17. 2. 2020

Začalo mapování šelem v Beskydech. Již po šestatřicáté probíhá mapování výskytu a pohybu rysů, vlků a medvědů probíhá v CHKO Beskydy, která je jediným místem v Česku, kde se tyto tři druhy šelem nacházejí spolu. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, jejíž součástí jsou správy chráněných krajinných oblastí, a další dobrovolní spolupracovníci, budou na předem stanovených trasách “stopovat” jednotlivé šelmy a vše dokumentovat do zákresových map. První mapování výskytu velkých šelem v CHKO Beskydy se uskutečnilo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist se zjišťuje, kolik šelem se v území pohybuje. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd vyskytuje kolem deseti rysů, jednotliví vlci či medvědí samec, který o sobě loni na podzim dával vědět, když opakovaně působil škody na včelstvech v blízkosti Rožnova pod Radhoštěm. Později se přesunul do odlehlejší části, kde by měl stále žít. Závěrečná zpráva z letošního sčítání bude k dispozici zhruba za měsíc.

Slumeko doporučuje po větrné smršti provést prohlídku svých hrobových zařízení.

 

Vysloužilý výměník na Severu se mění v garáže, vznikne v něm 10 parkovacích míst.

 

V úterý 18. února od 19 hodin začínají ve velkém sále KDK Splněná přání Evy Hruškové a Jana Přeučila, hostem pořadu je Cimbálová muzika Pramínky.

 

Ve středu 19. února se koná ve Vile Machů přednáška o Janu Ámosi Komenskému v podání Ladislava Cvíčka.

 

Setkání a debata s českým občanským aktivistou Benjaminem Rollem se připravuje 20. února od 18 hodin v Katolickém domě.  Po stopách Čechů žijících v Rumunsku a Srbsku se můžete vydat ve stejnou dobu prostřednictvím přednášky v akademické posluchárně KDK. Ve stejný čas a den také začíná Cestovatelská přednáška Michala Štěpánka ve Vile Machů s tématem Libanon.

 

Ve Vlčovicích bude firma TopGis, s. r. o., snímkovat komunikace, chodníky i ploty.

 

Radnice požádala kraj o dotaci na projekt zahrnující 11 akcí, většina je zařazených ve Zdravotního plánu.

 

Brose potřetí v řadě obhájilo pozici mezi nejlepšími zaměstnavateli, titul Top Employer získalo pouze 14 v Česku působících firem.

 

Stavba nového Muzea Tatra – hrubá stavba je už hotová, vzniká přístřešek pro Slovenskou strelu a buduje se i restaurace. Slovenská strela má být jedním z lákadel výstavy Czech Raildays 2020, která proběhne od 9. do 11. června v Ostravě.

 

Lidé, kteří potřebují radu při řešení své sociální situace mohou kromě návštěvy pracovníků sociálního odboru v budově městského úřadu využít i bezplatného poradenství v Komunitním centru Pětka na ul. Francouzské.

V uvedené hodiny jim budou k dispozici odborní pracovníci městského úřadu buď v prostorách pobočky knihovny nebo v mateřském centru Klokan.

 

České centrum signálních zvířat působící v Kopřivnici zahájilo od 1. února kampaň na Startovači nazvanou psí čenich jako radar na rakovinu. Cílem se dát dohromady částku 330 000 Kč, kterou spolek potřebuje na projektovou dokumentaci k rekonstrukci budovy, kterou jim převedl Moravskoslezský kraj do vlastnictví s podmínkou, že rekonstrukce musí proběhnout do konce roku 2021. Organizace se zabývá speciálním výcvikem pejsků na pomoc při odhalování rakoviny a kampaň potrvá do konce března.

 

Kopřivnická radnice od 1. března zapůjčí spolku Vlčovjané objekt někdejší mateřské školy ve Vlčovicích, ve kterém ještě v minulém roce sídlil denní stacionář Kopretina. Ten se přesunul do nového centra Pětka. Smlouvu o zápůjčce vlčovické budovy má rada projednat 25. února. Radnice na své náklady uhradila 112 tisíc korun za drobné úpravy objektu prádelny na zahradě školky, který bude složit hasičům. Další 160 tisíc by mělo město vynaložit na úpravy někdejší školky, aby byla použitelná pro činnost spolku Vlčovjanů, nyní zejména pro klub maminek s dětmi. Další úpravy plánuje spolek dělat svépomocí případně z dotačních zdrojů.

 

Ve čtvrtek 13. února se poprvé v letošním roce sešla komise projektu Zdravé město a místní agenda 21. Hlavním bodem bylo Vyhodnocení plánu zlepšování místní Agendy za rok 2019 a projednání nového plánu pro rok 2020. Plán zlepšování je nástrojem, který pomáhá přehledně formulovat, jakého zlepšení má být v daném roce dosaženo a součástí plánu jsou nejen cíle zlepšení zdravého města a místní Agendy 21 pro daný rok, ale také termíny jejich plnění, odpovědní řešitelé a ukazatele úspěšnosti realizace.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice