17. 12. 2021

ZAPOJTE SE DO POTRAVINOVÉ SBÍRKY, která je určena pro lidi v nouzi, pro samoživitele, seniory a lidi bez domova u nás v Kopřivnici.

Distribuci potravin mezi potřebné zajistí místní nízkoprahové centrum Racek a další provozovatelé sociálních služeb (domácí péče a pod.) a tak pomoc doputuje opravdu k těm, kteří to nejvíce potřebují. Vítány jsou trvanlivé potraviny, především instantní polotovary, konzervy, trvanlivé mléko, med, zavařeniny, čaje, oplatky, sušenky a dětské výživy.

Sbírka proběhne ve vestibulu Katolického domu 19. – 20. 12. 2021 vždy od 10:00 do 17:00. Prosíme dobrovolníky, kteří by byli ochotni pomoci s organizací – PŘIHLASTE SE na tel. č. 721 372 545

 

Vánoční strom ve vestibulu radnice letos nazdobili klienti sociálně terapeutické dílny EFFATHA Kopřivnice, jejichž činnost zastřešuje Slezské diakonie. Dílny pomáhají lidem s mentálním a kombinovaným postižením naplňovat běžné povinnosti každého člověka – tzn. mít pravidelnost v denním rytmu, dopoledne jít „do práce“, být v kolektivu lidí a aktivně se realizovat, něčemu novému se naučit. Kromě zmíněného stromu ve vestibulu nazdobili ještě menší vánoční stromek, který zdobí prostor před radou města.

 

 

Komentovaná prohlídka Štramberkem za betlémy | Štramberk

V pátek 17. prosince od 16:00 hod. se uskuteční další a zároveň poslední z komentovaných prohlídek s názvem Štramberkem za betlémy. Start je u kapličky v Národním sadu. Za okny rodinných domů (ale i základní školy) a ve výlohách obchodů můžete postupně spatřit přes 30 betlémů různého stáří, barev a způsobu výroby.

 

Adventní podvečer v Příboře. V pátek 17. prosince od 17:00 hod. v Centru tradičních technologií se můžete těšit na advetní podvečer. O fenoménu tradičních přástek v středoevropském prostoru pohovoří etnolog Václav Michalička, techniky předení lnu a konopí předvedou Petra Vidomusová a Adéla Střelková. Na barokní loutnu, mandoru a theorbu zahraje Jan Čižmář. Dále vystoupí Marta Kratochvílová – traverso, pikola a Marián Friedl – dudy, malý cimbál, lidové flétny, kobza, kontrabas. Vstup zdarma.

 

Výstavu Štramberkem za betlémy doplní v sobotu 18. prosince od 10:00 do 16:00 hod. zvířatka z betlémské stáje. Betlémská stáj bude k vidění na náměstí ve Štramberku.

 

V sobotu 18. prosince se uskuteční poslední sobotní komentovaná prohlídka městem Příbor. Tentokrát se společně vydáte za tajemstvím starého hřbitova. Nebude chybět ani svařák či čaj. Sraz v 10:00 hod. v Informačním centru Příbor.

 

Dobročinný vánoční trh v Kopřivnici. V neděli 19. prosince v Katolickém domě Kopřivnice se koná dobročinný vánoční trh. Těšit se můžete na kávu, domácí zákusky a ručně vyráběné výrobky od skautek z Kopřivnice.

 

NEDĚLNÍ POHÁDKA: Poppy a Adélka slaví VÁNOCE trochu jinak v Kopřivnici.

I na čtvrtou adventní neděli je pro děti připravena divadelní pohádka. Ta se odehraje v 10:00 hod. v kinosále Kulturního domu Kopřivnice. Poppy a Adélka slaví VÁNOCE trochu jiné divadelní představení, které vtáhne do děje děti i dospělé a zábavnou formou všem připomene tradice Vánoc.

 

KONCERT: Šťastné a červené. Přijďte v neděli 19. prosince do Kulturního domu Kopřivnice, kde v malém sále od 15:00 hod. vystoupí Eva a Tereza Nedjalkovy, Barbora Zahradníčková a Kateřina Bortlová. Vstupné 50 Kč. Vstupenky zakoupíte na pokladně kulturního domu nebo online na Kulturní dům Kopřivnice.

 

V neděli 19. prosince od 17:00 hod. v kostele sv. Valentina v Příboře zahraje Spolek hudebníků pod vedením Zdeňka Pukovce a Komorní pěvecké kvarteto Příbor pod vedením Martina Monsporta. Vstupenky zakoupíte v Turistickém informačním centru Příbor nebo online na Kulturní dům Příbor.

 

Adventní žestě na náměstí. Koncert se uskuteční v neděli 19. prosince od 17:00 hod. na náměstí ve Štramberku.

 

Kalendář ukáže méně známé snímky Emila Zátopka. I letos dostanou Kopřivničané od města dárek v podobě stolního kalendáře. Jelikož v roce 2022 oslavíme 100. výročí narození legendárního kopřivnického olympionika Emila Zátopka, je jeho téma více než jasné. Kalendář nese název Zátopkovo století a fanoušci slavného běžce v něm naleznou několik unikátních fotografií, které dosud neměli možnost vidět v žádné publikaci.

Kalendář obsahuje fotografie ze Zátopkova života, snímky dokumentující běžcův odkaz v jeho rodném městě a také fotky uměleckých děl a produktů, které Emil Zátopek inspiroval. „Na kalendáři s námi spolupracoval zejména Ondřej Šalek z Muzea Fojtství, který nám poskytl velmi zajímavé materiály. Jde o méně známé snímky Emila Zátopka, většinou spjaté s Kopřivnicí, z nichž některé nebyly dosud nikde publikovány. Za pozornost stojí například fotografie slavného běžce a jeho rodičů při oslavách povýšení Kopřivnice na město,“ řekla Lucie Macháčková z oddělení vnějších vztahů. Známější je snímek na titulní stránce zachycující slavný polibek manželů Zátopkových na olympiádě v Londýně. Symbolický obrázek má rovněž blízký vztah ke Kopřivnici: „Tuto fotografii poslali manželé Zátopkovi jako pohlednici rodičům Emila z olympiády v Helsinkách, nyní se nachází v našem archivu. Fotek z toho momentu bylo pořízeno několik a zrovna tato nebývá k vidění moc často,“ uvedl vedoucí muzea Ondřej Šalek.

„Prostřednictvím fotografií v kalendáři získají lidé řadu zajímavých informací. Například, že připravovaná muzejní expozice Dany a Emila Zátopkových bude v Kopřivnici již čtvrtá v pořadí, nebo že se jméno Emila Zátopka objevilo v názvu místního stadionu už v době jeho vzniku v závěru 40. let minulého století,“ prozradila Lucie Macháčková. Kromě Zátopkova odkazu v našem městě mapuje kalendář také jeho stopy ve světě. „Emil Zátopek se stal inspirací pro mnoho umělců a je po něm pojmenováno několik produktů, například typ lokomotivy nebo pivo. Děkujeme všem, kdo nám poskytli fotografie a pomohli kalendář vytvořit. Některé snímky k nám putovaly až z Argentiny nebo Anglie,“ doplnila mluvčí města.

Stejně jako v předchozích letech bude kalendář upozorňovat na konání nejrůznějších akcí, lhůty splatnosti místních poplatků, termíny prázdnin apod. Kalendář je momentálně v tiskárně a jeho distribuce do schránek všech domácností v Kopřivnici i místních částech bude zahájena před vánočními svátky. 

 

Kromě stolního kalendáře na téma Zátopkovo století, které se zanedlouho objeví ve schránkách všech kopřivnických domácností, vydává místní radnice také nástěnný kalendář s fotografiemi města. Krásy Kopřivnice a blízkého okolí zachytilo osm regionálních fotografů.

Kalendář Kopřivnice a její okolí objektivem regionálních fotografů slouží zejména jako dárek, který vedení města rozdává svým spolupracovníkům a partnerům. Limitovaný počet kusů je však určen i k prodeji. „Přestože se může na první pohled zdát, že v tak průmyslovém městě jako Kopřivnice nemohou vzniknout krásné fotografie, opak je pravdou. Všech osm autorů nám poskytlo opravdu skvělé snímky, za což jim moc děkujeme. Byla by škoda, se o tak pěkný kalendář nepodělit, a proto jsme se rozhodli, že pár kusů nabídneme i veřejnosti. Lidé si mohou kalendář zakoupit od 16. prosince výhradně na informacích ve vestibulu radnice, a sice za 200 korun,“ uvedla Lucie Macháčková z oddělení vnějších vztahů.

Zatímco stolní kalendář vydalo město v nákladu 10 800 kusů, nástěnných kalendářů je vyrobeno jen 300. Pokud budou mít lidé o nástěnné kalendáře zájem, plánuje radnice ve spolupráci s regionálními fotografy pokračovat i příští rok.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice