20. 12. 2021

Vánoční komentované prohlídky v muzeu nákladních automobilů tatra: budou realizovány pro předem přihlášené zájemce v termínech:

  1. prosince 2021 – 9:00, 11:00 a 13:00
  2. prosince 2021 – 9:00, 11:00 a 13:00
  3. prosince 2021 – 9:00, 11:00 a 13:00

Odhadovaná délka prohlídky max. 75 minut. Rezervace prostřednictvím e-mailu: info@muzeumtatra.cz. Do předmětu uvést rezervace a do textu zprávy: datum, požadovaný čas a počet osob.

 

Ve středu 15. prosince došlo k zahájení výstavby nového domova pro seniory v našem městě. Je to vůbec poprvé, co kraj za svou historii postaví nové sociální zařízení jako zbrusu novou krajskou příspěvkovou organizaci. Symbolický klíč od stavby předal Jiří Navrátil řediteli IPS Třinec Danielu Pieszkovi ve středu 15. prosince. Na projektu kraj spolupracuje s městem Kopřivnice na základě memoranda z roku 2017.Kopřivnice do projektu vložila pozemky a dvoupodlažní budovu, kdy bylo zázemí pro jídelnu a prádelnu. Tato budova projde rekonstrukcí a bude propojena s novou přístavbou, k dokončení projektu povede ještě dlouhá cesta. Investiční akce dosahující celkových nákladů včetně vybavení téměř 370 milionů korun, začíná už v prosinci a v souvislosti s tím dojde k omezení parkování v této lokalitě. Třinecká firma začala budovat oplocení, zahájila rekonstrukci objektu dřívější stravovny a novostavbu zahájí v závislosti na počasí. Podle dohody výstavbu a první rok poskytování služeb zaplatí kraj, následně se bude na provozních nákladech podílet i Kopřivnice.

 

Ve čtvrtek dne 11. 11. 2021 na letišti Leoše Janáčka v Mošnově začal česko-polský projekt Drone Expert pro dvanáct vybraných žáků a studentů voš soš a sou Kopřivnice, kteří v něm mohou získat kvalifikace pro práci s bezpilotními letadly, lidově řečeno drony. Součástí projektu jsou teoretické kurzy, lety na simulátorech a procvičování praktických dovedností v terénu. Létá se na letišti v Trnávce a na heliportu v Ostravě. Několikastupňový výcvikový cyklus bude zakončen státní zkouškou. Specializované vzdělávání, v dnešní době velice atraktivní, umožní studentům odbornou práci v mnoha profesích. Výuka se zaměřuje na to, jak plánovat, připravit a následně i realizovat práce s využitím dronu. Výuka zahrnuje různé oblasti využití bezpilotních prostředků, jako jsou termovizní měření, odběry vzorků, monitorování terénu, invazivních rostlin, soupis technické infrastruktury, či foto a video například pro cestovní ruch. Školení realizují instruktoři firmy Elmontex Air v Mošnově, teoretickou část Jaroslav Kubík a praktickou Michal Richter.

 

Místní knihovna má svou první „biblioschránku“, kterou čtenáři najdou u hlavního vstupu do kulturního domu. Do speciálního boxu lze vracet klasické knihy kdykoliv se vypůjčiteli hodí. Takto vrácené knihy se ze čtenářského konta odečtou následující pracovní den po vhození. Přesto že se jedná o vypolstrovaný box s pružinami, doporučuje provozovatel vkládat knihy hřbetem napřed. Zato časopisy, CD nebo třeba Kouzelné čtení by lidé měli i nadále vracet výhradně v knihovně.

 

Odběrové místo pro PCR testy najdou zájemci v našem městě také na parkovišti u hlavního vstupu do areálu Tatry, kde je umístěný speciální kontejner. Provozovatel přijímá osoby s žádankou i samoplátce bez rezervace a testy bývají v drtivé většině vyhodnoceny do druhého dne. Záleží na aktuální vytíženosti laboratoře. Otevřeno je od pondělí do pátku od 7 do 15 hodin a je k dispozici i bezhotovostní úhrada platební kartou.

 

Díky bezmála tří milionové dotaci upraví příští rok Středisko sociálních služeb města Kopřivnice bezbariérově sedm koupelen včetně vstupních dveří v bytech nazývaných jako „Domovinky“. Jde o pobytovou odlehčovací službu poskytující podporu a pomoc pečujícím osobám se zajištěním dočasné péče o jejich blízkého v případě, kdy nejsou samy schopny zajistit náročnou péči o svého blízkého nebo potřebují čas ke svému odpočinku a regeneraci sil. Součástí projektu přesahující celkové náklady 3,5 milionu korun je také vybudování edukační místnosti, kde bude pro nácvik osob k dispozici i figurína, včetně kompenzačních pomůcek ulehčující péči o nemocného.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice