17. 12. 2018

V pěti krajských oblastech obsluhují linky dopravci, kteří nově uspěli ve výběrových řízeních. U nás to je společnost Transdev Morava s. r. o. a ČSAD Vsetín a. s. 73 AUTOBUSŮ bylo v pátek seřazeno na kopřivnickém polygonu. Nízkopodlažní autobusy v bílém provedení s logy kraje jsou vybaveny klimatizací, wi-fi připojením, USB zásuvkami audiovizuálním informačním systémem a povelovým systémem pro nástup nevidomým. Kvůli novým či změněným spojům musel být upraven i systém stanovišť na autobusovém nádraží v Kopřivnici, aby při najíždění autobusů k nástupištím byly rovnoměrně vytíženy všechny perony. Změny by měly vést k modernizaci a optimalizace dopravního systému. Ceny jízdného se nemění. Třetina nových autobusů bude jezdit na ekologicky stlačený zemní plyn. Připomínky, které se k systému objeví, budou vyhodnoceny a systém případně bude upraven, další aktualizace proběhne 3. 3. 2019. Kraj také zavádí autobusy na telefon, a to na beskydských linkách z Bílé na Bumbálku. Postupně se zavádí hrazení jízdného platební kartou. Na trase mezi Ostravou a Mošnovem, například v Krmelíně, ve Fryčovicích nebo v Brušperku, kraj vyzkouší QR kód coby informační tabuli.

 

Sbírka na obnovu Libušína. Noc z 2. na třetího března 2014 se do novodobé historie Valašska zapsala jako jedna z nejčernějších. Rozsáhlý požár zachvátil a těžce poškodil památnou budovu Libušína, navrženou legendárním architektem Dušanem Jurkovičem. Spontánní vlna veřejné podpory, jež se krátce po neštěstí vzedmula, zasáhla celou Českou republiku. Jako jedna z prvních firem se zapojila Pražská mincovna, která oznámila ražbu mimořádné pamětní medaile ve prospěch obnovy Libušína. Zájemci tak mohou přispět na sbírku na obnovu objektu Libušín na Pustevnách a zároveň obdrží upomínkový předmět. Výtěžková medaile na podporu rekonstrukce Libušína je pozoruhodná hned v několika směrech. Nese totiž motivy Jurkovičových plánů rozhledny a portálu, které byly po dlouhá desetiletí uloženy v archivu. Uměleckou hodnotu medaile garantuje jméno světově proslulého medailéra akademického sochaře Vladimíra Oppla: autor nákresy obohatil o další stylové prvky. Obě strany tak tvoří harmonickou kompozici ve slovansko-karpatském duchu. Medaili můžete jednoduše objednat na internetové adrese : https://www.zlatemince.cz/CRM_Dusan_Jurkovic_vytezkova_medaile.htm

 

Zastupitelé vydali novou vyhlášku o odpadech, která reaguje na změny v legislativě. Zastupitelé schválili dotační program na podporu kultury a osvětové činnosti na rok 2019. Žádosti mohou zájemci podávat od 15. do 21. 1. 2019, alokováno je 700 tisíc korun.

 

Divotvůrna zve na dvě setkání, která na Vás ještě do konce letošního roku v našem programu čekají. Bylinářka JANA URBÁNKOVÁ z Harmonie Ženy pro nás připravila nádherný workshop vykuřování VŮNĚ SLUNOVRATU, který se uskuteční 17. prosince 2018 od 17.30 hodin (délka programu: 2 hodiny). Pojďme spolu zažít atmosféru POSVÁTNÉHO DÝMU a proniknout do tajů vykuřování-starověké formy aromaterapie. S pomocí spiritu rostlin poznáme starověkou Moudrost Předků a naladíme se na přicházející období Slunovratu a následných Vánoc. Workshop je vhodný jak pro začátečníky ve světě vykuřování, tak pro znalé. Pro velmi omezenou kapacitu je třeba rezervace místa předem.

 

Vánoční čekání pomohou zkrátit v úterý 18. 12. 2018 v KDK pěvecké sbory a kapely ZŠ Kopřivnice. Velký koncert začíná v 17 hod.

 

V úterý 18. 12. 2018 chystá divotvůrna přednášku Roberta čapka líný učitel, od 16 hod., pro velký zájem v katolickém domě.

 

Ve středu 19.12. se v centru chystá Dobročinný jarmark kopřivnických Mateřských škol, od 9.00 – 16.00. V 10.00 budou zpívat společně koledy a zvonit na Ježíška.

 

Kopřivnický vánoční jarmark v centru se usadí na dva dny: 19. 12. 2018 a 20. 12. 2018.

 

Již za pár dní se v prvních kopřivnických domácnostech objeví vánoční dárek v podobě městského kalendáře pro rok 2019. Letošním tématem kalendáře se stala „stará Kopřivnice“, konkrétně kopřivnické chalupy, které z města postupem času téměř vymizely. Tehdejší vesnice se rozkládala po obou březích potoka Kopřivničky. Kromě vlastního jména zde měl každý i takzvané přezvisko, díky kterému se v běžné mluvě rozpoznávali jednotliví občané nebo celé rodiny, které bylo třeba díky četnosti stejných příjmení rozlišit. Kromě fotografií původní zástavby města se zmíněnými přezvisky najdou lidé v kalendáři také harmonogram poplatků města, aktualizované kontakty na radnici a městské organizace nebo informace o projektu Zdravé město a Strategickém plánu rozvoje Kopřivnice. Novinkou je strana věnovaná efektivnímu sběru odpadů. Kalendáře zdarma distribuuje radnice do všech domácností ve městě i místních částech a dostupný bude také na Informacích městského úřadu. Letošní roznos kalendářů začne v druhé polovině prosince.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice