduší tak znečištěné nebylo. Na Frýdecko-Místecku se smogová situace zase netýkala Třince a okolí. Na území Moravskoslezského kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných čtyřiadvaceti­hodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 18 a 76 mikrogramy na metr krychlový. Povolený limit je 50 mikrogramů. Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvaceti­hodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Nejlépe se dýchalo lidem ve Frýdku-Místku. Naopak nejvyšší koncentrace zaznamenaly stanice v Ostravě-Zábřehu a Studénce. Kvalita ovzduší bývá v regionu zhoršená hlavně na podzim a v zimě. Na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech, část škodlivin podle odborníků pochází rovněž ze sousedního Polska.

 

 

Minulý týden proběhla na dvou místech v Moravskoslezském kraji dopravně preventivní akce s názvem „Vidět a být viděn“, která byla zaměřena především na správné osvětlení vozidel. Akce, která měla preventivní charakter, se zúčastnili policisté z dopravních inspektorátů spolu s krajským koordinátorem BESIPU. Pro kontrolu osvětlení motorových vozidel byl použit technický prostředek, tzv. regloskop, s odbornou obsluhou. Po zastavení vozidla policejní hlídkou a po provedení silniční kontroly, byla řidiči přítomným koordinátorem BESIPU nabídnuta bezplatná kontrola osvětlení vozidla regloskopem s případným dalším doporučením seřízení světlometů. Celkově policisté zkontrolovali 45 vozidel, z toho bylo u 23 vozidel zjištěno špatné seřízení světel. Ve 33 případech bylo pro kontrolované řidiče problémem najít ve vozidle náhradní žárovky do osvětlení a ve 13 případech měli řidiči u vozidel s denním svícením problém nalézt spínače potkávacích světel.

 

 

Na Koreji vzniká 65 parkovacích míst. Přestože většina plánovaných změn organizace dopravy na sídlišti Korej byla kvůli kolizi s rekonstrukcí tepelných sítí přesunuta až na jaro, na ulici Sadové se právě dokončuje 65  nových parkovacích míst. Alespoň částečně se tím zmírní problémy s parkováním na jednom z nestarších kopřivnických sídlišť. Jedním z prvních kroků je budování šikmého stání na ulici Sadové, které má být dokončeno již letos do 17. listopadu. Úpravy provádí společnost Slumeko a městský rozpočet vyjdou zhruba na 750 tisíc korun. Další úpravy byly odloženy na příští rok s ohledem na probíhající terénní úpravy po rozsáhlé rekonstrukci tepelných rozvodů.

 

 

Krajský soud odmítl stížnost na průběh komunálních voleb v Kopřivnici.

 

 

Petici s 27 podpisy zaslali radnici obyvatelé Lubiny, kteří žádají vybudování pěší lávky podél mostu přes řeku u Katolického domu v Lubině.

 

 

V Katolickém domě proběhne v úterý 25. listopadu diskuze u kulatého stolu, která bude zaměřena na téma (ne)bezpečí v kyberprostoru pro děti, problematika využívání moderních komunikačních technologií jako je počítač, internet, mobilní telefon, email, chat apod.

 

 

Závěr „Sudkovského půlroku“ zpestří komponovaný večer. Tzv. Sudkovský půlrok v Lašském muzeu se pomalu blíží k závěru. Pár týdnů před koncem zpestří výstavu světoznámého umělce komponovaný večer, který návštěvníků představí Josefa Sudka nejen jako vynikajícího fotografa. Prostřednictvím vzpomínek jeho samého i jeho přátel, ze kterých bude číst pan Ladislav Cvíček, i prostřednictvím dobových nahrávek a filmových ukázek se příchozí vypraví do Sudkova života a dozvědí se o zásadních momentech, jež ho utvářely. Komponovaný večer, jehož součástí bude také komentovaná prohlídka výstavy, se uskuteční ve čtvrtek 20. listopadu od 17 hodin.

 

 

Město Kopřivnice Vás zve na oslavy Dne boje za svobodu a demokracii, které budou v letošním roce spojeny se slavnostním otevřením zrekonstruované ZŠ Emila Zátopka. Akce se bude konat v pondělí 17. listopadu a zahájena bude v 17 hodin u pamětní desky obětem komunismu na fasádě ZŠ Milady Horákové. Po krátkém vzpomínkovém setkání odtud vyjde průvod se svíčkami a lampiony, který pod vedením bubeníků půjde až k ZŠ Emila Zátopka. Po slavnostním přestřižení pásky se ve sportovní hale školy uskuteční koncert, na němž vystoupí školní pěvecký sbor, kapela Ogaba a Adéla Demlová. Pro příchozí bude připraven sváteční punč a drobné občerstvení.

 

 

Beseda O čaji se koná 17. 11. 2014 v čajovně MANDALA od 17 hodin.

 

 

K-galerie v Šustalově vile otevírá v úterý 18. 11. 2014 novou výstavu. K vidění Obrazy za babku, aneb Co se do galerií nevešlo z tvorby Jindry Treuchelové.

 

 

Vyhlášení dotačních programů. Moravskoslezský kraj vyhlašuje dotační program Podpora sportu v Moravskoslezském kraji pro rok 2015 a dotační program Podpora aktivit v oblastech využití volného času dětí a mládeže a celoživotního vzdělávání osob se zdravotním postižením pro rok 2015. Uzávěrka pro podávání žádostí do obou dotačních programů je 5. 12. 2014. Podmínky programů jsou dostupné na úřední desce Krajského úřadu Moravskoslezského kraje nebo na Odboru školství, mládeže a sportu, oddělení mládeže a sportu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, 28. října 117, 702 18 Ostrava.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice